UE: polskie grzywny za naruszenie praworządności przekroczyły 160 mln. euro

UE zarzuca konserwatywnemu rządowi w Warszawie łamanie niezawisłości sądownictwa i odstępstwo od standardów demokratycznych.

Odjęto już 69 mln 42 mln euro środków unijnych i 42 mln więcej. euro zostanie anulowane do połowy maja, poinformowała KE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przyznał Polsce w październiku 1 mln euro. dolarów dziennie grzywny za odmowę zawieszenia kontrowersyjnego składu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego w Brukseli.

Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował ustawę, która usunęłaby ten znak, mając nadzieję na zakończenie sporu.

Ale zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez polskich prawodawców, a obserwatorzy zastanawiają się, czy to tylko próba nadania jej innej nazwy.

„Fakt, że wydaje się, że istnieje impuls do zreformowania systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, jest pozytywnym krokiem” – powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. „Jednak to, co ostatecznie będzie miało znaczenie, to zakres, w jakim te przepisy … zwrócą uwagę na wymogi określone przez Trybunał Sprawiedliwości”.

Polska została również ukarana kolejną unijną grzywną za odmowę zamknięcia kopalni węgla.

ETS to 500 tys. Euro za dzień kary we wrześniu z powodu odmowy wykonania przez Polskę nakazu zamknięcia kopalni węgla brunatnego Turuv.

Sąsiedzi Polski, Czechy i Niemcy, narzekają na negatywny wpływ kopalni na środowisko, w tym na zanieczyszczenie wód gruntowych, kurz i hałas.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *