Uważa się, że znaleziska archeologiczne mają 2500 lat i pochodzą z okresu późnego starożytnego Egiptu. Skarb odkryto na „starożytnym cmentarzysku zwierząt” w Sakkarze, kompleksie świątyń na obrzeżach Kairu. W przeszłości obszar ten nazywano Bubasteion, na cześć bóstwa kotów Bast lub Bastet.
Później, w 2019 roku, kompleks został przemianowany, gdy odkryto więcej zmumifikowanych zwierząt i posągów bóstw egipskich.
„Dzisiejsze odkrycie potwierdza, że sanktuarium nie było przeznaczone wyłącznie dla kotów, ale było też poświęcone innym egipskim bóstwom” – powiedział kierownik wykopalisk Mohammed Al Saidi.
Władze egipskie odsłoniły 31 maja rząd mumii, posągów i innych artefaktów przed piramidą Dżesera w Sakkarze.
Nekropolia Saqqara znajduje się na skraju pustyni, około 25 km od Kairu. Teren ten jest intensywnie eksplorowany przez archeologów od 2018 roku. Najnowsze odkrycie to już piąty ogromny skarb historyczny – w tym 59 mumii znalezionych w 2020 roku.
Najnowszym znaleziskiem archeologicznym jest 150 posągów z pozłacanego brązu, przedstawiających starożytnych egipskich bogów, takich jak Anubis, bóg śmierci, często przedstawiany z głową szakala, Ozyrys, król życia pozagrobowego, Amun-Min, bóg płodności, penis we wzwodzie, a także Nefertem – piękny syn Basteta; Isis – żona Ozyrysa i bogini płodności itp.
Dodatkowo odkryto także specjalne zwoje papirusu – papieru z trzciny.
Nie został rozpakowany, ale naukowcy uważają, że może mieć około 10 metrów długości i zawierać egipską Księgę Śmierci, rytualny tekst, który towarzyszy człowiekowi w jego podróży do zaświatów.
Ten artefakt zostanie dokładniej zbadany w laboratorium.
Odkryto również fasadę starego budynku cmentarnego, a także tysiące figurek, takich jak drewniane koty, a nawet prawdziwe zmumifikowane koty.
Źródła:
https://www.livescience.com/ancient-egyptian-mummies-statues-discovered-saqqara
http://www.antiquities.gov.eg/DefaultAr/pages/NewsDetails.aspx?newsid=3760
https://www.cbsnews.com/news/egypt-saqqara-tomb-250-mummies-latest-discoveries-ancient-history/
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”