Fot. Wojciech Kardas (Agencja Gazeta/Reuters/Scanpix).
Polskie przedsiębiorstwo węglowodorowe Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że podpisało 10-letni kontrakt z norweską firmą Equinor na dostawy gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe przez Bałtyk, który powinien zostać oddany do użytku 1 października.
Polska odchodzi od rosyjskiego gazu, polegając na imporcie skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz rozbudowie aktywów wydobywczych PGNiG na norweskim szelfie kontynentalnym. Z drugiej strony, po tym, jak kontrolowany przez Kreml Gazprom odciął pod koniec kwietnia dostawy gazu do Polski, przetłaczał gaz rosyjskim gazociągiem eksportowym Jamał-Europa do Niemiec, które mają również dostęp do gazu norweskiego.
Z komunikatu PGNiG wynika, że gaz do Norwegii gazociągiem Baltic Pipe, wraz z importem LNG i zgromadzonymi rezerwami w magazynach, w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na to paliwo w nadchodzącym sezonie letnim.
Podpisany kontrakt przewiduje 2,4 mld m sześc. rocznie w okresie dostaw od 2023 do 2033 roku, kierując się warunkami handlowymi i cenami gazu ziemnego w Europie, jak zapowiedział polski minister.
Oczekuje się, że realizacja tego kontraktu zaspokoi około 15% średniego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce rocznie.
PGNiG prowadzi rozmowy z innymi norweskimi dostawcami gazu w celu optymalnego wykorzystania przepustowości Baltic Pipe w dłuższej perspektywie.
10 mld sześciennych Budowa gazociągu Baltic Pipe o rocznej przepustowości m została zakończona pod koniec lipca. Zakończenie projektu potwierdza strategiczną decyzję Polski o nieprzedłużaniu kontraktu z Gazpromem, który wygasa w tym roku.
Głównym celem Baltic Pipe o długości 900 km jest dostarczanie gazu ziemnego do Norwegii przez Danię, wybrzeże i Morze Bałtyckie do Polski i jej sąsiadów. Planowane jest podłączenie gazociągu do polskiego terminalu LNG w Świnouci, dzięki czemu gaz będzie mógł być pompowany w kierunku przeciwnym do rurociągu oraz z Danii.
Na realizację tego projektu Unia Europejska przeznaczyła blisko 270 mln. Finansowanie w euro.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”