opróżnia T. Satoransky’ego i otrzymuje polski slap

Czesi przegrali z polską drużyną koszykówki 84:99 (18:29, 28:17, 17:23, 21:30) w meczu grupy D, który odbył się w piątek w Pradze.

Bardziej udany początek gry miała reprezentacja Polski. Polacy wykorzystali błędy defensywy i po pierwszej kwarcie prowadzili 29:18.

Lider Polski Mateusz Ponitka oddał Czechom 13 punktów tylko w pierwszej połowie.

W drugiej połowie gospodarze oddzwonili. Czescy koszykarze zredukowali deficyt do minimum – 35:36 do przerwy.

Pod koniec połowy Czesi zdołali nawet objąć prowadzenie, ale nie utrzymali go na długo. Drużyny wkroczyły w długą przerwę z tablicą wyników pokazującą równy wynik – 46:46.

Po przerwie, podobnie jak na początku meczu, inicjatywę przejęli polscy koszykarze. Goście, którzy wyszli na prowadzenie, utrzymali się w roli lidera do końca kwarty i prowadzili 69:63 przed czwartą kwartą.

W czwartej kwarcie Polacy nadal trzymali w rękach kontrolę nad pojedynkiem, a czeska drużyna starała się maksymalnie zmniejszyć deficyt.

Tomaš Satoransky, który strzelił bez gola w 17. minucie, obserwował grę swoich kolegów z ławki w połowie czwartej kwarty, a Tomaš Kyzlinkas, który trafił na faul, próbował ich pokonać.

Wkrótce jednak kibice gospodarzy musieli objąć prowadzenie, bo pamiętający o sobie Pan Ponitka odpowiedział dokładnie tak samo – 82:76.

Na 3 minuty przed końcem czwartej kwarty drużyny wymieniły się punktami i Polacy nadal prowadzili – 84:79.

Czechy wciąż miały nadzieje na zwycięstwo swoich kibiców, ale gdy rozpoczęła się przedostatnia minuta czwartej kwarty, Pan Ponitka dźgnął rywali bolesnym rzutem za trzy punkty i Polska uciekła z 9-punktową przewagą 90:81. a gospodarze, którzy nie mieli już cudów, zakończyli mecz ze spuszczoną głową.

M.Ponitka, który zdobył 26 punktów i zaliczył 9 asyst, został głównym reprezentantem Polski w zwycięskim meczu.

Izrael pokonał Finlandię 89-87 po dogrywce w poprzednim meczu grupy D.

Czechy: Jan Vesely 17 lat, Jaromir Bohačik 13 lat, Patrikas Auda 10 lat.

Polska: Mateusz Ponitka 26, AJSlaughter 23, Aleksandras Balcherowski 14.