Musica Sacra Festival: przerwa na refleksję

Międzynarodowy festiwal „Musica sacra” powraca do Kowna. Po sklepieniach bazyliki archikatedralnej św. Piotra i Pawła w kościele oo. Franciszkanów Ksawerego (jezuitów) zabrzmi muzyka św.

Nic dziwnego, że z rozdartej wojną Ukrainy pochodzą tylko kobiety – charyzmatyczne, najlepsze w swojej dziedzinie profesjonalistki.

W festiwalu wezmą udział znani artyści z Francji, Niemiec, Polski i Litwy. Większość gości to profesjonalni artyści ukraińscy. Zaprezentują kowieńskim słuchaczom mało znane, ale niezwykle piękne utwory kompozytorów z ich kraju. Nic dziwnego, że z rozdartej wojną Ukrainy pochodzą tylko kobiety – charyzmatyczne, najlepsze w swojej dziedzinie profesjonalistki. Wielu z nich to zwycięzcy międzynarodowych konkursów, występując nie tylko w swoim wielkim kraju, ale także w salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Valeriya Balakhovska, Iryna Kalynovska, Nadiya Velychko – solistki Narodowej Izby Organowej i Kijowskiej Izby Kameralnej. Olena Matselyukh jest solistką Lwowskiej Orkiestry Filharmonii Narodowej, Równej Filharmonii, a także Lwowskiego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Śpiewaczki Ivana Pliš (sopran) i Yuliya Ryssak-Tkachenko (sopran koloraturowy) są również solistkami Kijowskiej Krajowej Izby Muzyki Organowej i Kameralnej. Do Kowna przyjedzie także młoda, ale już doświadczona flecistka Anna Serohina. Myroslava Kotorovych to skrzypaczka o niezwykłej błyskotliwości. Jak wielu współczesnych ukraińskich artystów, obecnie przeniosła się do Europy Zachodniej.

W festiwalu weźmie także udział dwóch francuskich wirtuozów organów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin wielkiego francuskiego kompozytora organowego Césara Francka. Jego wspaniałe chorały, „Symphonic Play” i inne utwory organowe rozbrzmiewają pod sklepieniami kościołów od prawie dwóch wieków.

Święto 21 sierpnia. Wystartuje organistka Karolina Juodelytė, która wygrała kilka międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowy Konkurs Organistyczny MKČiurlionis (2011, I miejsce). Wykonawca zdobył nagrody na Konkursie Organowym im. L. Janačka w Brnie, Czechy, Detmold College of Music, Konkursie Organowym im. JPSweelincka w Gdańsku, Konkursie w Szanghaju, Chiny, F. Schmidt w Wiedniu, Austria, został półfinalistą na VIII Międzynarodowym Konkursie Organowym w Tokio, Japonia.

Międzynarodowy festiwal „Musica sacra” zamknie Piotr Rojek, polski organista, w którego filozofii życia dominuje wizja potęgi muzyki dla człowieka. „Nie chcę uduchowiać każdego słuchacza. Byłoby to trudne w świecie, w którym niemal co minutę jesteśmy bombardowani kakofonią dźwięków, uczuć i niekoniecznie dobrych informacji” – mówi. każdy, bez względu na to, czego słucha – Ludwig van Beethoven czy pieśni ludowe – przyzna, że ​​muzyka porusza w nich ukrytą strunę”. Uderzenie tego dotyku staje się intymnym przeżyciem, które może być punktem wyjścia do refleksji”. Dlaczego my iść na koncert? Aby oderwać się od gorączkowej i stresującej codzienności, bez względu na to, w jakim stanie jesteśmy. Koncert to przystanek, w którym możemy zastanowić się nad czymś ważnym. ?” powiedział nauczyciel.


Co? Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Sakralna”.

Gdzie? Bazylika archikatedralna św. Piotra i Pawła.

Gdy? 21 sierpnia 16:00


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *