V. Čmilytė-Nielsen w Stanach Zjednoczonych usłyszał poparcie dla umowy o zakazie wjazdu rosyjskich turystów

Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen, która przebywa z roboczą wizytą w Waszyngtonie, powiedziała, że ​​usłyszała poparcie dla regionalnego porozumienia w sprawie ściślejszej kontroli obywateli Rosji.

„Mówca N. Pelosi podkreślił, że regionalna decyzja o zakazie rosyjskich turystów, która weszła w życie wczoraj, jest zarówno dobra, jak i aktualna, i oczywiście bardzo denerwująca dla Rosji” – powiedział dziennikarzom przewodniczący parlamentu Litwinom we wtorek po spotkaniu z marszałkiem Stanów Zjednoczonych. Stanowa Izba Reprezentantów Nancy Pelosi. .

„Wyraziła nadzieję, że więcej państw Unii Europejskiej przyczyni się do samostanowienia Litwy, Łotwy, Estonii i Polski” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Według niej Stany Zjednoczone również rozważają możliwość poważnego ograniczenia wjazdu obywateli rosyjskich posiadających wizy do kraju, ale jeszcze nie podjęły decyzji.

W poniedziałek Litwa, Łotwa, Estonia i Polska rozpoczęły zaostrzanie kontroli obywateli rosyjskich, zezwalając na przekraczanie granicy zewnętrznej UE tylko Rosjanom, którzy spełniają określone kryteria: dyplomatom, dysydentom, pracownikom firm transportowych, członkom rodzin obywateli UE, posiadaczom rezydencji zezwolenie z krajów Schengen lub krajowe wizy długoterminowe. , tranzyt przez Litwę pociągiem do iz Obwodu Kaliningradzkiego dla Rosjan.

Szefowa litewskiego Sejmu powiedziała, że ​​rozmawiała także z marszałkiem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych o pomocy dla Ukrainy, amerykańskim przywództwie w tej dziedzinie oraz rozszerzeniu sankcji wobec Rosji.

Zdaniem V. Čmilytė-Nielsen, pilnie przeprowadzone referenda na okupowanych terytoriach Ukrainy w sprawie przystąpienia do Rosji stałyby się kolejną zachętą do przedłużenia sankcji.

„Byłby to kolejny krok, aby sankcje wobec Rosji były jeszcze bardziej rozległe” – powiedziała.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu powiedziała, że ​​wezwała do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich na Litwie iw regionie.

„Po raz kolejny zaapelowałem o jak najaktywniejsze rozmieszczenie żołnierzy amerykańskich i sił NATO na Litwie, podzieliłem się tym, jak Litwa odrabia swoją pracę domową, że zwiększyliśmy budżet obronny” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Według niej N. Pelosi podziękował Litwie za przywództwo w przyjmowaniu Rosjan i Białorusinów uciekających przed prześladowaniami w ich kraju, a także za pomoc Ukrainie.

„Prezydent N. Pelosi podkreślił, że litewskie przywództwo jest również bardzo widoczne w regionie i całej UE, podziękowała nam za to” – powiedział litewski polityk.

Jak wynika z raportu Seimas, w trakcie rozmowy marszałek Sejmu wskazał na Baltic Security Initiative.

„Ta inicjatywa zapewnia długoterminowe wsparcie, które pozwala na średnio- i długoterminowe planowanie modernizacji wojskowej i efektywniejszą absorpcję pomocy. Powiedziałem przewodniczącemu Izby Reprezentantów, że mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać tę inicjatywę w nadchodzących latach poprosiłem więc Kongres USA o przyznanie wsparcia w wysokości 250 mln USD” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Wizyta robocza przewodniczącego Seimasu w Stanach Zjednoczonych potrwa do 24 września.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *