„Wszyscy zainteresowani literaturą Litwini zapewne wiedzą, kim jest Szeteniaj – to miejsce urodzenia Czesława Miłosza, jedynego noblisty urodzonego w kraju. W przeciwieństwie do naszego wiosennego festiwalu na „Czytania pędzla” nie zapraszamy żadnej grupy pisarzy. , ale jednocześnie światowej sławy autor Ch.Miłosz nie był zwolennikiem idei „sztuki dla sztuki”: jego wykłady, reportaże, eseje, poruszające aktualne problemy nie tylko literatury, ale także społeczeństwa i polityki, stanowią ważną część spuścizny. Tym samym jest odpowiednim patronem wydarzenia, na którym odbywają się nie tylko odczyty literackie, ale także intelektualne dyskusje, idee i wykłady – powiedział Laurynas Katkus. inicjatorem festiwalu i dyrektorem artystycznym, pisarzem i tłumaczem, według niego społeczeństwo zmęczyło się powierzchownym bieganiem od funta do l pijany, od autora do autora, to czas na powolne czytanie, uważne słuchanie i informację zwrotną.
Pierwsze „Czytania pędzlem” zainauguruje nawet dwóch znanych autorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Ch. Podział Europy na Wschód i Zachód omawiany przez Milosza i wynikająca z niego szczególna kwestia tożsamości Europy Środkowej nabiera dziś nowego znaczenia. W kontekście wojny z Ukrainą bolesnych doświadczeń historycznych krajów bałtyckich, Polski i ożywają inne społeczeństwa regionu, dla których C. Milošas i wielu innych intelektualistów tego regionu, którzy zdali sobie sprawę z potrzeby przemawiania do Zachodu swoim autentycznym głosem i tym samym podniesienia świadomości wśród Europejczyków”, wyjaśnia znaczenie nowego cyklu odczytów i doboru gości, Rūta Eidukevičienė, przewodnicząca Kowieńskiego Tygodnia Literackiego, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych VSU.
„15 września w Kownie Jurijs Andruchovyčius, znany i lubiany przez wielu litewskich pisarzy, przedstawi specjalnie na tę okazję napisany esej pt. zniewolony duch Miloša.Następnego dnia akcja przeniesie się z Kowna do C. Miejsce urodzenia Miłosza, J. Andruchovyčius spotka się tu ze światem literackim i środowiskiem akademickim.
21 i 22 września noblistka Swietłana Aleksijewicz rozpocznie swój pobyt w kraju od „czytania pędzla” – powiedział L. Katkus. Podczas wizyty w Kownie S. Aleksijevic otrzyma również insygnia doktora honoris causa VDU.
Organizatorzy zapraszają do 14 września. Zarejestrować na spotkanie z J. Andruchovyčiusem. Ilość miejsc ograniczona. Wydarzenie odbędzie się 15 września. od 18:00 w domu artystów w Kownie (ul. W. Putvinskio 56).
Spotkanie z S. Aleksijeviciem odbędzie się 22 września. od 18:00 w Wielkiej Sali Uniwersytetu Witolda Wielkiego (ul. S. Daukanto 28).
Więcej informacji na temat „Odczyty pędzla” tutaj. Międzynarodowy festiwal pisarzy i książek „Kowieński Tydzień Literacki” jest częścią programu „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022”.
***
Poeta, prozaik i eseista J. Andruchovyčius urodził się i mieszka w Iwano-Frankowsku na zachodniej Ukrainie. Po rozpadzie ZSRR dokonał radykalnego odrodzenia literatury ukraińskiej i dziś wraz z Serhijem Żadanem jest najsłynniejszym pisarzem tego kraju na świecie. Jego szokująca i przemyślana praca została przetłumaczona na wszystkie główne języki świata, zdobywając liczne nagrody, a jego powieść „Dvylika ratilų” została również przetłumaczona na język litewski.
Pisarz twierdzi, że lubi i ceni Č. Miloša, w szczególności jego celtyckiego pomysłu na Europę Środkową. W „Czytaniach pędzlem” zaprezentuje napisany specjalnie na tę okazję esej inspirowany przez Č. Książki Miloša „Zniewolony umysł”. Gdy w Rosji osiedla się nowy nurt „zniewolonego umysłu”, analiza totalitaryzmu Miloša znów staje się niezwykle aktualna i zasługuje na nowe refleksje.
Swietłana Aleksiewicz urodziła się w tym samym mieście co J. Andruchowycz, Iwano Frankowsk. S. Aleksievich była szczególnie zainteresowana i pisała o dramatycznych wydarzeniach epoki sowieckiej i doświadczeniach swojego pokolenia – wojnie w Afganistanie, rozpadzie Związku Radzieckiego, katastrofie w Czarnobylu i jej następstwach, a w ostatnich latach zasłynęła jako aktywny krytyk białoruskiego reżimu dyktatorskiego. W 2000 roku z powodu prześladowań politycznych pisarka została zmuszona do opuszczenia kraju, potem wróciła, ale w 2020 roku, po stłumieniu rewolucji białoruskiej, ponownie opuściła ojczyznę. S. Aleksijević stworzył wyjątkowy gatunek literatury dokumentalnej, który nazywa „powieścią głosów”. Na podstawie setek wywiadów pozwala na stworzenie szerokiej panoramy życia i życia duchowego teraźniejszości z autentycznych wypowiedzi.
Książki S. Aleksijevicia zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Aż pięć jego książek zostało opublikowanych w języku litewskim – „Ostatni świadkowie”, „Oblicze wojny jest niekobiece”, „Czas z drugiej ręki”, „Modlitwa w Czarnobylu”, „Zinc Boys”. Na podstawie dwóch ostatnich książek reżyser Eimuntas Nekrošius stworzył sztukę.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”