Opublikowany: 2022-09-27 11:14
zdjęcie Władimira Iwanowa (VŽ).
Modus Asset Management, firma zarządzająca funduszami energii odnawialnej, ustanawia nowe 200 milionów. Fundusz Czystej Energii Infrastruktury (CEIF) fundusz inwestycyjny energii odnawialnej w EUR. Fundusz inwestujący w krajach bałtyckich i środkowoeuropejskich osiągnie najwyższą kategorię zrównoważonego rozwoju „ciemnozieloną”.
CEIF będzie wyrafinowanym funduszem inwestycyjnym typu zamkniętego, skoncentrowanym na inwestorach instytucjonalnych. Jego docelowa wielkość wyniesie 200 mln. EUR obligacji inwestorskich, a maksymalna możliwa kwota to 350 mln. Obowiązki inwestorów euro.
Fundusz będzie inwestował w rozwój infrastruktury energetyki słonecznej i wiatrowej w krajach bałtyckich, Polsce i innych krajach Europy Środkowej. Oczekiwany zwrot z inwestycji – IRR (angielska wewnętrzna stopa zwrotu) – wyniesie 7-9%, a średnia roczna dywidenda – 4%.
Inwestorem referencyjnym funduszu tworzonego przez Modus Asset Management będzie Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), którego zarząd postanowił zainwestować w CEIF 75 mln. EUR. Zakończenie pierwszego etapu dystrybucji jednostek funduszu zaplanowano na 2022 r. w czwartym kwartale z co najmniej 100 mln euro. Fundusz skoncentruje się na inwestycjach długoterminowych – jego okres inwestycyjny to 5 lat, a czas działania całego funduszu to 10 lat.
„Celem nowo utworzonego funduszu jest przyspieszenie przejścia regionu na energię odnawialną poprzez wzmocnienie pozycji lokalnych deweloperów energii odnawialnej i stworzenie platformy inwestycyjnej na poziomie instytucjonalnym”. Obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek jest jak najszybsza rozbudowa mocy odnawialnych źródeł energii przez państwa – wierzymy, że nowy fundusz znacząco przyczyni się do przyspieszenia tego procesu. Partnerstwo z EFI również dowodzi, że tego typu fundusz jest potrzebny w regionie” – powiedział w komunikacie prasowym Povilas Pečiulis, szef Modus Asset Management.
CEIF będzie czwartym funduszem energii odnawialnej zarządzanym przez Modus Asset Management.
Inwestycje CEIF będą kierowane zarówno do elektrowni słonecznych, jak i wiatrowych. Planowana łączna moc zarządzanych obiektów energetycznych wyniesie ok. 600 MW. Planowane są inwestycje w gotowe i zaawansowane projekty energetyki odnawialnej, a także projekty już w trakcie budowy.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Rynki”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”