Super jagody – borówki – rumieniec w lasach

Ze względu na kwaśny i gorzki smak borówki są zwykle spożywane w formie poddanej obróbce termicznej – tradycyjnie ich dżem gotuje się z gruszkami i jabłkami i dodaje się je do kiszonej kapusty.

Konsultant ds. żywienia świadomego zdrowia, dietetyk dr Edita Gavelienė mówi, że borówka brusznica jest jednym z głównych źródeł substancji przeciwutleniających, nazywa się je superjagodami – ich zalety są wysoko cenione przez mieszkańców krajów skandynawskich.

Koraliki jagodowe w lesie pod koniec lata zaczynają czerwienieć. Kwaśne jagody to nie te, które je się garściami – zwykle są gotowane, mieszane z innymi owocami. Wybierając jagody, pierwszeństwo powinny mieć jagody rosnące w naszym regionie.

„Ze względu na ilość substancji biologicznie czynnych najbardziej przydatne są jagody z rodziny ciernistych: truskawki, maliny, jeżyny. Niedaleko w tyle jagody z rodziny wrzosowatych: borówki, borówki, żurawiny. Kaszki, nabiał, sałatki i różne desery można przyprawiać świeżymi borówkami. W naszym kraju żurawina i żurawina nie są zbyt popularne, chociaż żurawina jest źródłem witamin A, C, E i polifenoli i nie bez powodu nazywa się je superfoods – wyjaśnia dietetyk.

Z żurawiny tradycyjnie wytwarza się dżemy, kompoty i syropy. Według eksperta ilość polifenoli i substancji utleniających w borówce zmniejsza się zarówno podczas obróbki cieplnej, jak i tłoczenia ich soku.

„Ponadto miejsce, w którym rosną jagody, jest również ważne dla właściwości odżywczych. Badanie wykazało, że borówka brusznica uprawiana na Alasce miała znacznie więcej polinefolium niż te uprawiane w Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Mimo to zdrowotne właściwości tych jagód uprawianych na całym świecie są niepodważalne, a wraz ze zbliżającym się sezonem borówki brusznicy zdecydowanie warto dodać je do kaszy lub twarogu, zamrozić, natrzeć miodem lub w inny sposób dodać do Twoja dieta”, radzi lekarz dietetyk.

Żurawina, podobnie jak żurawina, to późne jagody, które pojawiają się późnym latem, w drugiej połowie sierpnia. Borówki potrzebują dużo wilgoci, dlatego rosną w wilgotnych lasach, w pobliżu bagien, jezior. To prawda, że ​​zmiany klimatyczne mają wpływ na plantacje żurawiny: zmieniają się lasy, wysychają tereny podmokłe. Na szczęście przynajmniej to lato sprzyja przyrodzie – jest wystarczająco dużo wilgoci, upały nie dokuczają nam długo, więc zbiory jagód powinny być spore.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *