Pod koniec sierpnia Sąd Rejonowy w Lydzie uznał konta Veišnorii w mediach społecznościowych za „materiały ekstremistyczne”. Wielu uważało, że to fikcyjne wirtualne państwo, które pojawiło się po wspólnych ćwiczeniach wojskowych Zapad 2017 między Rosją a Białorusią. W rzeczywistości do listy „ekstremistów” dodano niewielką publikację rozrywkową o tej samej nazwie. Niemniej jednak ta wiadomość przypomniała wielu o stanie żartu z 2017 roku, który, ku zaskoczeniu wszystkich, stał się „internetową wersją demokratycznej Białorusi”, jak ujęli to autorzy projektu, z paszportami, kryptowalutą i parlamentem. „Meduza” opowiedział, jak powstała Veishnoria i co się z nią stało w ciągu pięciu lat.
29 sierpnia 2017 roku Veishnoria została „założona” przez Ministerstwo Obrony Białorusi, które podczas briefingu omówiło scenariusz wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją „Zapad 2017”. Zgodnie z ideą władz białoruskich Wiesznoria wraz z położoną na terytorium Polski i Litwy Lubenią oraz położoną na Litwie i Łotwie Wesbarią zaatakowałyby Białoruś, broniąc się jednocześnie sojuszniczką Rosją.
Fantazja wojskowa natychmiast stała się popularnym memem na Białorusi, ponieważ północno-zachodnia część Białorusi została „oddana” Veishnorii na mapie ćwiczeń. Przede wszystkim jest to region o największym odsetku etnicznych Polaków i powszechnym katolicyzmie. Po drugie, w pierwszych wyborach prezydenckich w 1994 r. mieszkańcy tej części Białorusi bardziej niż mieszkańcy innych regionów Białorusi poparli Zenona Pozniaka – najbardziej nacjonalistycznego kandydata, który aktywnie krytykował Aleksandra Łukaszenkę, a w 1996 r. został zmuszony do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i otrzymał tam azyl polityczny.
Już następnego dnia, 30 sierpnia 2017 roku, Białorusini wręczyli biało-niebiesko-białą flagę (przez analogię do biało-czerwono-białej flagi narodowej), herb z bocianem, koroną i złotym krzyżem oraz Białoruska grupa „Eizva” stworzyła hymn dla Veishnorii.
Bojownicy również stworzyli kraj strona internetowa konsulatu generalnegogdzie można było ubiegać się o paszport Veishnoria.
Na Twitterze pojawiło się konto MSZ Veišnorii, a jego przedstawiciele poinformowali, że w Gardinie utworzono oficjalną państwową rezydencję, w Lidzie rząd i parlament, a Smurgainys stały się stolicą kultury. Wszystkie trzy miasta znajdują się na północnym zachodzie Białorusi. Oprócz, po białoruskustrony dla Veishnorii pojawiły się w ukraińskiej i angielskiej wersji Wikipedii.
Jednocześnie 30 sierpnia 2017 r. konto na Twitterze „МИД Росси”, parodiujące Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, zapowiadało nawiązanie stosunków dyplomatycznych z nowym państwem i do końca ćwiczeń wojskowych między Rosją a Białorusią , przebieg „działań wojskowych” był aktywnie śledzony w sieciach społecznościowych. Publikowane są streszczenia strat armii Białorusi i Rosji. Wreszcie, jak żartowali użytkownicy mediów społecznościowych, Veishnoria „zmiażdżyła armie Białorusi i Rosji”. W rzeczywistości ćwiczenia po prostu się skończyły, ich scenariusz nie zawierał tak kolorowych elementów gry.
Ćwiczenia zakończyły się 21 września, a w mediach społecznościowych obchodzono Dzień Zwycięstwa Veišnorii. W tym czasie już kilka tysięcy osób ubiegało się o obywatelstwo kraju. W październiku 2017 r. „Veishnorians” wybrali soimę liczącą 110 osób (tak nazwali parlament kraju uczestnicy projektu) – 55 deputowanych i 55 członków opozycji.
Pół roku później aktywiści przygotowali platformę roboczą parlamentu. Posłowie odbyli sześć sesji, podczas których stworzyli konstytucję i przyjęli całą masę ustaw, w tym ustawę „O państwowej symbolice Veishnoria”, ustawę „O małżeństwie i rodzinie”, która zezwala na małżeństwa osób tej samej płci oraz ustawę w sprawie powołania „Ministerstwa Przyszłości”. Ministerstwo miało przygotować dokument „Strategia przyszłości”, przewidujący rozwój nauki i techniki. Pierwsza białoruska kryptowaluta, talar, stała się oficjalną walutą państwową.
Deputowani z Veishnoria Soim sporządzili listę świąt państwowych: w dniu, w którym odbyła się fatalna dla fikcyjnego państwa odprawa Ministerstwa Obrony Białorusi, 29 sierpnia stał się dniem inicjacji, a 30 sierpnia – Dniem Niepodległości. 21 września, w dniu zakończenia ćwiczeń wojskowych, ogłoszono Dniem Zwycięstwa w wojnie siedmiodniowej.
Jesienią 2018 r. na somie II zwołania wybrano 15 posłów i 15 członków opozycji. Poseł Michaelis Koblenc wyjaśnił „Meduzie”, że posłów podzielono według liczby głosów – 15 najpopularniejszych kandydatów zostało posłów i uzyskało prawo do głosowania nad ustawami. Opozycja działała jako doradcy. Wszystkie projekty ustaw były omawiane na poselskim kanale Telegram.
Sejm każdej konwokacji miał działać przez rok, ale od tego czasu nie odbyły się nowe wybory.
Pan Koblenc wyjaśnił dlaczego: „Po pierwszym [susidomėjimo Veišnorija] ludzie z fali powoli zaczęli się wycofywać, tracąc zainteresowanie. A gdy termin soimu drugiej zwołania dobiegł końca, stało się jasne, że ogłoszenie nowych wyborów nie ma już sensu. Dlatego soim Veishnorii II zwołania kontynuuje swoją pracę, ale zgodnie z regulaminem mamy sześć sesji sejmowych. A ponieważ zakończyliśmy już nasze sześć sesji, nie mamy już uprawnień do uchwalania praw”.
Według posła, w Veishnorii mogą teraz działać tylko dwie instytucje – rząd i rada bezpieczeństwa. Co prawda nowi ministrowie mogą być powoływani tylko za zgodą rządu, który ma prawo powoływać ich dopiero w nowych wyborach, a rada bezpieczeństwa jest tylko ciałem doradczym. Jedynym wyjątkiem od zasad była rezolucja Soimu o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne podczas ataku na Ukrainę.
Oficjalna strona internetowa podaje, że w ciągu pięciu lat istnienia Veišnorii prawie 20 000 osób otrzymało obywatelstwo. ludzie. Płacenie za dowód osobisty obywatela lub kupowanie czegoś w sklepie z pamiątkami, który sprzedaje jako monety okładki paszportowe, koszulki, magnesy i talary, jest obecnie niemożliwe z przyczyn technicznych, więc proces obywatelstwa na razie został wstrzymany. Uczestnicy projektu twierdzą, że już niedługo będzie można to zrobić ponownie płacąc talarami kryptowalutowymi.
Ostatnia sesja Soim odbyła się w czerwcu 2019 roku i od tego czasu Veishnoria rzadko wspominana. Na kontach w mediach społecznościowych projektu wpisy pojawiały się czasem w dni wolne od pracy, a w 2021 roku z inicjatywy Rady Bezpieczeństwa Veišnorii aktywiści zorganizowali szeroko zakrojone śledztwo w sprawie Veišnorii. Wzięło w nim udział 181 osób. Na pytanie, co powinien zrobić rząd kraju, wielu (26,1%) odpowiedziało „nie wiem, pomysł jest niezrozumiały”. Przez te wszystkie lata kanał Project Telegram miał zaledwie kilkuset subskrybentów.
O Veišnorii ponownie zaczęto dyskutować dopiero w sierpniu tego roku, kiedy sąd w Lydzie uznał projekt o tej samej nazwie jako „ekstremistyczny”. Pan Koblencs, deputowany okręgu Veišnoria, powiedział, że publikowanie informacji rozrywkowych nie ma nic wspólnego z państwem, więc decyzja sądu nie wpłynie na ich działalność. Zauważa jednak, że cała ta sytuacja ma negatywną stronę – władze przypomniały sobie Veishnorię i mogą teraz zacząć prześladować ludzi, którzy podziwiają demokratyczne idee fikcyjnego państwa.
Z białoruskiego rejestru państwowego wynika, że osoba prawna, pod którą zarejestrowany jest sklep z pamiątkami „Veishnoria”, została zlikwidowana w czerwcu 2022 r. Uczestnicy projektu twierdzą, że osoba prawna została zlikwidowana podczas masowej likwidacji organizacji pozarządowych w 2021 r. wszystko, co ma związek z działaniami w witrynie i sklepie.
Zapytany, jaka będzie przyszłość Veišnorii, pan Koblencs odpowiada, że temat ten nie ma końca: „Teraz Veišnoria jest symulatorem demokracji. Przynajmniej dopóki nie zapanuje demokracja w przestrzeni postsowieckiej, temat Veishnorii przetrwa. , powiedzmy, człowiek mieszka na Białorusi, Łukaszenka jest u niego u władzy od 28 lat i co z tym zrobić? Teraz nie możesz się przed tym ukryć. Idziesz do Internetu – w zasadzie jest taka Veishnoria – internetowa wersja demokratycznej Białorusi Nawet kiedy Białoruś staje się demokratyczna, myślę, że [svetainė ir Veišnorijos paskyros socialiniuose tinkluose] pozostaną wartościową treścią. Interesowało mnie to, że była to okazja do sprawdzenia siebie [politikoje]zdobyć doświadczenie przywódcze, zrozumieć, jak działa polityka państwowa”.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”