Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Litewska firma „Viada LT”, która zarządza siecią stacji benzynowych, zainicjuje rozwiązanie umowy na zarządzanie stacjami benzynowymi ze spółką „Amic Lietuva” (dawniej „Lukoil Baltija”), jeśli informacje o śledztwie przeprowadzone na Ukrainie w sprawie powiązań innej spółki z grupy z Rosją potwierdzają się – poinformowała w piątek spółka.
Ukraińskie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego wszczęło śledztwo w sprawie Amic Energy informując o możliwym uchylaniu się od płacenia podatków, o tym, że beneficjenci i urzędnicy zajmujący się sprzedażą paliw i smarów są ze sobą powiązani, a ich prawdziwymi właścicielami są obywatele rosyjscy – podał portal ukra.news. Piątek.
„Chociaż informacje te nie zostały potwierdzone przez władze ukraińskie, wezwaliśmy „Amic Lietuva” do wyjaśnienia informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej. Poinformowaliśmy partnerów, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, zainicjujemy umowę wypowiedzenia umowy” – powiedział w raporcie Linas Vytautas Karlavičius, dyrektor generalny Viady.
W trakcie śledztwa ukraiński sąd zdecydował o czasowym ograniczeniu praw akcjonariuszy Amic Ukraine i przejęciu aktywów spółki, a do śledztwa przyłączył się rząd austriacki.
Firma „Amic Lietuva”, która zarządza jedną z największych sieci stacji benzynowych na Litwie, jest jedną z czterech firm zarządzających aktywami, które korzystają ze stacji benzynowych sieci „Viada”.
„Viada” zwraca uwagę, że w marcu, kiedy w litewskiej przestrzeni publicznej pojawiły się obawy o możliwe powiązania z rosyjskim koncernem naftowym „Lukoil”, zwróciła się ona do „Amic Energy” z prośbą o zidentyfikowanie ewentualnych bezpośrednich lub pośrednich powiązań z Rosją, ale otrzymał wyjaśnienie, że nie ma.
„Następnie Amic Energy udzielił odpowiedzi, odcinając się od wszelkich powiązań z firmami pochodzenia rosyjskiego – ostatecznymi beneficjentami są czterej obywatele krajów UE (3 Austriacy i 1 Irlandczyk), którzy posiadają akcje spółki” , wynika z komunikatu prasowego Viados.
W czerwcu specjalna komisja rządowa, której zadaniem była weryfikacja transakcji strategicznych spółek, nie znalazła powodu, by uznać, że Viada i Baltic Petroleum nie spełniają interesów bezpieczeństwa narodowego.
Sieć 127 stacji benzynowych „Viada” należy do firmy „Vaizga” zarządzanej przez rodzinę Ivana Paleičikasa i drobnych udziałowców, natomiast spółka „Baltic Petroleum” jest kontrolowana przez syna I. Paleičikasa, Andriusa. Do 2016 roku I. Paleičikas kierował siecią stacji benzynowych Łukoil Baltija, obsługiwaną przez rosyjskiego giganta naftowego Łukoil.
Wiosną 2016 roku 100% akcji Lukoil Baltijos zostało przejętych od holenderskiego Lukoil Europe Holding przez austriacki Amic Energy Management. Ta ostatnia przejęła sieci około 230 stacji paliw na Litwie, Łotwie iw Polsce, a ich zarządzanie na Litwie i Łotwie przejęły spółki „Luktarna” i „Viada Baltija” powiązane z I. Paleičikasem.
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”