Niemiecki analityk: młode kobiety w Polsce czują konkurencję ze strony ukraińskich uchodźców

– Dlaczego podjąłeś taki temat badawczy? Zacznijmy od tego.

– Tak, postanowiliśmy odpowiednio interweniować w sytuacji, która tak bardzo dotknęła Polskę, ponieważ reakcja polskiego rządu i polskiego społeczeństwa na przyjęcie tych, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie, bardzo różniła się od reakcji, które widzieliśmy około 2021 roku. jesienią, kiedy większość uchodźców muzułmańskich próbowała przedostać się do Polski przez Białoruś. Pomyśleliśmy więc, że ta różnica w sposobie, w jaki reagujemy na tych, którzy uciekają przed wojną i zniszczeniem, była intrygująca. I to właśnie chcieliśmy lepiej zrozumieć.

– Przede wszystkim, jakie tematy, zagadnienia i pytania są ważne dla młodych kobiet i mężczyzn w Polsce?

fot. z archiwum osobistego / dr. Feliks Krawatzek

Myślę, że jedna z najważniejszych dyskusji, jakie odbyliśmy, dotyczyła kwestii opieki społecznej w kontekście kryzysu uchodźczego. Temat ten jest szczególnie istotny dla młodych kobiet, nie tyle dla starszych, ale dla młodych kobiet, które martwią się o opiekę nad dziećmi, edukację i opiekę zdrowotną. I stwierdzamy, zwłaszcza w badanych przez nas grupach fokusowych, że istnieje pewne poczucie rywalizacji o zasoby. Zasoby są zatem ograniczone i ludzie o tym wiedzą.

Tak więc przyjęcie tysięcy, miliona i więcej uchodźców z Ukrainy budzi pewne obawy, zwłaszcza wśród młodych kobiet. W tej chwili młodzi mężczyźni są bardziej zaniepokojeni jednorodnością kulturową lub obawiają się czegoś przeciwnego.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *