Szklanka mleka. zdjęcie Władimira Iwanowa (VŽ).
W czerwcu, po prawie rocznym wzroście, średnia cena skupu naturalnego mleka spadła w lipcu, jak podają specjaliści ds. rynku mleka. Według nich spadek wynika z sezonowości.
Średnia cena skupu mleka płynnego w czerwcu wyniosła 518,6 euro za tonę, czyli o 1,6% mniej niż w maju. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku cena była o 72,1% wyższa.
Według Jurgity Stonienė, przedstawicielki Centrum Informacji Rolnej i Spraw Wiejskich, na spadek ma wpływ sezonowość. Według niej, latem cena skupu mleka ma tendencję do spadania, ponieważ dojone jest więcej mleka, a wskaźniki jakości, takie jak tłuszcz, spadają, więc cena spada.
Arūnas Svitojus, prezes Izby Rolniczej, również powiedział, że cena może dalej spaść w lipcu. Według niego ma na to wpływ 2% spadek cen paliw, wyższa podaż mleka typowa dla lata, aprecjacja dolara wobec euro – na tę zmianę zareagował eksport.
Według A. Svitojausa ceny zbóż będą miały istotny wpływ na ceny mleka, ale ustabilizują się w sierpniu.
Vytautas Klidzios, dyrektor spółdzielni rolniczej Pienininkai, powiedział BNS, że mleko dostarczane przez około 120 członków spółdzielni jest głównie eksportowane do Polski, ponieważ ceny na Litwie są niekorzystne. Jest przekonany, że średnia cena surowego mleka w Polsce w lipcu będzie nieco wyższa niż w czerwcu.
„Zostawiamy trochę mleka na rynku litewskim, zabieramy je gdzie indziej. Tam ceny nie spadały, zawsze były wyższe niż na Litwie” – powiedział BNS.
„Pienininkai” dostarcza przetwórcom ponad 1000 ton mleka miesięcznie. Średnio dostajesz 47 centów za litr.
Przedstawiciel Ośrodka Informacji Rolnej i Spraw Wsi mówi, że spadek cen skupu mleka wynika z faktu, że maleje liczba małych gospodarstw – obecnie skupuje się od nich o 4,4% mleka mniej niż w tym samym okresie w 2021 r., skup mleka z dużych gospodarstw zwiększył się o 3%, wzrosła również liczba krów. W tym czasie w małych gospodarstwach hodowanych jest w tym roku o 12-13% mniej krów.
Dyrektor Pienininkų powiedział, że ostatnio 60% członków spółdzielni to drobni rolnicy, teraz jest ich o 10% mniej.
Według J. Stonienė rolnicy posiadający 1-5 krów otrzymują około 300 euro/t za surowe mleko – o cenie decyduje ilość dostarczonego mleka i jego jakość. Największe gospodarstwa, które sprzedają powyżej 40 t miesięcznie, otrzymują 572 euro/t.
W czerwcu hodowcy bydła mlecznego w kraju podawali 121 tys. t mleka, w ubiegłym roku o tej porze 132 tys. t, a rok wcześniej 131 tys.
J. Stonienė powiedział również, że Litwa była ostatnio liderem najniższych cen skupu mleka w Unii Europejskiej (UE), więc istnieje potencjał do ich wzrostu. Wzrost przekracza obecnie średnią UE.
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”