„Litgrid”: cena energii elektrycznej nadal się wahała w zeszłym tygodniu

Liutauras Varanaviius, dyrektor ds. strategii w Litgrid. zdjęcie mons

W zeszłym tygodniu podłączenie NordBalt do sieci elektrycznej zostało ograniczone z powodu prac sieciowych, a duże przepływy energii elektrycznej do Skandynawii zostały zastąpione importem do Polski i większym oświetleniem lokalnej produkcji energii elektrycznej. linia.

W dniach października 1723 r. średnia tygodniowa cena hurtowej energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej North Pool spadła z 203 do 187 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Hurtowa cena energii elektrycznej na Łotwie była taka sama jak na Litwie, natomiast w Estonii wyniosła 171 EUR/MWh, poinformował litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid.

W ubiegłym tygodniu import energii elektrycznej skurczył się o 19%, a eksport spadł o 77%. Głównym tego powodem jest połączenie morskie NordBalt, które jest ograniczone przez naprawiany element sieci, z przepustowością między Litwą a Vedią sięgającą zaledwie 300 MW w dni powszednie i maksymalnie 700 MW. duży przepływ energii elektrycznej vedika trafia do Polski i innych krajów tranzytem przez Litwę, ale z powodu ograniczenia eksport z Litwy do Polski spadł z 40 GWh do zaledwie 9 GWh w zeszłym tygodniu, Liutauras Varanaviius, dyrektor departamentu strategii Litgrid, jest cytowany w raporcie.

Według niego dotychczasowy przepływ energii w kraju został zastąpiony produkcją i importem dużych ilości energii elektrycznej z tej części Polski.

W ubiegłym tygodniu odbyły się również testy bloku gazowo-parowego kompleksu Elektrn, które zwiększyły produkcję energii elektrycznej. W sumie wzrosła o 85% z 14 GWh do 27 GWh i mimo ograniczeń sieciowych cena energii elektrycznej we wszystkich krajach bałtyckich spadła, choć działo się to nieco wolniej niż w Europie Zachodniej.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu w porównaniu do poprzedniego tygodnia nie zmieniło się znacząco i utrzymało się na poziomie około 209 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczały 35% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.

Produkcja energii elektrycznej na Litwie prawie się podwoiła w ciągu tygodnia, z 14 GWh do 27 GWh. Zmniejsza się produkcja pozostałych rodzajów paliw, głównie wiatrowych i słonecznych. Produkcja energii wiatrowej spadła o 11% z 31 GWh do 28 GWh, natomiast energia słoneczna wyprodukowała nawet o jedną trzecią mniej, jej produkcja spadła z 4,5 GWh do 3 GWh.

Energia cieplna wytworzona 37% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wiatrowa 39%, energia wodna 17%, energia słoneczna 4% i inne rodzaje energii 3%.

[infogram id=”571a6468-b6b0-4a72-aeb8-e0c43b8115f6″ prefix=”PqC” format=”interactive” title=”Copy: Elektrosgamyba”]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *