Minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska powiedziała, że w miarę jak coraz więcej krajów przyłącza się do spraw międzynarodowych, dowody zbrodni wojennych Rosji są gromadzone w coraz większej liczbie krajów i Ukraina może z nich korzystać.
„Gdybyśmy mieli przyjrzeć się wszystkim formatom, w których uczestniczy lub inicjowała Litwa, aby sprawiedliwość triumfowała na Ukrainie, to dziś mamy już trzy główne formaty. Głównym z nich jest oczywiście Międzynarodowy Trybunał Karny” – powiedziała E. Dobrowolska. w piątek w BNS, komentując przebieg postępowań międzynarodowych przeciwko Rosji w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zaznaczyła, że coraz więcej krajów przyłącza się do sprawy i coraz więcej krajów zbiera zeznania Ukraińców na temat zbrodni wojennych.
„Coraz więcej krajów przyłącza się, innymi słowy, w coraz większej liczbie krajów zbierane są zeznania Ukraińców uciekających przed wojną, w wyniku czego przechowywanie dowodów koordynuje Eurojust, aby Ukraina mogła wykorzystać te dowody w swoim śledztwo” – powiedziała E. Dobrowolska.
W dzisiejszym kontekście, rozmawiając ze stroną polską, wyraziła chęć podjęcia próby interwencji w tej sprawie w najbliższej przyszłości i wyrażenia poparcia dla Ukrainy.
Podczas wspólnego spotkania rządów Litwy i Polski, które odbyło się w piątek w Wilnie, Minister Sprawiedliwości, która omawiała stan toczących się spraw z polskimi kolegami, powiedziała, że Polska zamierza również wnieść swój wkład w sprawę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
„W drugim procesie Litwa wyraziła chęć przyłączenia się do sprawy Ukrainy przeciwko Rosji, mówimy o Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, aby Konwencja o Ludobójstwie była poprawnie interpretowana i stosowana, co jest bardzo ważne, ponieważ coraz więcej krajów przyłączają się i w kontekście dzisiejszego wystąpienia do strony polskiej wyraziła chęć podjęcia próby interwencji w tej sprawie w najbliższym czasie i wyrażenia poparcia dla Ukrainy” – powiedział minister.
Przypomniała również, że Litwa zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) o przyłączenie się do sprawy przeciwko rosyjskiej agresji wojskowej i łamaniu praw człowieka na Ukrainie.
„To, co łączy te trzy formaty, to to, że aby zwyciężyć pełna sprawiedliwość, mówimy nie tylko o odpowiedzialności przywódców, ale także o Rosji, a teraz we wszystkich formatach Unii chodzi o zapewnienie, by te aktywa, które są zamrożone w różnych krajach UE, mogą zostać wykorzystane do odbudowy sprawiedliwości” – powiedziała E. Dobrowolska.
Rosyjskie zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości są badane przez Międzynarodowy Trybunał Karny, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Ponadto Litwa zaproponowała społeczności międzynarodowej rozważenie możliwości powołania specjalnego trybunału ds. agresji Rosji na Ukrainę.
L.Penek/Urząd Fot.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”