Polska jest zainteresowana możliwością załadunku angielskiego przez port w Kłajpedzie

Zdjęcie: Algimantas Kalvaiis.

Polska, która jest pozbawiona rosyjskiego gazu i zamierza importować więcej węgla, jest zainteresowana możliwością sprowadzenia węgla przez port w Kłajpedzie – powiedział szef największej portowej firmy przeładunkowej Klasco.

Dyrektor generalny firmy, Vytautas tumbergas, mówi, że na razie toczą się tylko rozmowy, żadna decyzja nie została podjęta, dopóki nie pojawią się informacje o węglu r.

Takie rozmowy odbywają się z polskimi firmami i są zajęci. Komunikacja jest w toku, poprosimy o odpowiedź jaki to węgiel, jaka jest jego struktura. Teraz czekamy na odpowiedzi, kiedy będą, to będą rozwiązania – powiedział BNS szef Klasco.

Według niego załadunek tzw. węgla antracytowego w Kłajpedzie jest mało prawdopodobny, w tym czasie duże węgle można załadować na terminalu w południowej części miasta.

Jeśli jest to węgiel antracytowy, to nie ma możliwości, ponieważ jest bardzo gęsty, pylisty, a jego frakcje są bardzo lekkie. Jeśli to węgiel, ale w dużej części, to być może w południowej części portu, w terminalu Smelts. Jeśli chcemy załadować, musimy najpierw wiedzieć, jaki to rodzaj węgla – powiedział V. Tumbergas.

Według niego węgiel przywieziony do Kłajpa powinien zostać przeładowany na mniejsze statki lub holowniki i dalej płynąć do Polski.

Węgiel ten dotarł do Polski statkiem. Jedne są przeładowywane na mniejszych statkach, inne transportem drogowym: ładowane i przewożone są specjalistyczne kontenery – określa kierownik Klasco.

Według niego polskie Ministerstwo Transportu zmusza Klassa do załadunku węgla do koła zamachowego, co nie jest możliwe ze względu na litewskie wymogi ochrony środowiska, nawet jeśli chce pomóc sąsiedniemu krajowi.

Według pierwszych informacji od managera (z polskiej firmy BNS), może to być kierownica, w takim przypadku chyba nie widzę żadnej możliwości. Głównie ze względu na ochronę środowiska. Jest bardzo zakurzony, zwłaszcza jeśli nie jest myty węglem drzewnym. To tak, jakby chcieli pomóc Polsce z powodu globalnych problemów gospodarczych, z powodu sankcji, ale nie widzę takiej możliwości – powiedział V. tumbergas.

27 kwietnia Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego do Polski, gdy odmówiła zapłaty za niego w rublach. Kraj stara się więc uzupełniać swoje rezerwy surowców energetycznych z innych źródeł.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w miniony piątek, że w kraju musi być więcej węgla, niż potrzeba na utrzymanie i dodał, że oprócz krajowej produkcji węgiel będzie nadal importowany do krajów innych niż Rosja.

V. tumbergas nie potrafił powiedzieć, gdzie węgiel przeznaczony dla Polski mógłby trafić do Kłajpedy.

Znowu pukają. Z tego, co wiem, ten węgiel może pochodzić z Afryki, może pochodzić z Ameryki Południowej, powiedział.

Eksport węgla rosyjskiego do Polski wyniósł 910 mln. ton rocznie, wcześniej część tego paliwa tranzytem przechodziła przez Litwę i Kaliningrad.

Od 10 sierpnia miał obowiązywać zakaz przewozu przez Litwę angielskiego pochodzenia rosyjskiego i innych stałych kierunków, ale po niedawnym nałożeniu przez Komisję Europejską sankcji na tranzyt z Kaliningradu, towar będzie mógł podróżować koleją tylko wtedy, gdy to nie. przekroczyć średnią z lat 2019-2021.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.