Ministrowie UE spotykają się w Pradze i nie zgadzają się w sprawie zakazu wjazdu dla obywateli Rosji

Minister spraw zagranicznych UE J. Borrell, minister spraw zagranicznych KE J. Lipavsky i minister spraw zagranicznych Francji C. Colonna. Fot. Michał Cizek (AFP/Scanpix).

KE, która przewodniczy Unii Europejskiej na zasadzie rotacji przez sześć miesięcy, spotka się we wtorek z silnym sprzeciwem niektórych państw członkowskich wobec propozycji zakazu odwiedzania bloku przez rosyjskich turystów z powodu agresji Moskwy na ten blok.

Dodatkowo, Polska i kraje bałtyckie rozważają nie wpuszczenie Rosji

UE chce zawiesić porozumienie z 2007 roku, które złagodziło wizy dla rosyjskich turystów, a niektórzy członkowie UE wzywają do całkowitego zakazu wizowego.

Sprzeciwiają się jednak niektóre kraje, w tym główne kraje UE Niemcy i Francja, a także Węgry, Luksemburg i Austria.

Nie ma miejsca na turystykę – powiedział minister spraw zagranicznych UE Janas Lipavsky podczas dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze.

Dodał, że ostrzejsze restrykcje wizowe powinny być sygnałem dla elit w Moskwie i Petersburgu.

Opinie różnią się

Jednak Francja i Niemcy w nieoficjalnym dokumencie dyplomatycznym uzyskanym przez agencję informacyjną AFP wyraziły sprzeciw wobec nadmiernych restrykcji.

Wezwali do sprawdzenia posiadaczy wiz pod kątem ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, ale doradzili studentom, artystom i naukowcom pozwolenie na wjazd.

Nie należy lekceważyć siły zmiany, która daje możliwość bezpośredniego doświadczania życia w systemach demokratycznych, zwłaszcza przyszłym pokoleniom, o czym wspomina wspólny dokument.

CZYTAJ TAKŻE : Ponieważ rozmowy wizowe trwają w UE, Rosjanie spieszą się z zakupem wiz z wyprzedzeniem

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna powiedziała, że ​​ważne jest oddzielenie winnych wojny od niewinnych.

A my… musimy utrzymywać z nimi kontakt – powiedziała, powołując się na rosyjskich artystów, studentów i dziennikarzy.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, którego strona przyłączyła się do starań o izolację Moskwy w związku z inwazją na Ukrainę, również wypowiedział się przeciwko zakazowi wiz.

Nie sądzę, aby zakaz wizowy był właściwym rozwiązaniem w obecnych okolicznościach – powiedział.

Podobne stanowisko zajmuje Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga.

Nie potrzebujemy kolejnego udanga Geleins w Europie, powiedział.

Na samym początku wszyscy zgadzali się, że jest to wojna Putina (prezydenta Rosji Władimira) – powiedział J. Asselborn.

Szef austriackiej dyplomacji Alexander Schallenberg mówi w swojej opinii: UE nie powinna podejmować kategorycznej decyzji w sprawie 140 mln monów

Polska i kraje bałtyckie rozważają nie dopuszczenie Rosji

Polska i trzy kraje bałtyckie zażądały we wtorek rozważenia możliwości nie dopuszczenia rosyjskiego zamku, jeśli nie zrobi tego cała UE.

We wspólnym oświadczeniu uzyskanym przez agencję informacyjną AFP Polska, Estonia, Łotwa i Litwa twierdzą, że propozycja prezydencji UE dotycząca zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych z 2007 r. między UE a Rosją jest koniecznym pierwszym krokiem.

Dlatego musimy drastycznie ograniczyć liczbę wydawanych wiz, głównie turystycznych, w celu ograniczenia napływu obywateli Rosji do UE i przestrzeni komunikacyjnej, zgodnie z ogólnym wymogiem czterokierunkowym.

Według niego, podczas represji należy zrobić wyjątki dla dysydentów i innych spraw humanitarnych.

Dopóki te środki nie zostaną wdrożone na poziomie UE, będziemy… rozważać możliwość wprowadzenia tymczasowych środków zakazu wizowego na poziomie krajowym lub ograniczenia przekraczania granic dla obywateli Rosjan posiadających wizy UE, wskazuje wniosek w języku angielskim.

Przemawiając we wtorek do dziennikarzy w Pradze, estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu wezwał do wprowadzenia zakazu podróżowania do UE obywateli Federacji Rosyjskiej, ale zauważył, że Wspólnota może być na to zbyt powolna.

Czas ma ogromne znaczenie, powiedział: „Ukraina płaci za czas krwią”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wizyty w Kopenhadze powiedział, że Rosjanie nie powinni otrzymywać żadnych wiz poza wizami humanitarnymi.

25 lutego, dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UE zaprzestała wydawania wiz Rosjanom, ale wyjątki dotyczą podmiotów społeczeństwa obywatelskiego lub pomocy humanitarnej.

Sąsiedzi Rosji, Litwa, Polska, Łotwa, Estonia i Finlandia, które dzielą z nią najdłuższą granicę w Europie, zaraz po inwazji wezwali Brukselę do zakazu wydawania wiz unijnych rosyjskim turystom.

Kstutis Budrys, doradca prezydenta Litwy, powiedział we wtorek, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla wojny na Ukrainie jest kontrargumentem dla tych, którzy nie popierają zakazu wiz turystycznych dla obywateli Litwy.

Według niego, nawet jeśli niektórzy zachodni politycy twierdzą, że możliwość przyjazdu do Europy stwarza warunki do zobaczenia drugiej strony wojny, uzyskania większej ilości informacji, nie zmienia to zasadniczo stanowiska Rosji.

Mogli to wszystko robić przez sześć miesięcy, podróżując po Europie. Czy zmieniło to rosyjską opinię publiczną na temat tego, co dzieje się na Ukrainie? Nie, wręcz przeciwnie, wsparcie jest realne, to nie jest tylko reżimowa propaganda – powiedział K. Budrys.

Wygląda na to, że w ostatnich tygodniach Rosjanie śpieszą się o wizy umożliwiające wjazd do większości krajów UE.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.