Prezydent LLRI E. Leontjeva odbiera prestiżową międzynarodową nagrodę – Respublika.lt

1 zdjęcie

Prezes Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku (LLRI) Elena Leontjeva. Zdjęcie autorstwa Elty.

„Kiedy po ogłoszeniu niepodległości Litwy powołaliśmy Instytut Wolnego Rynku, chcieliśmy pomóc naszemu krajowi stworzyć podwaliny pod nowe, wolne życie. Podążaliśmy za nim z młodzieńczym maksymalizmem, nie wiedząc, że coś jest niemożliwe. I dlatego udało się. wiele rzeczy niemożliwych. Kto by pomyślał, że w ciągu trzydziestu lat uda się w ten sposób zmienić sytuację gospodarczą kraju” – powiedziała E. Leontyeva w raporcie LLRI.

w 1990 r. E. Leontyeva był jednym z założycieli LLRI, a od 1993 do 2002 r. – prezydentem. Wróciła, aby prowadzić instytut w 2020 roku.

Gdy planowanie sowieckie zostało zastąpione własnością prywatną i wolnym handlem, LLRI znalazła się na czele zmian. Począwszy od stworzenia zrębów niezbędnych instytucji – giełdy towarowej i giełdy papierów wartościowych – instytut nieustannie zmierzał w kierunku najważniejszych zmian określających wolność gospodarczą. Wysiłki LLRI w 1994 r. pomyślnie wdrożyły model izby walutowej, zapewniając wiarygodność lita i chroniąc obywateli przed nieodpowiedzialną polityką monetarną. Później opracowano ramy prawne dla prywatnych funduszy emerytalnych.

„Celem naszej pracy było zapewnienie Litwinom możliwości poczucia kontroli nad swoim krajem, wzięcia odpowiedzialności za tworzenie bogactwa i rozwój biznesu w niezawodnych warunkach, które chronią własność i wolny handel” – powiedział ekonomista.

Pod przewodnictwem E. Leontievej w 1995 roku instytut sformułował ideę rozproszonego modelu podatku od osób prawnych, który dziś stosowany jest w Estonii, Łotwie i częściowo w Polsce, a na Litwie ponownie jest uważany za jedną z alternatyw dla poprawa podatku od osób prawnych. LLRI zainicjowała także zmiany systemowe w regulacji migracji zarobkowej.

Prace analityczne Instytutu skupiają się nie tylko na litewskim, ale także na wielu bieżących kwestiach europejskich i międzynarodowych, takich jak minimalny podatek od zysków, regulacja rynków cyfrowych i praca na platformach, uniwersalny dochód podstawowy.

„Cieszymy się, że mamy okazję uhonorować rolę Eleny i LLRI w promowaniu wartości wolnego społeczeństwa. Trzy dekady po wyzwoleniu z sowieckiej tyranii Litwa dokonała imponującej konsolidacji idei wolnego rynku i ograniczony rząd” – powiedział Brad Lips, szef międzynarodowej sieci Atlas Network, która utworzyła nagrodę.

Jednak według niego jest jeszcze wiele do zrobienia. „Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci LLRI i osoby o podobnych poglądach w instytucie do zachowania czujności w promowaniu zasad wolności i odpowiedzialności w obliczu dzisiejszych wyzwań” – powiedział Lips.

W ostatnim czasie LLRI zwróciła szczególną uwagę na badanie zjawiska niedoboru, ontologii pieniądza i zysku, a zrodzony z jej wysiłków interdyscyplinarny dyskurs pozwala odpowiedzieć na wyzwania dzisiejszej gospodarki. filozofia, antropologia i inne nauki.

Profesjonalizm LLRI został oceniony na arenie międzynarodowej: instytut zajmuje szóste miejsce wśród ośrodków analizy polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej i znajduje się w pierwszym 1%. najpotężniejsze ośrodki na świecie. LLRI jest trzykrotnym laureatem nagrody Templeton Freedom Award.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *