Niezwykła mumia, zwana Tajemniczą Panią, najprawdopodobniej należy do mieszkańców starożytnego egipskiego miasta Teby (obecnie Luksor), żyjących około I wieku. Av. mnie, a jego mumię znaleziono zapieczętowaną w sarkofagu świętego mężczyzny. Po niedawnym otwarciu sarkofagu po raz pierwszy naukowcy z Warszawskiego Projektu Mumia ze zdumieniem odnaleźli wewnątrz szczątki nieznanej kobiety. Naukowcy zaczęli szukać wyjaśnienia, dlaczego Egipcjanka została pochowana w obcej trumnie.
W kwietniu 2021 r. naukowcy opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że w tomografii komputerowej Tajemniczej Pani znaleziono szczątki płodu w jej łonie. Dlatego Tajemnicza Pani jest pierwszą na świecie znaną ciężarną mumią.
Śledczy ustalili, że kobieta zmarła około 28 tygodnia ciąży. Opublikowane w styczniu tego roku prace zespołu polskich naukowców opisały, jak płód był marynowany wewnątrz mumii jak jajko. To prawda, niektórzy eksperci zastanawiali się, czy kobieta w ogóle się spodziewała. Spekulowali, że skamieniały płód mógł być niczym innym jak zdeformowanym wacikiem do balsamowania, używanym do zastąpienia narządów usuniętych podczas procesu mumifikacji.
Teraz ci sami badacze ogłosili, że Tajemnicza Dama prawdopodobnie cierpiała na raka nosogardzieli obejmującego jamę ustną, jamę nosową i tchawicę, według bloga badaczy Warszawskiego Projektu Mummy. Ich hipotezy są poparte deformacjami znalezionymi w czaszce mumii, ale odkrycia nie zostały jeszcze zbadane przez innych naukowców ani potwierdzone testami chemicznymi.
Naukowcy po raz pierwszy dowiedzieli się o podejrzanym guzie po przeprowadzeniu trójwymiarowej rekonstrukcji czaszki Tajemniczej Damy: za lewym oczodołem odkryto 7-milimetrowy otwór. To nietypowe pęknięcie sugeruje, że doszło do guza lub innej zmiany w tkance, która odepchnęła kość od reszty zębodołu, np. Marzena Ożarek-Szilke, archeolog i antropolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedziała Live Science w liście. Jest również jednym z liderów Projektu Warszawskie Mumie.
Ta jama mogła również zostać pozostawiona przez torbiel lub mogła być spowodowana przez ubytek w górnej części oczodołu (cribra orbitalia), stan spowodowany anemią (w ciąży) lub niedoborem żelaza, który może wpływać na powierzchnię orbity. orbitę – mówi Ożarek-Szilke. Jednak według niej inne drobne deformacje kości jamy nosowej, szczęki i zatok wskazują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nowotwór.
Zwykle przy tak starej czaszce nie da się dokładnie określić, co spowodowało jej deformacje. Jednak mumia Tajemniczej Pani jest tak dobrze zachowana, że na jej kościach znaleziono ślady tkanek miękkich.
Na tych tkankach naukowcy wykonają testy histopatologiczne, które są dziś wykorzystywane do diagnozowania raka. Dzięki temu będzie można ustalić, czy Tajemnicza Pani rzeczywiście miała raka. Pan Ožarek-Szilke przypomina, że podobne testy wykryto już u mumii oznaki innych rodzajów raka. Zespół oczekuje ostatecznych wyników do końca roku.
Jeśli zostanie ustalone, że zmiany te rzeczywiście zostały spowodowane przez nowotwór złośliwy, przyczyną śmierci Tajemniczej Pani będzie rak. Pani Ožarek-Szilke mówi, że „rak mógł być bezpośrednią przyczyną jej śmierci”, ale trudno powiedzieć na pewno. Możliwe też, że na śmierć Egipcjanki wpłynęła jej ciąża – dodał naukowiec.
Badacze są podekscytowani możliwą diagnozą, ponieważ nie jest jasne, co spowodowało śmierć zmumifikowanych osób. „Przy badaniu szczątków zawsze zastanawiamy się, co było przyczyną śmierci tej osoby. Rzadko jednak znajdujemy odpowiedź” – mówi Ożarek-Szilke.
Z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia o Tajemniczej Pani. Na przykład, kim ona była i dlaczego została pochowana w niewłaściwej trumnie. „Odkryliśmy kolejny element układanki jego życia. Jednak wciąż brakuje nam pewnych szczegółów” – podsumowuje Ožarek-Szilke.
Źródła:
http://blog.warsawmummyproject.com/possible-cause-of-death-of-the-pregnant-mummy
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”