Martynas Giga, dyrektor „Elektrum Lietuva”. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Po giełdzie Nord Pool powiedział, że można uniknąć rekordowych cen hurtowych energii poprzez składanie większej liczby godzinowych żądań, niektórzy gracze na rynku litewskim twierdzą, że jest to niemożliwe, ale inni uważają, że propozycja giełdy jest okazją do zrównoważenia lokalnego rynku poprzez regulację nie tylko produkcji , ale także konsumpcja.
Vytenis Koryzna, szef estońskiej państwowej firmy energetycznej Eesti energia i litewskiego dostawcy energii elektrycznej i gazu Enefit, mówi, że oferta wymiany jest dobra, daje możliwość zbilansowania produkcji i zużycia lokalnej energii.
„Ich komentarz jest słuszny, bo system energetyczny diametralnie się zmienia i będziemy mieć takie sytuacje, gdy będziemy mieć ograniczony import z Finlandii, Estonii czy Polski, najczęściej przed sezonem grzewczym. Oznacza to, że coraz trudniej będzie wszystko zbilansować. produkcja i konsumpcja krajowa, czyli dopasowanie podaży do popytu. Dlatego konieczne jest jeszcze bardziej konsekwentne i szczegółowe prezentowanie naszych ofert, dlatego reakcja Nord Pool na oferty godzinowe jest adekwatna” – powiedział BNS V. Koryzna. Piątek.
Według niego równowagę na giełdzie można osiągnąć nie tylko poprzez produkcję, ale także zużycie – zapotrzebowanie na energię elektryczną w określonym czasie można z góry zaplanować i zmniejszyć, negocjując z klientami, którzy zużywają dużo energii elektrycznej. .
„Należałoby jeszcze znaleźć formuły angażujące klientów o większych mocach produkcyjnych, ponieważ mogliby oni za dodatkową opłatą elastycznie zmniejszać zapotrzebowanie na zużycie w poszczególnych godzinach, a sytuację taką jak środa można by łatwo opanować dzień przed spadkiem zużycia. jest to proces o innym profilu, ale zrównoważyłby wymianę” – powiedział V. Koryzna.
Martynas Giga, dyrektor łotewskiego operatora kapitałowego Elektrum Lietuva, pozytywnie ocenia fakt, że operator giełdy przedstawił swoje stanowisko, ale nie powiedział, czy odpowiedział na wszystkie pytania i rozwiązał problem.
„Każdy producent wybiera inną strategię licytacji: ktoś licytuje w 'blokach’ – przez dwie godziny, ale Nord Pool mówi, że powinno być częściej przez godzinę. Podobno prawda leży gdzieś pomiędzy tymi dwoma – jakie są techniczne możliwości produkcji jednostek oraz wymiany podaży i popytu” – powiedział Giga BNS.
Posłuchaj także: Pan Giga: dlaczego prąd jest taki drogi?
Oferta NordPool nie może zostać wdrożona
W tym czasie kontrolowana przez państwo „Grupa Ignitis” skrytykowała takie stanowisko Nord Pool i stwierdziła, że zalecenia giełdy są „formalne i technicznie niewykonalne”.
„Reakcja Nord Pool na oczekiwania wyrażane przez litewskie instytucje i firmy jest rozczarowująca, ponieważ Nord Pool przedstawił jedynie formalne zalecenia, jak zachować zgodność z obecnie stosowanym algorytmem, choć często jest to technicznie niewykonalne” – poinformowała w piątek spółka.
Przedstawiciel kowieńskiej elektrociepłowni twierdzi również, że udział w giełdzie według propozycji Nord Pool jest niemożliwy, ponieważ nie warto włączać skomplikowanych urządzeń w godzinę.
„Nasze trwa do 12 godzin na samym początku, nie wyobrażam sobie, czy można to zrobić tylko po to, aby mieć moc na godzinę. W rezultacie składaliśmy oferty w „blokach”, a teraz jesteśmy w rezerwie, podobnie jak inne elektrownie wyposażone w sprzęt gazowy – powiedział BNS Audrius Maroz, główny specjalista ds. rachunkowości handlowej w zakładzie.
Pan Giga zgadza się, że oferowanie ofert godzinowych na przykład do elektrowni cieplnej nie jest opłacalne ekonomicznie. Według niego działanie systemu giełdowego wymaga takich elementów, które równoważą popyt.
„Nie wiem, jak działają te technologie algorytmów, wiem tylko, że na Łotwie nie zawsze możemy zapewnić określony rozmiar (dostawa – BNS), który jest potrzebny, powiedzmy, że uruchomienie ciepłowni kosztuje nas za jedyne godzinę, to nie jest ekonomicznie wykonalne. Podobno są pewne składniki, które sprawiają, że system działa. Jeśli ktoś potrzebuje 5 megawatów, a ktoś dostarcza 400, to gdzie umieścić te 395?
Szef „Enefit” twierdzi, że np. elektrownie wodne mogłyby szybko zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną i ją dostarczyć.
„Ta sama elektrownia wodna, która ma możliwość odbioru jej przepływu i dostarczania energii elektrycznej na żądanie” – powiedział W. Koryzna.
Według niego zużycie energii elektrycznej można również bardzo szybko zmniejszyć.
„To zależy od pojemności konsumenta, zwłaszcza konsumentów, którzy mają pojemność obojętną, na przykład sprzęt chłodniczy, który można wyłączyć naciskając przycisk na określoną godzinę, nie utraciłby w tym czasie swoich właściwości” , powiedział V. Koryznej. .
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Rynki”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”