Przewodniczący Sejmu: ograniczenia dotyczące wiz turystycznych dla Rosjan są omawiane w prawie wszystkich parlamentach UE

Liderzy parlamentów krajów bałtyckich zapowiadają, że poprą regionalną inicjatywę, aby nie wpuszczać Rosjan na wizy turystyczne, choć za priorytet uznają decyzję na szczeblu Unii Europejskiej.

Szefowa litewskiego Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen powiedziała dziennikarzom we wtorek, że ograniczenia wizowe były również omawiane na spotkaniu przewodniczących parlamentów krajów nordyckich i bałtyckich, które odbyło się w Kownie na jej zaproszenie. W spotkaniu biorą udział przewodniczący parlamentów Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

„Widzę sens, aby Unia Europejska nie wydawała już wiz turystycznych obywatelom Rosji, ponieważ jest to w istocie nasze pryncypialne podejście. Jeśli jednak taki konsensus nie zostanie osiągnięty w najbliższej przyszłości, rozwiązania regionalne i rozwiązania indywidualne powinny oczywiście być brane pod uwagę”, powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

„Toczy się dyskusja, jest to temat dyskutowany praktycznie we wszystkich parlamentach” – powiedziała podczas wizyty w dystrykcie Jonava w Rukli z kolegami z Estonii, Łotwy i Finlandii.

Przewodnicząca Sejmu zwróciła uwagę, że Litwa podjęła w marcu decyzję o niewydawaniu wiz obywatelom Rosji i Białorusi, zapowiedziała, że ​​uzna wspólną decyzję europejską za priorytet.

Uważam, że w Unii Europejskiej sensowne byłoby zaprzestanie wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji, ponieważ jest to zasadniczo kwestia podejścia opartego na zasadach.

Przewodnicząca łotewskiej Saeimy Inara Mūrniece powiedziała, że ​​łotewski parlament wciąż debatuje nad tą kwestią, a większość parlamentarzystów zgadza się na zaprzestanie wydawania wiz obywatelom Rosji i wydaje je tylko ze względów humanitarnych, tak jak robi to Litwa.

Powiedziała, że ​​nadal wierzy w możliwość osiągnięcia konsensusu przez UE, przypominając, że Wspólnota, początkowo nie zgadzając się na stopniowe wprowadzanie innych sankcji wobec Rosji, ostatecznie znalazła kompromis.

„Potrzebujemy z nami całej UE. Ale jeśli nie możemy osiągnąć konsensusu w ramach UE, jesteśmy gotowi podejmować własne decyzje. Zobaczymy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma „nie ma możliwości osiągnięcie konsensusu (…) Jestem przekonany, że Litwa, Estonia i niektóre inne kraje mają jasną wizję, jak zareagować na tę sytuację” – powiedział przewodniczący parlamentu Łotwy.

Przewodniczący estońskiego parlamentu Jūris Ratas miał również nadzieję, że ministrowie spraw zagranicznych UE osiągną kompromis podczas spotkania w Pradze w przyszłym tygodniu.

„Jeśli nie jest to możliwe, jasne jest, że Estonia z zadowoleniem przyjęłaby regionalny konsensus między krajami bałtyckimi a Polską (…). Rząd musi te dyskusje wznowić. Oczywiście popieram (decyzja regionalna – SNB), ale , po pierwsze, miałby znacznie większy wpływ, gdybyśmy znaleźli rozwiązanie kompromisowe na szczeblu UE – powiedział.

Fiński przewodniczący Eduskunty, Matis Vanhanen, powiedział, że rząd jego kraju również omawia możliwość wydawania wiz Rosjanom wyłącznie ze względów humanitarnych, ale podkreślił, że UE nie może pozostać podzielona.

„Jeśli jesteśmy podzieleni przez różne polityki, bardzo nas to osłabi. Naszym celem jest więc znalezienie rozwiązania na szczeblu UE. W przeciwnym razie nie będę spekulować, jaka będzie następna” – powiedział Vanhanen.

Podkreślił, że debata na ten temat powinna odbyć się w parlamencie we wrześniu, ale decyzje będą zależeć od stanowiska fińskiego rządu.

Po wkroczeniu sił Kremla na Ukrainę Litwa była jednym z pierwszych krajów UE, które ograniczyły wydawanie nowych wiz Schengen i krajowych dla obywateli Rosji.

Tallin poszedł jeszcze dalej i nie pozwala na wjazd do kraju rosyjskim turystom z już wydanymi estońskimi wizami Schengen.

Czechy, które obecnie sprawują przewodnictwo w UE, sugerują, że zakaz wizowy dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić sankcje wspólnotowe nałożone na Moskwę.

Jednak Berlin nie zgadza się z tą decyzją. Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza, inwazja na Ukrainę „nie jest wojną narodu rosyjskiego, to wojna Putina”.

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis zapowiedział we wtorek, że jeśli UE nie osiągnie porozumienia w sprawie wiz, kraje bałtyckie, Polska i być może Finlandia skorzystają z „możliwości poszukiwania regionalnego rozwiązania”.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *