Fitch potwierdził rating kredytowy Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną

W swoim raporcie agencja powołała się m.in. na „zdywersyfikowaną” gospodarkę Polski, a także „wystarczająco solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w Unii Europejskiej (UE) oraz poziom zadłużenia niższy niż w innych ocenianych krajach równoważnych”.

Agencja podała pod koniec ubiegłego tygodnia, że ​​oczekuje, że polska gospodarka „pozostanie odporna na wstrząsy zewnętrzne i rosnące wyzwania makroekonomiczne, po części dzięki stabilnej sytuacji fiskalnej i lepszej równowadze zewnętrznej”.

Fitch dodał, że według jego szacunków produkt krajowy brutto (PKB), który w 2021 roku wzrósł o 5,9%, w tym roku wzrośnie średnio o 5,5%. a to tempo wzrostu „…podkreśla [šalies ekonomikos demonstruojamą] imponująca odporność na wstrząsy pandemii, a w ostatnich miesiącach na wstrząsy konfliktu na Ukrainie”.

Agencja spodziewa się jednak, że wzrost gospodarczy Polski „gwałtownie wyhamuje” w drugiej połowie tego roku, ponieważ „wysoka inflacja i słaby popyt zewnętrzny negatywnie wpływają na konsumpcję, inwestycje i eksport”.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska z zadowoleniem przyjęła decyzję Fitch, która, jak powiedziała, potwierdza, że ​​kraj ma „perspektywy szybkiego wzrostu” i jest „wysoce odporny na wstrząsy zewnętrzne i rosnące wyzwania makroekonomiczne”.

W tym miesiącu Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z wcześniej prognozowanych 3,7%. do 5,2 proc.

Jak podaje polski serwis statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku PKB kraju wzrósł o 8,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *