Kraje bałtyckie zamykają swoje granice przed Rosjanami z powodu wojny na Ukrainie

Estonia, Łotwa i Litwa zamknęły w poniedziałek swoje granice dla większości obywateli Rosji w odpowiedzi na powszechne poparcie Rosji dla wojny na Ukrainie.

Zgodnie ze zharmonizowanym zakazem podróżowania Rosjanie, którzy chcą odwiedzić kraje bałtyckie jako turyści, w celach biznesowych, sportowych lub kulturalnych, nie zostaną wpuszczeni nawet z ważnymi wizami Schengen.

Premierzy trzech państw bałtyckich i Polski uzgodnili na początku tego miesiąca, że ​​przestaną przyjmować obywateli rosyjskich, twierdząc, że posunięcie to będzie chronić bezpieczeństwo czterech państw członkowskich UE.

Rosja to agresywny i nieprzewidywalny kraj. Trzy czwarte jego obywateli popiera wojnę. Litewska minister spraw wewnętrznych Agni Belutaitė powiedziała w poniedziałek, że niedopuszczalne jest, aby osoby popierające wojnę mogły swobodnie podróżować po świecie, na Litwie iw Unii Europejskiej.

„Takie wsparcie działań wojennych może zagrozić bezpieczeństwu naszego kraju i całej Unii Europejskiej” – dodała.

Zakaz obejmuje wyjątki ze względów humanitarnych, członków rodzin obywateli UE, rosyjskich dysydentów, służb dyplomatycznych, pracowników transportu oraz Rosjan posiadających krajowe zezwolenia na pobyt długoterminowy lub wizy z 26 krajów strefy Schengen.

Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podpisał w poniedziałek postanowienia, że ​​wojenny zakaz dla rosyjskich podróżnych wejdzie w życie 26 września. Polska, granicząca z rosyjską twierdzą Kaliningrad, nadal nakłada surowe restrykcje na cudzoziemców pozostawionych przez koronawirusa. -19 pandemia.

W Białymstoku we wschodniej Polsce członek Rosyjskiego Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Polsce powiedział, że nowy zakaz miałby większy wpływ, gdyby ograniczenia pandemiczne nie ograniczyły w dużej mierze podróży do Rosji.

„Po ponad dwóch latach ograniczeń nie widzimy perspektyw poprawy, a to najgorsza część” – powiedział agencji Associated Press Andrzej Romanczuk.

Powiedział, że obszary po obu stronach polskiej granicy z Kaliningradem ucierpią ekonomicznie, ponieważ ruch graniczny pobudza tam lokalny handel. Rosjanie robią zakupy także w polskich miastach, takich jak Warszawa czy Kraków.

W tym roku do Polski przyjechało ponad 65 tys. Rosjan, podobnie jak w ubiegłym roku, ale dziesięciokrotnie mniej niż przed pandemią.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy poinformowało, że od północy zakaz wjazdu do kraju ma 11 obywateli Rosji. Większość z nich próbowała przedostać się drogą lądową z Kaliningradu lub z Białorusi. Nie zgłoszono żadnych wypadków.

Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział fińskiej gazecie Helsingin Sanomat, że rosyjskie loty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ „wiemy, że rosyjscy szpiedzy posługiwali się fałszywymi dowodami osobistymi i prowadzili różne działania w Europie w zakresie korzystania z wiz turystycznych”.

Z populacją 1,3 miliona, Estonia odnotowała setki tysięcy przekroczeń granicznych przez obywateli Rosji od początku wojny między Rosją a Ukrainą.

Kraje bałtyckie nie mogą jednak uniemożliwić obywatelom Rosji wjazdu przez inne państwo strefy Schengen. Chcą, aby wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziło podobne ograniczenia w podróżowaniu.

Unia Europejska zakazała już lotów z Rosji po inwazji na Ukrainę. Jednak przed wprowadzeniem zakazu Rosjanie nadal mogli podróżować drogą lądową do Estonii i wydaje się, że następnie polecieli do innych europejskich miejsc docelowych.

Na zeszłomiesięcznym szczycie UE 27-członek bloku nie zgodził się, czy wprowadzić szeroki zakaz wizowy dla obywateli rosyjskich, wśród obaw o chęć zwiększenia presji na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i obawy przed ukaraniem zwykłych Rosjan, którzy mogą go nawet nie popierać . kraj Wojna z Ukrainą.

Unia Europejska już w maju zaostrzyła ograniczenia wizowe dla rosyjskich urzędników i biznesmenów, ale Polska i kraje bałtyckie wezwały do ​​szerszego zakazu turystów. Niemcy i Francja prowadzą kampanię na rzecz zaostrzenia ograniczeń wizowych dla Rosjan, a nie całkowitego zakazu.

Czechy, które nie dzielą granicy z Rosją, były jednym z pierwszych krajów UE, które zaprzestały wydawania wiz obywatelom rosyjskim, zgadzając się na ten środek dzień po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Trzy państwa bałtyckie były niegdyś republikami Związku Radzieckiego, podczas gdy Polska i Czechy, będące wówczas częścią Czechosłowacji, były satelitami Moskwy. Ta przeszłość czyni ich szczególnie wrażliwymi na agresję Moskwy na Ukrainie.

___

Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

___

Wkład współpracowali dziennikarze Associated Press Jan Olsen w Kopenhadze, Liud Dapkus w Wilnie na Litwie, Gary Tanner w Tallinie w Estonii i Karel Janicek w Pradze.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *