Ministerstwo Obrony planuje pomoc Cyber ​​​​Rapid Response Force dla Mołdawii

Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM) planuje wsparcie sześciopaństwowych sił szybkiego reagowania cybernetycznego Unii Europejskiej (UE) dowodzonych przez Litwę w Mołdawii.

Jak donosi ministerstwo, plany pomocy Mołdawii w zapewnieniu odporności cyberprzestrzeni tego kraju zostały uzgodnione na spotkaniu uczestników projektu EU Cyber ​​​​​​Rapid Response Force, które odbyło się w tym tygodniu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

„Siły cyberszybkiego reagowania mogą być użyte zarówno w ramach UE, jak i do wsparcia unijnych partnerów. Widzimy, że ostatnio rośnie potrzeba niesienia pomocy partnerom, obecnie jesteśmy gotowi udzielić pomocy Mołdawii” – powiedział wiceminister Obrona Narodowa Margiris Abukevičius.

Według wiceministra, działający od 2018 r. projekt sił szybkiego reagowania UE w zakresie stałej współpracy strukturalnej (PESCO) w zakresie cyberbezpieczeństwa i wzajemnej pomocy sił szybkiego reagowania, prowadzony przez Litwę, osiągnął już swoje cele i jest gotowy, aby stać się stałym potencjałem.

Na spotkaniu w Wilnie omówiono także przygotowania do V rotacji sił, którą w 2023 r. poprowadzi Chorwacja. Siły te tworzą eksperci z sześciu państw członkowskich uczestniczących w projekcie: Estonii, Chorwacji, Litwy, Polski, Holandii, Rumunii.

Rumunia jest liderem w tym roku, a Belgia rozpoczęła procedury prawne, aby stać się pełnoprawnym państwem członkowskim. Oczekuje się, że Słowenia dołączy do Cyber ​​Forces w listopadzie tego roku, trwają negocjacje z dwoma innymi państwami członkowskimi UE – Czechami i Danią.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *