Koneserzy cen: niektórzy nawet odmawiają łososia, inni jeżdżą jeepem Hummer

Eksperci twierdzą, że Litwa znalazła się w czołówce najbiedniejszych krajów europejskich z powodu niezgłębionego wzrostu cen. Na Litwie wszystko drożeje: paliwo, rachunki za media, żywność.

W ten czwartkowy wieczór, o 19:30, program LNK KK2 przeprowadzi wywiady ze znanymi osobistościami w kraju, które wymienią, ile ich drogo kosztuje i jak oszczędzają, gdy ceny rosną.

Jonas Jonušas, były członek grupy „B’Avarija”, jest teraz szefem kuchni, więc ceny jedzenia zna na pamięć. Przez większość czasu Jonas gotuje dla dużej grupy ludzi, kupuje dużo wszystkiego. To, co najbardziej zaskakuje Jona, to wzrost ceny piersi z kurczaka. W ciągu roku cena wzrosła z 4 euro do 6,5 euro. Ze względu na rekordową cenę Jonas już zmienia swoje menu. Na przykład jego klienci nie będą już smakować łososia.

„Teraz nie ma już promocji i nie kupuję już łososia, oferuję swoim klientom coś innego, łosoś stał się nie z tego świata drogi przedmiot i nie umniejsza jego jakości. Teraz można kupić tuńczyka w tej samej cenie co łososia” – opowie J. Jonušas.


Raper Ironvyt jeździ wielkim amerykańskim jeepem Hummerem. Codziennie pokonuje co najmniej 100 kilometrów. Ironvytas zapełnia się co dwa dni i wydaje za każdym razem około 40-50 euro.

„Miesięcznie wydaje mi się chyba naprawdę 500 euro. Ale moim priorytetem jest myślenie o tym, jak zarobić więcej niż oszczędzać. Lepiej tu na Litwie płacić podatek akcyzowy, wtedy podatki pójdą do budżetu, niż do Polska za 20 centów tańsze paliwo” – Ironvytas nie zamierza rezygnować z paliwożernego auta.

Aktor Viačeslav Mickevičius ma o wiele bardziej ekonomiczne samochody niż Ironvyt. Podwórko Wiaczesława obejmuje Fiata 126 z 1995 roku, Volkswagena Beetle z 1983 roku, Austina Mini z 1983 roku, Fiata 500 z 1967 roku i Citroëna 2CV z 1978 roku. samochody zużywa stosunkowo mało paliwa. Zdarza się jednak, że gospodarz wydarzeń nie ma euro na paliwo. Potem wsiada na rower.

„Jadę rowerem do miasta. Na przykład 12 kilometrów od katedry – przez lasy, bardzo mało świateł. Okazuje się, że jak jadę rowerem w dobrym tempie, to dojeżdżam może – nawet trochę szybciej niż samochodem” – wyjaśnia Viačeslav.

Jak wielu wie, urządzeniem, które zużywa najwięcej energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, jest suszarka do włosów. To za 25 minut jeść kilowatogodzina. Dlatego wszystkie usługi kosmetyczne stają się droższe.

„Suszarka do ubrań to urządzenie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej. Poza tym ogrzewanie i klimatyzacja oczywiście kosztują, bo to także elektryczność. gorący sierpień. Zadzwoniły dzwony” – mówi Kristina Ivanova, która prowadzi firmę kosmetyczną.

Specjalista ds. urody szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, aby usługi kosmetyczne nie musiały być zbyt drogie.

„Może myślimy o skróceniu dni roboczych, ale to nie działa w ten sposób w branży kosmetycznej, ponieważ staramy się dostosować do klientów. Na przykład, co powiesz na powiedzenie, że jesteśmy zamknięci w soboty, aby obniżyć koszty energii elektrycznej i Twój ślub będzie czekał No cóż, nie będzie czekał, musisz negocjować Podczas kwarantanny wszyscy byliśmy przyzwyczajeni do pracy zespołowej w taki czy inny sposób, aby było ich jak najmniej, ale teraz potrzebujemy jak jak najwięcej do pracy w tym samym czasie ”- wyjaśniła K. Ivanova.

„Patrulis” Algis pracuje teraz w domu jako nadzorca elektryczny. A Raisa, znana fanka Raji, która jest na niewielkim pensjonacie, nie może się doczekać sezonu rozgrzewkowego.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *