Dostawy gazu na Litwie wzrosły o prawie jedną czwartą, zużycie na Litwie spadło o 35%

Zdjęcie firmy

Operator gazowej sieci przesyłowej „Amber Grid” informuje, że Litwa nie importuje już gazu z Rosji, otworzyła kolejne źródło dostaw gazu – połączenie GIPL z Polską, a terminal SkGD w Kłajpedzie stał się najważniejszym sposobem wejścia gazu region bałtycki. Litewski system gazowy wreszcie się przeorientował, porzucając dawnego głównego dostawcę gazu na Wschodzie.

W pierwszym 2022 roku na Litwę w pierwszej połowie roku dostarczono 19,1 terawatogodzin (TWh) gazu, nie licząc tranzytu do regionu Karaliaucjusza. To o 24% więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, kiedy na Litwę dostarczono 15,4 TWh gazu. Przez połączenie gazociągowe z Łotwą przesłano 7,8 TWh gazu na potrzeby pozostałych krajów bałtyckich i Finlandii oraz do magazynowania gazu w podziemnym magazynie gazu Inčukalnis. To 14 razy więcej niż w 2021r. w pierwszej połowie roku.

„Choć ceny gazu pozostały na szczególnie wysokim poziomie, ewolucja sytuacji geopolitycznej i podaż gazu w regionie tylko zwiększyła wykorzystanie i znaczenie litewskiej infrastruktury gazowej Obecnie Łotwa, Estonia i Finlandia są dostarczane tranzytem przez Litwę z terminalu LNG w Kłajpedzie, a gaz trafia do łotewskiego magazynu gazu, jest tu również składowany na potrzeby Litwy, dlatego połączenie z Łotwą jest maksymalnie wykorzystywane, gaz z terminalu SkGD trafia również do Polski, gdzie w maju-czerwcu przesyłano trzy razy więcej gazu niż importowano” – powiedział cytowany w raporcie Vytautas Ruolia, dyrektor handlowy Amber Grid.

Nowe połączenie gazociągowe między Litwą a Polską GIPL, które rozpoczęło działalność w maju, było aktywnie wykorzystywane od pierwszych dni: 1,5 TWh gazu zostało przesłane do Polski w maju-czerwcu, a 0,5 TWh przekazano na Litwę za pośrednictwem GIPL połączenie.

W tym roku terminal LNG w Kłajpedzie stał się głównym źródłem dostaw gazu dla Litwy i krajów bałtyckich. W pierwszym półroczu terminal dostarczył 13 TWh gazu, czyli 68%, z Łotwy 2,5 TWh lub 13%, a z Białorusi w okresie styczeń-marzec 3,1 TWh, czyli 16% całkowitej ilości gaz na Litwę, dla odbiorców w krajach bałtyckich i Finlandii.

Ze względu na napiętą sytuację na rynku gazu – wysokie ceny i wyjątkowo wysoki popyt – zużycie gazu na Litwie spadło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W ciągu 6 miesięcy na Litwie zużyto 9,6 TWh gazu, czyli o 35% mniej niż w tym samym czasie, gdy zapotrzebowanie na gaz wyniosło 14,7 TWh.

Od 1 kwietnia Po tym, jak Litwa przestała importować rosyjski gaz, przez połączenie Litwa-Białoruś przesyłany jest tylko gaz przeznaczony dla Karaliaučius. Tranzyt gazu do regionu Karaliaučiai w pierwszej połowie tego roku wyniósł 13,3 TWh, czyli o 4% mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym, kiedy przez Litwę do Karaliaučiai przesłano 13,8 TWh gazu.

Gaz dostarczany jest na Litwę przez terminal LNG w Kłajpedzie z Polski i Łotwy.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *