A. Anuauskas: Wybuchy w gazociągach Nord Stream są korzystne dla Gazpromu

Arvydas Anuauskas, minister badań i bezpieczeństwa. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Wybuchy w gazociągach Nord Stream przynoszą korzyści kontrolowanej przez Kreml spółce gazowniczej Gazprom – powiedział Arvydas Anuauskas, minister bezpieczeństwa państwa.

Dodanie komentarza D. Kreivisa, Ministra Energii

On i inni członkowie rządu zapewniają, że Litwa monitorując te wydarzenia dba o bezpieczeństwo swojego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz innych obiektów energetycznych i będą dyskutowane, czy należy go wzmocnić.

Myślę, że to, co zarejestrowałeś, na przykład wybuchy lub inne rzeczy, myślę, że śledztwo ujawni, co się stało. To oczywiste, komu to służy, przede wszystkim Gazpromowi – powiedział we wtorek dziennikarzom w Wilnie.

Zapytany, czy w związku z incydentem bezpieczeństwo terminalu LNG na Litwie zostanie zwiększone, minister powiedział, że obiekty te są nadal chronione.

obiekty są zawsze chronione, są ćwiczenia ochrony obiektu, w razie potrzeby wykorzystuje się też wojsko, nie konkretnie do ochrony obiektu, ale do eskortowania statków z terminalu LNG. Ale te środki nie są szczegółowe, precyzuje A. Anuauskas.

Na pytanie, czy Litwa zapewnia ochronę terminalu LNG pod wodą, minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait zapewnił, że podjęto wszelkie środki bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że incydent jest prawdopodobnie jednym z najpoważniejszych incydentów na Morzu Bałtyckim, a Litwa, jak powiedział, będzie starała się pomóc w śledztwie.

Litwa powinna wnieść jak największy wkład w śledztwo w Danii, Szwecji lub gdzie indziej, aby jak najszybciej ustalić przyczyny i zidentyfikować winowajców, jeśli tacy są. Aikus, to chyba żadna wielka tajemnica, że ​​oczy wielu państw i wielu analityków są skierowane na Kreml – powiedział.

G. Landsbergis zapowiedział we wtorek, że będzie rozmawiał o incydencie z duńskim ministrem spraw zagranicznych oraz przedstawicielami innych krajów i wezwał do oczekiwania na zakończenie śledztwa.

Zdaniem ministra energetyki Dainiusa Kreivisa, gdy Rosja rozpocznie wojnę z Ukrainą, Litwa natychmiast podejmie działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa połączenia elektroenergetycznego Litwy z Ukrainą i Polską oraz ochrony przed terminalem LNG.

Teraz pojawi się pytanie, czy należy go dalej wzmacniać i chronić. Moim zdaniem taka potrzeba istnieje. To kwestia dyskusji w gabinecie, dyskusji z ministrem wywiadu i bezpieczeństwa oraz dowódcą armii. Pod wodą jest obrona, ale zależy to od tego, kto atakuje. Rury leżące na dnie Bałtyku są naprawdę dostępne, jak wielokrotnie powtarzali specjaliści od przestrzeni publicznej, ale tylko za pomocą instrumentów państwowych. Powiedział, że takich aktów terrorystycznych nie może popełnić jedna osoba.

Podczas gdy premier Estonii apelował o przygotowanie się na rosyjskie próby odłączenia krajów bałtyckich od wspólnego systemu elektroenergetycznego, D. Kreivys zapewniał, że Litwa jest już na to gotowa, mając skoordynowane plany awaryjnego połączenia z Polską i połączeniami europejskimi.

Litwa wciąż się do tego przygotowuje, nasz operator ma szczegółowe plany na tę sprawę. To chyba nic nowego, ryzyko zostało oskryptowane i zarządzane. Litwa jest gotowa: uruchomiła połączenie synchroniczne z Polską, np. przetestowane i sprawne są wszystkie rezerwy mocy Elektrni – zapewnił minister energii.

Po poinformowaniu sejsmologów o wybuchach gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, europejscy przywódcy powiedzieli we wtorek, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchów w budowanych na dnie Bałtyku gazociągach do Rosji w Europie jest sabotaż.

Ukraina twierdziła, że ​​ślub był prawdopodobnie spowodowany atakiem terrorystycznym w Moskwie i że był to akt rosyjskiej agresji na Unię Europejską. Kreml musi być również zdenerwowany tym wydarzeniem.

Gazociągi Nord Stream znalazły się w ostatnich miesiącach w epicentrum wydarzeń geopolitycznych. Rosja, usankcjonowana przez Zachód za inwazję na Ukrainę, odpowiedziała odcięciem dostaw gazu ziemnego do Europy.

Zdjęcia zrobione przez duńskie wojsko i opublikowane we wtorek pokazują gwałtownie gotującą się wodę morską w trzech miejscach w bałtyckich i duńskich strefach ekonomicznych w północnej Polsce. Średnica strefy bulgotania wynosi 200-1000 metrów.

Norwegia, obecnie największy dostawca gazu w Europie, zamierza wzmocnić bezpieczeństwo swoich instalacji naftowych po zarzutach, że w wyniku sabotażu uszkodzone zostały dwa podmorskie gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *