Premier Ingrida Imonyt w Sejmie. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Ponieważ Unia Europejska (UE) poszukuje decyzji, jak pilnie obniżyć rekordowe ceny energii elektrycznej dla konsumentów, premier Ingrida Imonyt mówi, że głównym problemem jest to, jak oddzielić ceny energii elektrycznej od cen gazu.
Główny problem polega na tym, że cena gazu, która uczyniła Europę tak wrażliwą na tych, którzy chcą rzucić Europę na kolana, bezpośrednio wpływa na ceny energii elektrycznej, powiedział Imonyt na konferencji prasowej połączonej z premierem Polski w Wilnie w piątek.
Mam nadzieję, że rozwiązaniem będzie wymyślenie sposobu oddzielenia cen energii elektrycznej i gazu w okresie taryfowym, mając na uwadze, że ceny gazu, tak jak teraz, nie wynikają z dostępu do rynku, ale z tego, kto zdecyduje się nim manipulować, w dążeniu do celu politycznego – mówi premier Litwy.
Powtórzyła, że prośba Komisji Europejskiej (KE) o dystrybucję wśród konsumentów taniej energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach słonecznych, wiatrowych, odpadowych, jądrowych czy wodnych nie rozwiązuje problemu Litwy.
Roszczenia, które są teraz wysuwane, a które są związane z biznesem, przynoszą bardzo duże zyski, ponieważ jego ceny nie wzrosły, a ceny rynkowe znacznie wzrosły, a zatem stosowanie tl do subsydiów być może rozwiązuje problem dla niektóre , dla Litwy niestety nie rozwiązuje to żadnych problemów z racji tego , że po prostu nie mamy takiej produkcji , a presja aby przeznaczać pieniądze na dotacje jest dokładnie taka sama jak w innych krajach państwo po prostu musi wzrosnąć zadłużenie na ten cel – powiedział premier.
Szef Litewskiej Agencji Energetycznej Virgilijus Poderys mówił już o tym, że chęć redystrybucji energii od producenta energii elektrycznej jest dla Litwy bezużyteczna.
We wniosku Komisji jest pewien aspekt, który uwzględnia szczególną sytuację Litwy. Problem na Litwie polega też na tym, że o ile w innych krajach można zwiększyć produkcję energii elektrycznej ze źródeł innych niż gaz czy nawet olej opałowy, o czym być może zapomnieliśmy już w innych okolicznościach, to nie mamy takiej możliwości, jesteśmy bardzo uzależniony od importu i trzeba to brać pod uwagę – powiedział w piątek premier.
Premier Polski Mateuzsas Morawiecki powiedział, że Rosja atakuje Unię Europejską i dlatego konieczna jest zmiana niektórych działań UE.
Będziemy żądać odroczenia niektórych zmian w systemie ETS (trading negocjowalne kwoty kontenerowe BNS), na przykład o co najmniej dwanaście miesięcy. Nie dajmy Putinowi dodatkowego narzędzia do podnoszenia naszych cen rynkowych i destabilizacji naszych rynków. Drugą propozycją jest zmiana mechanizmu kalkulacji cen, bo kraje energetyczne, które mają zasoby, osiągają duże zyski, a także niektóre firmy, które naszym zdaniem powinny być opodatkowane – powiedział podczas spotkania premier Polski. konferencja w Wilnie.
Polska idzie na pewne ustępstwa przy sprzedaży gazu czy innych paliw energetycznych firmom, dlatego dzisiaj zwracam się do władz Brukseli, aby szybko odpowiedzieć na te pytania. Według pana Morawieckiego to sprawa całej Europy.
Niektórzy członkowie Unii Europejskiej, w tym Litwa, proszą Brukselę o oddzielenie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, aby nie wzrosły one dalej z powodu skutków wojny na Ukrainie.
W środę Komisja Europejska przedstawiła nowe propozycje, jak pilnie obniżyć rekordowe ceny energii elektrycznej dla konsumentów. Wśród propozycji jest redystrybucja taniej energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe, słoneczne, odpadowe, jądrowe lub wodne, poprzez ustalenie ceny maksymalnej 180 euro za megawatogodzinę.
Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że środki mają przynieść 140 miliardów dolarów. EUR, który zostałby wykorzystany do złagodzenia wpływu wyjątkowo wysokich cen na konsumentów.
Virginijus Sinkeviius, delegowany przez Litwę komisarz europejski, powiedział we wtorek SNB, że Litwa i Luksemburg mogą otrzymywać energię elektryczną na podstawie dwustronnych umów z krajami eksportującymi energię elektryczną.
I. imonyt powiedział w czwartek, że gdyby taka decyzja została podjęta, należałoby skonsultować się z innymi krajami UE, przede wszystkim z Vedią.
Rządy Litwy i Polski spotkały się w piątek w Wilnie, aby rozmawiać o pomocy dla Ukrainy, bezpieczeństwie, rozszerzeniu i prawidłowej realizacji sankcji wobec Rosji i Białorusi, kwestiach energetycznych oraz współpracy w realizacji strategicznych projektów infrastrukturalnych.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”