Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgita Šiugždinienė, która odwiedziła Ukrainę, powiedziała, że słyszała obawy dotyczące drenażu mózgów w tym kraju i prośbę o umożliwienie absolwentom poddawania się testom Ukraińcom.
„Minister zwrócił się do nas, abyśmy stworzyli ukraińskim maturzystom wszelkie możliwości przystępowania do ukraińskich egzaminów państwowych. Uzgodniliśmy też, że wiedza zdobyta w naszych krajach i w krótkim terminie będzie brana pod uwagę na Ukrainie” – zaznaczył minister w oświadczeniu. wydane przez ministerstwo w niedzielę.
„Drenaż mózgów jest nie mniej straszny niż zniszczone szkoły dla Ukraińców. Studenci to ci, którzy niedługo będą musieli odbudować Ukrainę i budować przyszłość. Słyszeliśmy, że programy wymiany, wsparcie naszych uczelni są jednak bardzo ważne, istnieje potrzeba, aby młodzi ludzie wracali i studiowali więcej na ukraińskich uniwersytetach” – powiedziała J. Šiugždinienė.
W Iwano-Frankowsku na Ukrainie wspólnie z ministrami edukacji Łotwy, Estonii, Czech, Polski i Ukrainy omówiła problemy edukacji dzieci ukraińskich.
postanawia zostać za granicą
Minister był w stałym kontakcie z ministrem edukacji i nauki Ukrainy Serhijem Szkarletem od początku wojny i ostatecznie miał okazję przemawiać na żywo, czytamy w raporcie.
„Jednym z największych wyzwań jest to, czy ukraińskie dzieci, które są poza szkołą, faktycznie się uczą. Co ważniejsze, jak zapewnić im możliwość edukacji pozaformalnej i interakcji z rówieśnikami Kolega z Polski zwrócił uwagę, że jego zdaniem około 50% dzieci zostanie w Polsce na dłużej, co oznacza, że bardzo ważna jest nauka lokalnego języka, aby komunikować się i współpracować z rówieśnikami. – Tu nie będzie prostych i szybkich rozwiązań – zaznaczył minister.
Minister Edukacji i Nauki Ukrainy przedstawił sytuację oświaty na Ukrainie. Na Ukrainie w ciągu 225 dni wojny uszkodzono 2608 placówek oświatowych, z czego 313 zostało całkowicie zniszczonych, z czego połowa to szkoły.
Jednym z największych wyzwań jest to, czy ukraińskie dzieci, które nie są zapisane do szkoły, faktycznie się uczą.
Mimo rosyjskiej agresji sytuacja edukacyjna na Ukrainie jest dość stabilna. Ponad 5 milionów dzieci uczy się w szkołach i uczęszcza do przedszkoli. W komunikacie napisano, że proces kształcenia odbywa się w szkołach zawodowych i wyższych, działają też nieformalne placówki edukacyjne.
Minister cieszy się, że Litwa rozpoczęła już prace przygotowawcze do przebudowy przedszkola Irpinė i gimnazjum Borodianka.
Ucz się lokalnych języków
Ukraińcy ulepszają szkoły nauczania na odległość i publikują ukraińskie podręczniki, ponieważ Internet nie jest dostępny w wielu miejscach, a książki są potrzebne także uczniom z innych krajów.
Według ministerstwa szkoły litewskie, które przyjęły dzieci ukraińskie, od razu przewidują okres indywidualnej adaptacji, aby dzieci przyzwyczaiły się do tego, otrzymały niezbędne wsparcie emocjonalne, poznały szkołę i zaangażowały się w zajęcia nieformalne. . Nauka rozpoczyna się dopiero po ustąpieniu reakcji dziecka na stres i utworzeniu bezpiecznego środowiska do nauki.
Zdaniem ministra Ukraińcy doceniają fakt, że ich dzieci, które uciekły przed wojną, uczą się lokalnych języków, ponieważ niezwykle ważne jest, aby dziecko czuło się zintegrowane ze społecznością, miało przyjaciół i prowadziło aktywne życie towarzyskie.
„Rozmawialiśmy o edukacji dzieci ukraińskich w krajach sąsiednich io pomocy, która nadal będzie potrzebna. Jedno jest jasne: strategie organizacji edukacji są wszędzie podobne, a wyzwania, przed którymi stoimy, nie różnią się. Nie uniknęliśmy też ostrzeżenia z powietrza sygnały, ale spotkania odbyły się w bardzo ciepły i konstruktywny sposób” – powiedziała J. Šiugždinienė.
Należy do instytucji edukacyjnych
Od początku wojny na Litwę przybyło z Ukrainy łącznie ponad 24 000 osób. nieletnich, stanowią jedną trzecią wszystkich ukraińskich uchodźców wojennych na Litwie. Ponad 12 000 studentów jest zapisanych do litewskich instytucji edukacyjnych. Ukraińscy uchodźcy wojenni.
Z Ukrainy na Litwę przybyło łącznie 2182 nauczycieli, z których 255 posiada uznane kwalifikacje pedagogiczne. W litewskim systemie oświaty pracuje 461 ukraińskich nauczycieli – nauczycieli, wykładowców, specjalistów ds. wsparcia edukacyjnego, asystentów dydaktycznych.
1203 Ukraińcy studiują na litewskich wyższych uczelniach na studiach licencjackich, 153 na studiach magisterskich, niektórzy już przed wojną studiowali na Litwie. Tym, którzy przybyli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, państwo oferuje stypendium i częściowo pokrywa koszty studiów.
Spośród dzieci, które przyjechały na Litwę, 63% uczy się języka litewskiego, jedna piąta uczy się rosyjskiego w szkołach mniejszości narodowych, a 15% uczy się ukraińskiego. dzieci, zapowiada ministerstwo.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”