We wrześniu cena prądu na Litwie spadnie o 25%

Liutauras Varanaviius, dyrektor ds. strategii w Litgrid. zdjęcie mons

We wrześniu w porównaniu do sierpnia cena hurtowego rynku energii elektrycznej na Litwie spadła o 25%. Doprowadziło to do najniższego zużycia energii elektrycznej we wrześniu od czterech lat, zwiększonej produkcji ropy naftowej jako odnawialnego źródła energii, tańszego gazu ziemnego i zwiększonego importu energii elektrycznej na północ .

W pierwszym miesiącu jesieni średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Litwie wyniosła 360 EUR/MWh, aw sierpniu 480 EUR/MWh – informuje operator sieci przesyłowej litewskiej energii elektrycznej Litgrid.

Według Liutaurs Varanaviius, dyrektora departamentu strategii Litgrid, na ceny energii elektrycznej wpływa kilka czynników. Po pierwsze, zużycie energii elektrycznej we wrześniu było najniższe od czterech lat, o 8% mniej niż w sierpniu. Według niego to efekt oszczędności i spadku zużycia energii elektrycznej.

Konsumpcja była o 6% niższa niż średnia wrześniowa za ostatnie cztery lata. Na Łotwie obserwowaliśmy te same tendencje co na Litwie, podczas gdy w Estonii konsumpcja spadła nieco bardziej umiarkowanie, o około 3%, w porównaniu z danymi historycznymi we wrześniu, mówi Varanaviius.

Istotną rolę w obniżeniu cen energii elektrycznej odegrały również zwiększone wytwarzanie energii wiatrowej, import do krajów skandynawskich oraz tańszy gaz ziemny.

Zmniejszenie o połowę krajowej produkcji energii elektrycznej zostało zastąpione wzrostem importu do Finlandii. W związku z tym oczekuje się, że po zakończeniu części prac remontowych sieci przepustowość estońskich linii energetycznych wzrośnie. Chociaż pochmurna pogoda doprowadziła do 40% spadku produkcji energii słonecznej, na Litwie została ona zastąpiona wyższą generacją z wiatru (wzrost o 27% w ciągu miesiąca) i wody (wzrost o 17% w ciągu miesiąca) – wyjaśnia L. Varanaviius.

Według niego, pomimo wybuchu gazociągów Nord Stream, cena gazu ziemnego spadła we wrześniu. Holenderski TTF na platformie handlu gazem ziemnym 26 sierpnia. gaz ziemny kosztował rekordowe 339 EUR/MWh, a na koniec września spadł do 190 EUR/MWh. Fakt, że europejskie magazyny gazu zapełniają się szybciej niż oczekiwano, również ma ku temu powód. Na początku października duże magazyny państwowe były zapełnione w 90%, wyjaśnia L. Varanaviius.

Energia wiatrowa na Litwie miała największy udział w lokalnej produkcji energii elektrycznej (32%), energia cieplna 31%, energia wodna 17%, energia słoneczna 11%, a pozostała energia 9%. Produkcja energii elektrycznej Illumina wzrosła ze 163 GWh w sierpniu do 83 GWh we wrześniu. Generacja wiatrowa wzrosła z 67 GWh do 85 GWh.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym miesiącu wyniosło 870 GWh. Produkcja energii elektrycznej na Litwie spadła o 21%, a lokalna firma energetyczna dostarczała 29% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem. Przez cały wrzesień na Litwie wyprodukowano 263 GWh energii elektrycznej.

Całkowity przepływ importu stanowił 71% zużycia energii elektrycznej z ropy. We wrześniu w porównaniu do sierpnia import na Litwę zmniejszył się o 3%. Import ze Skandynawii przez NordBalt wyniósł ok. 55%, podmioty litewskie 40% importowały z Łotwy, import z Polski stanowił 5%.

Eksport energii elektrycznej we wrześniu pozostał na tym samym poziomie, co w sierpniu, około 140 GWh, większość strumienia energii skierowano do Polski (98%), reszta na Łotwę (2%) .

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *