Zdjęcie VDU Ogród Botaniczny.
„Idziesz, powiedzmy, do ogrodu botanicznego Sakartvelo Tbilisi, zajrzyj i wróć z kilkoma prezentami odmian chryzantem”, uśmiecha się dr Arūnas Balsevičius, kierownik działu wystaw i zbiorów Ogrodu Botanicznego VDU.
Kolekcja, która obecnie liczy około 30 odmian, została zebrana we współpracy z ogrodami botanicznymi i kolekcjonerami z różnych krajów. Najwięcej odmian przyniósł także Kijowski Narodowy Ogród Botaniczny, Centralny Ogród Botaniczny (Mińsk, Białoruś). Kilka odmian pochodziło z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wileńskiego, Ogrodu Botanicznego Akademii VU Šiauliai, prywatnych kolekcjonerów, Narodowego Ogrodu Botanicznego w Sakartvel, Ogrodu Botanicznego w Pradze.
Wszystkie z powodzeniem zimują na polu, a pierwsze kwitnienie już w połowie lipca: najwcześniejsze są odmiany „Matchsticks” i „Osenneye Izobiliye”. Najnowsze to „Aisa”, „Herbstbrokat”, „Šlapanicka Vladenka”.
„Jeśli w Tbilisi późna odmiana kwitnie doskonale na zewnątrz, to na Litwie może nie być w stanie zakwitnąć, więc aby zobaczyć kwiaty tych chryzantem, trzeba je przenieść do szklarni” – mówi dr A Balsevicius.
Zauważa też, że Słowianie szczególnie upodobali sobie chryzantemy – te kwiaty są również niezwykle popularne w sąsiedniej Polsce. Tymczasem w Sakartveli, krajowym ogrodzie botanicznym w Tbilisi, w październiku zwykle odbywa się wielki festiwal chryzantem, zwłaszcza że naprawdę jest się czym pochwalić i z czego być dumnym: ten ogród ma imponującą kolekcję około 300 odmian chryzantem.
Nie kapryśne rośliny
Chryzantemy zewnętrzne nie są roślinami fantazyjnymi: łatwo się rozmnażają, są dość odporne na choroby i szkodniki i długo kwitną. To prawda, jak podkreślają specjaliści z Ogrodu Botanicznego VDU, miejsce uprawy jest bardzo ważne dla chryzantem – potrzebują światła. Jeśli rośliny są sadzone w cieniu, zwłaszcza gdy jesień jest zimna i deszczowa, późne odmiany mogą nie kwitnąć lub kwitnąć słabo. Ponadto roślina nie lubi podmokłych gleb.
Chociaż chryzantemy wyhodowane w Ogrodzie Botanicznym VDU w Kownie przeważnie zimują na otwartej przestrzeni, to przy uprawie bardziej podatnych odmian zaleca się przykrycie ich, ściółkowanie liśćmi lub torfem i przykrycie gałązkami jodły.
A także: jeśli chcesz, aby Twoje chryzantemy pomyślnie zimowały, warto je przesadzić i rozmnażać wiosną.
Dekoracja jesiennych klombów
Te piękne rośliny dobrze łączą się z wieloma roślinami jednorocznymi i bylinami, a niektóre odmiany – zwłaszcza żółte kwiaty – mają przyjemny zapach miodu.
W zależności od kształtu kwiatostanu chryzantemy mogą być puste, półpuste, całkowicie puste i rurkowate. W zależności od rozmiaru – mała (25-40 cm), średnia (50-60 cm) i duża (70-100 cm). Więc naprawdę jest coś do wyboru w swoim ogrodzie kwiatowym.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.