Instytucje litewskie są gotowe udzielić niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną sprowokowaną przez Rosję. Według minister spraw wewnętrznych Agnes Bilotaitė Litwa przygotowuje się obecnie na przyjęcie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.
„Choć mieliśmy nadzieję, że unikniemy najgorszego, od kilku tygodni bardzo odpowiedzialnie przygotowujemy się z przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych do ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy gotowi na różne scenariusze – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy” – mówi minister spraw wewnętrznych A. Bilotaitė.
Na starych przejściach granicznych Kalvarii i Lazdii zostaną ustawione stoiska informacyjne z charakterystycznymi znakami oraz namioty, w których odpowiednie informacje będą przekazywane obywatelom Ukrainy przybywającym z Polski. Będą tu dyżurni wolontariusze Związku Strzeleckiego.
Uchodźcy będą kierowani do centrów rejestracji w Alytus lub Mariampolu. Ludzie będą tam zakwaterowani do 72 godzin, gdzie będą przeprowadzane procedury migracji i przydziału do tymczasowego zakwaterowania.
Na prośbę MSW wszystkie litewskie gminy przekazały wcześniej dane na temat dostępnych możliwości zakwaterowania uchodźców – obecnie mogą tymczasowo przyjąć około 10 tys. osób. ludzie. Według ministra, Polska jest obecnie gotowa na przyjęcie 200 tys., Łotwa, Słowacja i Rumunia po 10 tys., Estonia po 3 tys.
wkrótce na stronie www.stipruskartu.lt Każdy chętny i zdolny do udzielenia pomocy w zakwaterowaniu lub transporcie uchodźców z Ukrainy zostanie zaproszony do rejestracji.
Według ministra A. Bilotaitė, aktywnie współpracujemy z innymi ministerstwami, gminami, organizacjami pozarządowymi, firmami, stowarzyszeniami, aby znaleźć rozwiązania nie tylko dotyczące przyjmowania uchodźców, ale także stałego zakwaterowania, usług socjalnych, możliwości zatrudnienia i korzystania z międzynarodowych mechanizm pomocy.
Departament Migracji MSW informuje, że obywatele Ukrainy, którzy posiadają paszporty biometryczne i których wizy krajowe lub zezwolenia na pobyt czasowy w Republice Litewskiej wygasają, mogą natychmiast rozpocząć korzystanie z wizy 90-dniowej po wygaśnięciu tych dokumentów. w trybie bezwizowym.
Obecnie nie będą podejmowane decyzje dotyczące powrotu ani deportacji obywateli Ukrainy i członków ich rodzin.
Obywatele Ukrainy mogą zwrócić się o informacje pod ogólnym numerem informacyjnym Departamentu Migracji. 8 707 67000, dzwoniąc z zagranicy – tel. +370 5 271 7112, również e-mailem pocztą [email protected] .
Departament Migracji na stronie www.migracija.lt będzie na bieżąco aktualizować informacje o procedurach migracyjnych dla obywateli Ukrainy i działaniach związanych z tymi procedurami.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”