Co jest wyjątkowego w listopadzie w Alytus? Co oznacza dla Ciebie listopad?
Listopad wcale nie musi być ponury i szary, wręcz przeciwnie – potrafi być nawet bardzo kolorowy i ciepły. Międzynarodowy festiwal teatralny COM•MEDIA został starannie dobrany na porę roku: kiedy natura walczy z jesienią i zimą, a pierwsze oznaki zimna przenikają przez skórę, pojawia się tu Teatr Alytus i przedstawia rozwiązanie – festiwal pełen niespodzianek, krwi – rozgrzewające i rewitalizujące, które potrwają nawet 20 dni – od 8 do 28 listopada.
COM•MEDIA ma już swoich stałych odbiorców, ale dobrze, że odkrywa ją coraz więcej nowych amatorów, entuzjastów i wolontariuszy teatralnych. W tym roku na festiwalu swoje spektakle zaprezentują znane teatry nie tylko z Litwy, ale także z Polski, Ukrainy, Słowenii i Niemiec.
W tym roku festiwal składa się z maksymalnie 6 różnych części: programu teatralnego dla dzieci COM•@, sesji imprez teatralnych nocnych COM•MOON•A, konkurencyjnego programu festiwalowego COM•MEDIA, 8. republikańskich dramaturgów i czytań sztuk teatralnych, 3. edycji teatralnej Konkurs na plakat i Dzień Teatru Ukraińskiego.
COM•MEDIA – za zdemaskowany heroizm
8 – 28 listopada
W jasnym i bogatym programie Festiwalu Teatralnego COM•MEDIA mówi się i czuje historię i życie codzienne nie tylko Litwy, ale także świata. Festiwal teatralny jest okazją dla młodych i starszych, aby poczuć tutejsze wydarzenia, bez konieczności dalekich podróży i zabrania ze sobą tego, czego najbardziej potrzebujemy i pragniemy tego dnia: pocieszenia, wiedzy, literatury czy rozrywki. Każdy znajdzie tutaj wyjątkowe i niezbędne wydarzenie.
W ramach konkursu COM•MEDIA spektakl Teatru Alytus – demokratyczna komedia bez liberalnego finału „Revisor” (reż. Stas Zhyrkov), spektakl taneczny „Ragnarok” Polskiego Teatru Chorea najlepsza sztuka, najlepszy reżyser, najlepszy aktor i aktorka oraz nagroda publiczności. w reżyserii Adriana Bartczaka), wrażliwy solowy spektakl Teatru Alytus „Dziennik obywatelski” (reż. Stas Żyrkow), narracja kijowskiego Teatru Akademickiego „Złota Brama” – koncert „In-Shi” (reż. Andra Kavaliauskaitė) , program uzupełni Juozo Spektakl Teatru Dramatycznego Miltinii to dwuczęściowy blef teatralny „Volponė” (reż. Aidas Giniotis), a także spektakl Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego „Boks” (reż. Antanas Obcarskas), spektakl ze słynnego teatru Oskara Koršunowa – dramat „Pelikanas” (reż. Naubertas Jasinskas), dwuczęściowa degustacyjna tragi-komedia „Titas” (reż. Gildas Aleksa) z trupy teatralnej Teatronas, w programie zobacz część małego teatru Komedia Państwowa Wileńskiego ragi „Sasza, wyrzuć śmieci” (reż. Stas Zhyrkov), Kowieński Narodowy Teatr Dramatyczny zaprezentuje jednoczęściową sztukę „Dreszcz” (reż. Aleksandras Špilevoj) oraz „Bardai LT” przyjdzie z pokojem „Teraz myślę, że to inny ogień” (reż. Sauliusza Warnasa). Również w programie będzie można zobaczyć spektakl „Robotnicy” – komedia „Emigranci” (reż. Darius Gumauskas.
Nagrody dla najlepszych zostaną wręczone na zakończenie festiwalu 28 listopada. Na zwycięzców czekają ekskluzywne nagrody festiwalu COM•MEDIA stworzone przez artystę Audriasa Janušonisa. Po ceremonii wręczenia nagród publiczność weźmie udział w koncercie Teatru Młodzieży w Kłajpedzie – spektakl „Piękni i potężni, mimozy i syreny”.
Wieczór 26 listopada to jak wisienka na torcie, szczególnie ciepła i teatralna chwila czytania sztuk najlepszych dramaturgów.
W tym roku odwiedzający festiwal będą mogli zobaczyć prace zgłoszone przez uczestników III Konkursu na Plakat Teatralny. Zwycięzców konkursu wybierze specjalna komisja.
COM•@ – dla inspiracji do rozwoju i tworzenia
8 – 10 listopada
W tym roku trzydniowy program teatralny obejmie aż 9 wydarzeń dla dzieci w każdym wieku: warsztaty twórcze, sześć spektakli i dwie edukacje. Spektakl „Historia jednego podwórka” (dramaturka Ieva Pakštytė), który zostanie wystawiony przez Teatr Młodzieży w Kłajpedzie, polecany jest najmłodszym od 3 roku życia. Po raz pierwszy będziesz miał okazję zobaczyć na własne oczy tajemniczy i zabawny świat Kiemūnai (niewidzialni mieszkańcy placów zabaw dla dzieci). Spektakl muzyczny „Oui Non” (reż. Aidas Giniotis) Théâtre des Étrangers w żartobliwy sposób zaprosi do przyjrzenia się niektórym pozornie oczywistym przekonaniom i zobaczenia, że „tak” nie zawsze jest dobre, a „nie” jest złe.
Narodowy Teatr Lalek w Kownie przygotował edukację „Bądź tygrysem” dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas której aktorki Rasa Čižauskaitė i Jolita Ross dadzą możliwość obserwowania, jak powstają postacie na scenie, jak powstają oryginalne dźwięki na różnych instrumentach, dzieci będą zachęcane do odważnego działania na scenie. A teatr „Taškas” zaprezentuje spektakl „Zimne serce” (reż. Valentinas Masalskis), oparty na opowieści Vilhelma Haufa o tym samym tytule, o magii Czarnego Lasu, w którym od tamtej pory mieszkają duchy lasu czasy starożytne.
Narodowy Teatr Lalek w Kownie zaprosi na wrażliwy spektakl „Kaštonė” (reż. Arvydas Lebeliūnas); Spektakl przeznaczony dla dzieci od 7 roku życia. To jest historia oparta na historii o tym samym tytule autorstwa A. Czechowa na zwierzętach, co pozwala dziecku doświadczyć czegoś, czego jeszcze nie doświadczył.
Dla dzieci w wieku 8 lat Maribor Puppet Theatre (Słowenia) zaprezentuje sztukę „Pinokio” (reż. Matteo Spiazzi), opartą na słynnej bajce „Przygody Pinokia” Karla Kolodisa, która uczy dzieci nie kłamać i wspólnie zanurkujcie w komediowe przygody. A Teatr Młodzieży w Kłajpedzie zapewni edukację – interaktywna lekcja teatralna „Za kulisami”, podczas której dzieci na godzinę staną się nowicjuszami, a aktorki Ieva Pakštytė i Justina Burokaitė wprowadzą je w wewnętrzne prawa teatru: jak się komunikować , improwizować, czuć się swobodnie i komfortowo na scenie.
Teatr „Žalia varna” zaprosi 11-14-latków do zabawy i warsztatów twórczych „Zasłużony rozmówca osła” (prowadzi Aurelija Čeredaitė), podczas których osioł przemierza kopce Litwy. Jest to motyw poznawczy, połączony z motywem natury, przyjaźni, miłości i rodziny. W proces tworzenia dzieła od razu włączają się dzieci.
Otóż „Stalo teatras” zaprasza całą rodzinę na spektakl „Archeologia bogów” (reż. Saulė Degutytė) – tutaj publiczność zostanie zaproszona w świat Bogiń, który ubarwiony jest różnymi przedmiotami, dźwiękami sutr i muzyka na żywo.
Program COM•@ dla dzieci zachęci przedstawicieli młodego pokolenia do rozwijania cech osobistych: wyobraźni, ciekawości, kreatywności, krytycznego myślenia, odwagi.
COM•MOON•A to szał kulturowego szaleńca
12 listopada
Nocna impreza obejmuje różne przestrzenie teatralne: sceny, galerie, sale prób, piwnice i inne miejsca, które nie są znane publiczności. W programie wieczoru znajdą się prowokacyjne występy młodych teatrów litewskich i zagranicznych, ruchów teatralnych, związków zawodowych, a otwarte drzwi teatru poszerzą horyzonty i zrozumienie tradycyjnych działań teatralnych.
Festiwal kulturalnych szaleńców potrwa całą noc, od 18:00 do 6:00! Czas cieszyć się dawką alternatywnego teatru.
W tym roku przygotowano wyjątkowy program: interaktywny namiot, warsztaty twórcze, spektakle, synteza muzyki i cieni z teatru cieni „Budrugana”, spektakl aktora teatru Alytus Tomasa Pukisa „Erekcja i inne historie szaleństwa według Ch.Bukovskiego”, spektakl „UNSPOKEN” z „Junges DT – Deutsches Theater Berlin” (Niemcy) zaprosi studentów LMTA do czytania spektaklu, a teatr „Aura” zagłębi się w spektakl taneczny „The Usunięte drzwi”.
Co powiesz na wieczorne pokazy filmowe i muzyczne: możesz obejrzeć do trzech filmów i koncert przedstawicieli muzyki indie/folku Baltasis Kiras, wycieczki do najciekawszych sal teatralnych itp. . ! Wileński Teatr Miejski zaprosi na wieczór wierszy i muzyki „Otwarte koło”.
Festiwal COM•MOON•A zaprosi na poranne śniadanie do degustacji „Jajka krytyków”, podczas którego eksperci teatralni i komitet młodzieżowy wybiorą najlepszy spektakl COM•MOON•A.
Przygotuj się na różne przeżycia, bo czeka Cię niezapomniana noc!
Bądźmy razem…
Wszystkie programy festiwalu COM•MEDIA, teatr nocny COM•MOON•A, program dla dzieci COM•@ można znaleźć na stronie festiwalu www.commediafest.com/lt oraz www.alytausteatras.ltśledź Teatr Miejski w Alytus na Facebooku i Instagramie.
Bilety można kupić w kasie teatru oraz na platformach biletowych online.
Przypominamy, że JEDEN bilet jest ważny na WSZYSTKIE wydarzenia wieczoru teatralnego COM•MOON•A, który później będzie droższy.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.