Na Litwie ukazała się pierwsza płyta winylowa z chorałem gregoriańskim „Gaude Maria Virgo”

Starożytne hymny pergaminowe znajdują się w Bibliotece Wrublewskich Litewskiej Akademii Nauk: nie śpiewano ich przez co najmniej kilka stuleci przed przygotowaniem tego programu. Dlatego album „Gaude Maria Virgo” jest wyjątkowy zarówno pod względem treści, jak i przyjęcia nowego formatu wydawniczego: płyta winylowa chorał gregoriański to nowość nie tylko na Litwie, ale także w kontekście krajów ościennych – Polski, Łotwa, Estonia.

Według producentki projektu, muzykolog Beaty Baublinskienė: „Nowa płyta może przyczynić się do ożywienia, nie oszukujmy się, zapomnianej łacińskiej kultury muzycznej Wilna i jej aktualizacji. Atrakcyjny wizualnie format płyty winylowej i fizyczne (dźwiękowi słuchanej muzyki towarzyszy ruch wirującego krążka), poszerzy krąg słuchaczy chorału gregoriańskiego, zwłaszcza młodszego pokolenia: wielu dziś do słuchania muzyki wybiera gramofony. szerzej, nowoczesna forma może pomóc wyjść poza obraz muzyki kościelnej, w szczególności chorał gregoriański śpiewany po łacinie, jako coś konserwatywnego, niezwiązanego ze współczesną wrażliwością estetyczną.chór „Schola Gregoriana Vilnensis” (dyr. – Dainius Juozzenas), który promuje wysoką kulturę wykonawczą , oraz polskiego dyrygenta Michała Sławeckiego, który ma głęboką wiedzę na temat subtelności tej muzyki, gwarantuje jakość artystyczną i, powiedziałbym, adekwatność interpretacji: tu można usłyszeć prawdziwy chorał gregoriański, spełniający swoją definicję, którego piękno i harmonia – jak w interpretacji muzyki Mozarta – biorą się z artystycznie precyzyjne wykonanie tekstu. „

Album „Gaude Maria Virgo” („Raduj się, Dziewico Maryjo”) prezentuje dzieła poświęcone Matce Bożej – głównie Mszy Žolinė – z XIV-XV w. przypisywane bernardynom wileńskim. rękopisy. Po raz pierwszy program ten zabrzmiał w 2020 r. na koncertach w Wilnie (Archikatedra i Kościół św. Teresy), 2021 r. został nagrany i wydany na CD. Wiosną tego roku w Biržai iw stołecznym kościele Bernardynów odbyły się prezentacje płyt CD. A po wydaniu płyty winylowej została właśnie zaprezentowana na koncertach „Schola Gregoriana Vilnensis” w Legnicy (Polska) i Le Mans (Francja).

Według dyrektora artystycznego programu, dyrygenta Michała Sławeckiego: „Nabożeństwo do Matki Boskiej jest nierozerwalnie związane ze św. Duchowość synów Franciszka z Asyżu – Benardynów. Tablica „Gaude Maria Virgo” przedstawia jego imponujący fragment Wilna. Unikalne wersje hymnów zaczerpnięto z rękopisu „Graduale” F22–103 przechowywanego w Bibliotece Wrublewskiego w Wilnie. Jest to najstarsza spośród tutejszych bernardyńskich ksiąg liturgicznych, pochodząca z XIV wieku. Z pochodzenia włoskiego przybyła do Wilna z bernardynami krakowskimi. Wykorzystano kilka utworów z dwóch innych kodeksów wileńskich F22–101 i F22–95; strofy unisono hymnu „Ave maris stella” zaczerpnięte z „Procesionale–Hymnarius”, jedynego utworu na płycie wykonanego z partiami polifonicznymi. Program albumu otwiera szeroką panoramę repertuaru bernardynów i ksiąg liturgicznych używanych w Wilnie od wieków. Odtąd tablica ta staje się wspaniałym świadectwem ciągłości dziejów Wilna i „sacrum”, którego odwiecznym echem jest śpiew liturgiczny”.

Płytę „Gaude Maria Virgo” można kupić w sklepie internetowym „Muzyka Litwa”. Wydawca – Towarzystwo im. Vladasa Jakubėnasa, partnerzy – Wileńskie Studium Chóralne im. Św.

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *