Medale rankingowe to sygnał dla inwestorów

Zdjęcie: SIPA/Scanpix.

Wysokie miejsce w międzynarodowym rankingu konkurencyjności podatkowej często staje się atrakcyjnym sygnałem dla inwestorów – „lokują” oni swój biznes w krajach, w których mogą spodziewać się najwyższych zwrotów. Litwa, która od roku nie robiła żadnych postępów, prawdopodobnie może się czegoś nauczyć od Łotwy i Estonii – nasi sąsiedzi zajmują pierwsze dwa miejsca wśród 38 rozwiniętych krajów świata ze względu na system probiznesowego opodatkowania zysków.

Fundacja Podatkowa ocenia systemy podatkowe najbardziej rozwiniętych krajów świata należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Opublikowany po raz dziewiąty przez tę organizację indeks międzynarodowej konkurencyjności podatkowej „International Tax Competitiveness Index 2022” pokazuje, że również estoński system podatkowy jest w tym roku najkorzystniejszy. Na drugim miejscu jest sąsiednia Łotwa.

Te dwa kraje są uznawane za najbardziej konkurencyjne pod względem podatkowym również dlatego, że nie opodatkowują zysków, dopóki pozostają w spółce: w Estonii tylko podzielone zyski spółek są opodatkowane 20%, inaczej mówi się, że kapitał jest nie opodatkowane, dopóki nie opuści firmy. Łotwa, która kilka lat temu przyjęła system podatku dochodowego podobny do estońskiego, stosunkowo efektywnie opodatkowuje również stosunki pracy – zwracają uwagę badacze.

Litwę wyprzedzają nie tylko dwa kraje bałtyckie, ale także Nowa Zelandia, Szwajcaria, Czechy, Luksemburg i Węgry.

Kraje z najniższymi stawkami podatku od osób prawnych oraz prostymi i jasnymi procedurami przestrzegania przepisów podatkowych znajdują się na szczycie indeksu konkurencyjności podatkowej.

Pocieszeniem dla Litwy może być stosunkowo niska stawka podatku od osób prawnych – do 15%, w porównaniu ze średnią OECD wynoszącą 23,6%. Jednak po bliższym przyjrzeniu się obraz się pogarsza: Litewski Instytut Wolnego Rynku (LLRI) oblicza, że ​​efektywna stawka podatku od osób prawnych wynosi 27,75%. Ponieważ zyski na Litwie są opodatkowane dwukrotnie – na poziomie korporacji i na poziomie akcjonariuszy (kiedy wypłacane są dywidendy lub sprzedawane akcje).

Litwa wypadła słabo ze względu na mniejszą liczbę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w porównaniu z innymi członkami OECD, które podlegają surowym zasadom „cienkiej kapitalizacji”. Krytycy sprzeciwiają się również procedurze opodatkowania wynalazków i badań.

„Konkurencyjność systemu podatkowego wzmacniają niskie i neutralne podatki, jak pokazuje przykład Estonii”. System podatkowy naszego kraju jest podważany przez liczne zwolnienia, skomplikowane przepisy i wprowadzono progresywność w 2018 r. – komentuje Elena Leontyeva, prezes LLRI.

Według niej nałożenie wyższego podatku dochodowego od osób fizycznych na wyższą wartość wytworzoną ma również negatywny wpływ na konkurencyjność podatkową.

Również w 2020 r. Część rocznych dochodów litewskiego mieszkańca przekraczająca 84-krotność średniej pensji (VDU) została opodatkowana stawką podatku dochodowego w wysokości 32%. Od 2021 r. Stawka 32% obowiązuje od 60 ekranów (w tym roku wynosi 90 246 EUR rocznie).

Ekonomista dodaje: Wycenę Litwy wciąż obniżają podatki konsumpcyjne. I nic dziwnego: 10 lat temu podatek od wartości dodanej (VAT) został podwyższony… tymczasowo.

W tym miejscu warto przypomnieć powiedzenie przypisywane starożytnym wschodnim mędrcom: „Nie ma nic trwalszego niż tymczasowe”. Dlatego nadal mamy ten „chwilowo” wyższy VAT. Co więcej, jest naładowany różnymi wyjątkami, które czasami są w konflikcie z różnymi stronami o różnych interesach.

(Nie)możliwość powrotu do opodatkowania zysków w momencie ich wypłaty, tak jak ma to obecnie miejsce w Estonii, na Łotwie i częściowo w Polsce, była dyskutowana w ramach administracji więcej niż jednego rządu. Obecny gabinet postawił sobie za cel dokonanie przeglądu krajowego systemu podatkowego w tej kadencji, ale przegląd zysków i innych podatków został odłożony z powodu kryzysu energetycznego i wielkiej niepewności związanej z wojną z Rosji na Ukrainę.

Jeśli jednak politycy zdecydują się na wprowadzenie atrakcyjnego systemu podatku od zysków dla firm, Litwa może awansować na szczyt indeksu – zdaniem analityków, skoro podatek od zysków na Litwie jest niższy niż w Estonii i na Łotwie, jest prawdopodobne, że nasz kraj nawet awansuje na 1 miejsce.

Nie zdziwilibyśmy się, gdyby politycy u władzy przekonywali, że wpływy z podatku od osób prawnych zmniejszą się po wejściu w życie zmian. Jeśli chcesz żyć tylko dzisiaj, argument może być przekonujący. Jednak zdaniem VŽ warto posłuchać argumentów ekonomistów, którzy twierdzą, że dochody te zmniejszą się dopiero w pierwszym roku, natomiast w kolejnych latach straty będą rekompensowane działalnością gospodarczą. , wzrost konkurencyjności Litwy i większe przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

ARTYKUŁ REDAKCYJNY (redakcyjny) – esej odzwierciedlający opinie redakcji, pisany w jej imieniu, często bez wskazania konkretnego autora, często odpowiadający na pewne wydarzenia, fakty, trendy. Charakteryzuje się niewielką objętością, często jednakową dla wszystkich artykułów redakcyjnych publikacji, zwięzłym przedstawieniem idei, wykorzystaniem tezowej argumentacji oraz elementami retoryki dziennikarskiej. Przyjęło się przedstawiać wnioski, streszczenia, które odzwierciedlają zapisy redakcji. / Encyklopedia Dziennikarstwa /

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *