G. Landsbergis proponuje ponowne rozważenie misji pokojowej w elektrowni atomowej w Zaporożu

Gabrielius Landsbergis, Minister Spraw Zagranicznych Litwy. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis zaproponował we wtorek, aby Unia Europejska (UE) wznowiła rozmowy na temat wprowadzenia wojskowej misji pokojowej mającej na celu ochronę elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie, okupowanej przez rosyjskich żołnierzy.

„Nigdy nie byliśmy tak blisko katastrofy nuklearnej jak teraz. Być może sam fakt ubolewania z powodu sytuacji nie wystarczy” – powiedział dziennikarzom w Pradze, przybywając na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE. kraje.

„Powinniśmy wrócić do tej samej dyskusji, którą mieliśmy prawie pół roku temu, o samej możliwości utworzenia wojskowych sił pokojowych (układu – BNS), które zapewniłyby bezpieczeństwo jądrowe elektrowni atomowej w Zaporożu i okolicach” – dodał. dodany.

Zaporoska elektrownia atomowa, największa w Europie, od początku marca jest okupowana przez siły rosyjskie.

Niedawna eskalacja walk wokół elektrowni wzbudziła obawy, że w Europie może dojść do kolejnej katastrofy nuklearnej podobnej do tragedii w Czarnobylu w 1986 roku.

W niedalekiej przyszłości powinien tam pojechać zespół z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), aby ocenić sytuację.

Ukraina twierdzi, że Rosja rozmieściła około 500 żołnierzy i 50 sztuk sprzętu wojskowego w elektrowni atomowej w Zaporożu

Wciąż czeka na europejską decyzję w sprawie wiz

W środę ministrowie UE mają omówić ewentualne ograniczenia wizowe dla rosyjskich turystów.

Litwa, Estonia, Łotwa, Polska i Finlandia apelują o dodatkowe sankcje wobec Moskwy za agresję na Ukrainę i całkowity zakaz uzyskiwania wiz przez rosyjskich turystów do wspólnej strefy Schengen.

„Liczba turystów przybywających do UE powinna zostać drastycznie zmniejszona lub całkowicie wyeliminowana” – powiedział G. Landsbergis.

Powiedział, że ma nadzieję na owocną dyskusję na ten temat.

Kraje takie jak Niemcy, Francja, a także Węgry sprzeciwiają się zawieszeniu wydawania wiz, a w korytarzach Brukseli propozycja zniesienia uproszczonego reżimu wizowego dla Rosjan, co umożliwia składanie dokumentów niezbędnych do strefy Schengen do szybszego i tańszego uzyskania, jest obecnie określany jako najbardziej realistyczny kompromis.

Wcześniej G. Landsbergis powiedział, że jeśli UE nie zgodzi się na zakaz wizowy, kraje bałtyckie, Polska i być może Finlandia rozważą nie wpuszczenie części rosyjskich turystów, którzy mają już wizy.

Ministrowie z tych krajów spotkali się we wtorek w Pradze.

Zapytany o możliwe rozwiązanie regionalne G. Landsbergis podkreślił, że ma nadzieję na porozumienie na szczeblu europejskim.

„Nie mogę się doczekać jutrzejszej dyskusji między 27 krajami członkowskimi. Nadal mam nadzieję na europejskie rozwiązanie” – powiedział szef litewskiej dyplomacji.


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.