Niezależny zbiornik magazynowy skroplonego gazu ziemnego. Zdjęcie: Algimantas Kalvaiis.
Główni dostawcy gazu z Litwy, Łotwy i Polski zarezerwowali na 10 lat około 60% całkowitej przepustowości terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajdzie. Przyznano im cztery partie mocy terminala o mocy 6 terawatogodzin (TWh) rocznie.
Według nowego modelu terminal powinien zacząć działać od 2023 roku, więc powinien zapewnić nieprzerwane i niezawodne dostawy gazu – poinformował w piątek operator terminalu Klaipdos nafta.
Wierzymy, że długoterminowe umowy z użytkownikami terminalu przyczynią się do niezawodnych i nieprzerwanych dostaw gazu w regionie, stworzą możliwości dla użytkowników terminalu do zarządzania kontraktami na dostawy na żądanie oraz do zakupu gazu ziemnego z wyprzedzeniem, gwarantując tym samym najkorzystniejsze ceny na rynku – mówi Darius ilenskis, nasz CEO.
Według niego, do tej pory terminal był chyba jedynym w Europie, który nie miał możliwości rezerwowania długoterminowych przepustowości.
Klaipdos nafta nie wskazała, kto zarezerwował pojemność. Wcześniej przedstawiciele spółki poinformowali, że przy przyznawaniu zdolności oceniany będzie zakres wniosków wnioskodawców, możliwości finansowe, aspekty sankcyjne, źródła frachtu oraz doświadczenie na rynku LNG.
Alokacja pozostałej przepustowości terminalu LNG na przyszły rok do 9 TWh nie została jeszcze zakończona, podała spółka.
Od początku funkcjonowania terminalu korzysta z niego ośmiu klientów z krajów bałtyckich, Norwegii i Polski, wśród których największym odbiorcą na Litwie jest tymczasowo nieaktywna od września spółka Achema wytwarzająca azot tr z Jonavy.
Od 24 lutego na terminalu obsługiwane są tylko duże gazociągi, 81% gazu trafia do USA, 10% do Norwegii, 5% do Egiptu, 4% do Rosji (do 24 lutego).
Zdolność zgazowania terminalu LNG wynosi obecnie 3,75 mld. m3 (rzeczywista technologiczna do 38 TWh), może przyjąć około 3839 dużych ładunków rocznie.
obecnie analizowana jest możliwość zwiększenia pojemności do 5 mld. tj. 6,25 mld m3.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”