Powiązane zdjęcie pixabay.com.
Zmiany w Kodeksie wykroczeń administracyjnych przewidujące to zostały zarejestrowane przez Mindaugasa Skritulskasa, członka frakcji Seimas TS-LKD, wraz z innymi parlamentarzystami.
Za zgodą Sejmu „za krzyki, gwizdanie, głośne śpiewanie lub grę na instrumentach muzycznych, innych urządzeniach dźwiękowych lub inne hałaśliwe działania na ulicach, placach, parkach, plażach, środkach transportu publicznego i innych miejscach publicznych oraz wieczorem (od 7:00 w godzinach od 22:00 do 22:00 oraz w nocy (od 22:00 do 7:00) – oraz w lokalach mieszkalnych, przedsiębiorstwach, instytucjach lub organizacjach, gdy zakłócają spokój, odpoczynek lub pracę osób.” grzywna od 80 do 300 euro, aw powtarzających się przypadkach od 300 setek do 500 euro.
Obecnie wiąże się to z grzywną w wysokości od 20 do 80 euro, a takie wykroczenie administracyjne, popełniane wielokrotnie, pociąga za sobą grzywnę w wysokości od 80 do 300 euro.
„Jednak pierwszy raz jest karany grzywną w wysokości połowy minimalnej grzywny, czyli tylko 10 euro, a właściciele barów często ją nadużywają, gdy inni pracownicy klubu są „delegowani” w celu sporządzenia protokołu wykroczenia administracyjnego, więc jest to traktowane jako pierwsze wykroczenie i stosuje się minimalną połowę grzywny.” ,- zauważa inicjator projektu Pan Skritulskas.
W Kodeksie wykroczeń administracyjnych proponuje również ustalenie, że odpowiedzialność za takie hałaśliwe czyny ponosi również kierownik przedsiębiorstwa, instytucji lub organu, którego pomieszczenia są wykorzystywane do wykroczenia. Skutkowałoby to grzywną w wysokości od 300 do 500 euro, a w powtórnych przypadkach od 500 do 700 euro. Obecnie liderzy biznesu nie ponoszą tej odpowiedzialności.
Oczekuje się, że proponowane podwyższenie kar i ustanowienie odpowiedzialności zarządcy osoby prawnej będzie miało działanie odstraszające i prewencyjne, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na jakość życia i wypoczynku obywateli.
Według pana Skritulskasa, mieszkańcy starych miast w dużych miastach, a także mieszkańcy ulicy J. Basanavičiaus w Połądze, w ciszy nocnej (po godzinie 22) spotykają się z hałasem dochodzącym z barów i kawiarni. Według niego od początku tego roku do 1 września. z powodu hałasu w Połądze, ul. J. Basanavičius. Zarejestrowano 401 zgłoszeń, policja sporządziła 131 zgłoszeń wykroczeń administracyjnych za zakłócanie porządku publicznego.
– Jednak zdaniem samych policjantów są po prostu wyśmiewane, bo nakładane kary ze względu na ich niewielkie rozmiary nie działają odstraszająco, a jednocześnie zapobiegawczo – tłumaczy autor projektu.
Jakie kary nakładają kraje UE?
Według pana Skritulskasa, posła na Sejm, m.in. W Estonii za naruszenie ogólnych wymogów zachowania w miejscach publicznych grozi kara grzywny do 400 euro lub areszt. Osoby prawne podlegają karze grzywny do 2000 euro za takie wykroczenie.
W Polsce zakłócanie spokoju, porządku publicznego, nocnego odpoczynku krzykiem, hałasem, sygnałami i innymi środkami lub wywołanie skandalu w miejscu publicznym podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności do 1 miesiąca (osoba, której wolność jest ograniczona, nie może zmienić miejsca zamieszkania bez zgody miejscowego sądu, musi wykonywać pracę kontrolowaną na rzecz firmy itp. bezpłatnie) lub grzywny od 20 do 5000 zł (ok. 1020 euro). Te same kary są nakładane za popełnienie tych samych czynów w sposób chuligański lub pod wpływem alkoholu lub innych środków, ale w granicach określonych prawem kara może być surowsza.
Jak wskazano w uzasadnieniu do dokumentu, na Łotwie drobny chuligaństwo, czyli zakłócanie porządku publicznego, naruszanie normalnych norm postępowania i zakłócanie spokoju jednostek, pracy instytucji, firm lub innych podmiotów lub stanowiące zagrożenie dla jej bezpieczeństwa lub innych podlega karze grzywny w wysokości od 70 do 500 euro.
W Niemczech grozi kara administracyjna w wysokości do 5000 euro za hałas powodujący znaczne niedogodności dla społeczeństwa lub sąsiedztwa lub mogący szkodzić zdrowiu innych osób, jeżeli hałas jest dokonywany bez ważnego powodu, d niedopuszczalna siła lub niepotrzebnie silna zgodnie z obecnymi okolicznościami.
Pan Skritulskas zwraca również uwagę na fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia uważa hałas za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego ze strony środowiska.
Nowe przepisy Kodeksu mają wejść w życie w 2023 r. 1 stycznia
Posłowie na Sejm Bronislovas Matelis, Audrius Petrošius, Andrius Kupčinskas i Antanas Vinkus poparli zmiany w kodeksie wykroczeń administracyjnych zainicjowane przez posła na Sejm M. Skritulskasa.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”