W piątek rzeźba poety Adama Mickiewicza zostanie oficjalnie odsłonięta na wileńskiej Starówce przy Placu K. Sirvydasa.
Z okazji Roku Polskiego Romantyzmu został wybudowany z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie i Muzeum Wileńskiego.
Rzeźba powstała dzięki funduszom Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Wileńskiego i Instytutu Polskiego w Wilnie.
Według raportu Instytutu Polskiego w Wilnie jest to półwymiarowa kopia pomnika wykonanego w 1922 roku przez rzeźbiarza Zbigniewa Pronaškę. Architektem nowej rzeźby jest Tomas Valentinaitis, rzeźbiarzami są Vējas Aliukas i Matas Janušonis.
W 1923 r. krakowski rzeźbiarz Z. Pronaszko zaproponował postawienie pomnika powstałego rok wcześniej w Wilnie, na Placu Ratuszowym: figura poety o geometrycznych i ekspresjonistycznych formach, wysoka na dwanaście metrów, bez podstawy, musiała zostać odlana brąz lub beton. Propozycja ta została odrzucona, ponieważ była zbyt nowoczesna i nieprzystająca do otoczenia placu ratuszowego.
Pomnik ten został jednak przyjęty przez Komitet Wojskowy i w 1924 r. na prawym brzegu Wilii, w pobliżu obecnego Palais des Sports, wzniesiono prowizoryczny model pomnika poety, wykonany z płyt gipsowo-kartonowych.
„Dla niektórych wilnian pomnik stworzony przez Pronaskę wyglądał okropnie, dla innych był istotny, odzwierciedlając znaczenie poety w tamtych czasach. Makieta przez wiele lat przyciągała uwagę publiczną – stoi nad brzegiem Wilii aż do 1939, kiedy musiał zostać rozebrany z powodu złego stanu” – czytamy w raporcie.
Pomnik poety w Wilnie, przy kościele św. Anny i Bernardynów, zbudowany w 1984 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz Gediminas Jokūbonis.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”