Ograniczenia dla rosyjskich turystów: ilu z nich przyjeżdża na Litwę i wyjeżdża?

Minął miesiąc odkąd kraje bałtyckie, Polska i Finlandia nie przyjmują już rosyjskich turystów. Przed tym zakazem codziennie na Litwę wjeżdżało 2000 osób. Rosyjski, jak podano w raporcie LNK.

„Obecnie obserwujemy spadek ruchu o ponad 50%. Obecnie przyjeżdża około 1000 osób dziennie. obywateli Federacji Rosyjskiej – powiedział Saulius Nekraševičius, szef Rady Organizacji Ochrony Granic.

Agencja ochrony granic Unii Europejskiej „Frontex” informuje, do jakich krajów europejskich od 24 lutego przyjechała większość obywateli Rosji. Litwa jest trzecia po Finlandii i Estonii.

W ciągu prawie ośmiu miesięcy wojny na Ukrainie ponad 1/3 miliona obywateli rosyjskich przekroczyła granicę litewską. razem. Z Białorusi przybyło 189 tys., 175 tys. z Kaliningradu. W tym samym okresie liczba Rosjan, którzy wyjechali z Litwy, jest mniejsza. Na Białoruś wyjechało 164 tys., a do Kaliningradu 158 tys.

Pełny raport – w filmie LNK:


Według tych statystyk Frontexu 41 000 obywateli rosyjskich przybyło na Litwę i nie wróciło do Rosji.

Przed wprowadzeniem ograniczeń Litwa przodowała pod względem liczby przybywających i wyjeżdżających Rosjan. Do połowy września około 3000 nie opuściło Litwy. Rosyjski Około 1000 pozostało w Finlandii, podczas gdy na Łotwie, w Estonii iw Polsce, przeciwnie, Rosjan tam malała.

„Aby zobaczyć, czy wszyscy przybyli obywatele Federacji Rosyjskiej wyjechali, potrzebujemy ogólnego obrazu regionu” – wyjaśnił S. Nekraševičius.

Nie wiadomo, jaka część Rosjan, którzy przybyli na Litwę, mogła zostać na Litwie, a jaka mogła wyjechać do innych krajów europejskich.

„Jak wiadomo, granice z krajami Unii Europejskiej nie są zamknięte. Myślę, że ryzykiem zarządzają i muszą nimi zarządzać instytucje, od Departamentu Bezpieczeństwa Państwa po Służbę Graniczną” – powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Litwa bardzo wyraźnie stwierdziła, że ​​nie zaakceptuje wycofania obywateli z Rosji z powodu mobilizacji.

Sytuacja się zmieniła

Po wprowadzeniu ograniczeń miesiąc temu sytuacja zaczęła się zmieniać. Podobna liczba Rosjan przybyła i opuściła Litwę w ostatnich tygodniach. Pasażerowie tranzytowi z Kaliningradu będą przekraczali głównie granicę.

„Nieco ponad tysiąc przekracza dziennie granicę. Ponad 500 jest związanych z tranzytem Kaliningradu” – potwierdził S. Nekraševičius.

Kolejną dużą część stanowią rosyjscy kierowcy ciężarówek. Około 150 obywateli Rosji korzysta z wyjątków od zakazu wjazdu dziennie.

„Posiadają wizy krajowe, zezwolenia na pobyt w kraju lub w Unii Europejskiej. Mogą nadal mieć wizy Schengen lub certyfikaty dla bliskich krewnych na Litwie, w Unii Europejskiej” – wyjaśnił S. Nekraševičius.

W ciągu ostatniego miesiąca na Litwę przyjęto około 30 000 osób. Rosyjski Pół tysiąca osób zostało zawróconych na granicy z powodu zakazu rozrywki.

„To się nie dzieje, nie ma ryzyka braku dodatkowych wydatków. Od czasu wprowadzenia ograniczeń odmówiliśmy wjazdu ponad 500 obywatelom Federacji Rosyjskiej” – powiedział S. Nekraševičius.

W ciągu ostatnich dziesięciu dni Litwa nie przyjęła trzech Rosjan, którzy uciekli z mobilizacji.

„Litwa bardzo wyraźnie stwierdziła, że ​​nie zaakceptuje żadnego wycofania obywateli z Rosji z powodu mobilizacji. Zadeklarowaliśmy tę politykę i trzymamy się jej” – podkreślił A. Anušauskas.

Od przyszłego tygodnia Czechy, które nie mają granicy z Rosją, nie będą już wpuszczać rosyjskich turystów.

„Od 25 października obywatele Rosji posiadający wizę Schengen w celach turystycznych, sportowych czy kulturalnych nie będą mogli wjeżdżać do Czech. Dotyczy to głównie podróży przez lotnisko w Pradze” – poinformował czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.

W maju przyszłego roku Europa będzie miała wspólny system, który będzie rejestrował, do którego kraju wjeżdżasz, a z którego wyjeżdżasz.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *