Historyczne położenie stolicy wkrótce zmieni się nie do poznania: od XX wieku znajduje się na obrzeżach miasta

Na obecnym terenie Parku Zakręt, w XVI wieku. Na początku XX wieku czarny drewniany dwór Mikołaja Radziwiłła z województwa wileńskiego, zwany Radvilų Lukiškės, nie jest już dziś śladem. Trzykondygnacyjny pałac wybudowany przez jezuitów na miejscu tego dworu pozostawił bardziej widoczny ślad w historii, co dało początek aktywniejszemu rozwojowi terenu i powstaniu parku leśnego. W Užvingi, zwanym „Zakretem”, w pobliżu obecnego parku Vingis znajdowała się cegielnia, a grunt pod kamieniołom został wykopany, podała informacja prasowa.

Później Pałac Zakrętów, który stał się rezydencją namiestników, zmieniał właścicieli i przebywał w nim car Aleksander I. Niestety, zawiłości historii były dla pałacu nieubłagane – został on wykorzystany ze szpitala wojskowego i koszar dla gospodarstw rolnych. Od 1919 r. w folwarku Vingis mieścił się park botaniczny Uniwersytetu Wileńskiego, a do dziś zachował się gabinet pałacowy i stajnie.

Na terenie Parku Zakręt nie zaszły żadne istotne zmiany do 1930 r., kiedy to w pobliżu parku wybudowano magazyny wojska polskiego, które w tym czasie zajmowało Wilno, oraz zbudowano kolej wąskotorową. Przed II wojną światową obok parku Vingis planowano 4 bloki mieszkalne, które miały łączyć się z miastem, ale nigdy nie zostały zrealizowane – w 1944 r. na planie Wilna przygotowanym przez wojska sowieckie zachowały się jedynie niewielkie fragmenty zabudowy drewnianej widoczny.



2006 Terytorium fabryki Velga z budynkami

© Zdjęcie organizacji.

„W okresie międzywojennym w całej Europie panował taki trend architektoniczny – jednokominowe miasto czy osada. Tak narodziło się dzisiejsze Grigiškė, w którym budowano domy mieszkalne dla pracowników elektrowni. Nie mam danych na temat typ obiektu, który mógł znajdować się w pobliżu Vingis Park, ale jest mało prawdopodobne, aby w Wilnie znajdowały się tylko osiedla. mają ocalałe osady Lukiški i Rasa zainicjowane przez Juozapsa Montvilasa – wyjaśnia urbanista Saulius Motieka.

Według niego planowanie miasta zawsze opiera się na potrzebach chwili, poziomie rozwoju i ekonomii oraz możliwościach. Wyjątkiem mogą być budynki zbudowane w czasach sowieckich, których planowanie nie zawsze spełniało te kryteria. To samo stało się z 14-hektarowym terenem w pobliżu Vingis Park – zbudowano tam fabrykę sprzętu spawalniczego „Velga”.

„W tamtym czasie nikt nie zwracał uwagi na to, że fabryka była budowana w pobliżu centrum miasta – nowe budynki powstawały bez żadnego porządku i planu, tam gdzie była pusta przestrzeń tam budowali. Tak właśnie powstało Kuro Equipment W Wilnie wybudowano fabrykę, fabrykę „Skaitek” na Zarzeczu i inne obiekty przemysłowe.Teraz, w celu poprawy jakości życia mieszkańców miasta, wszystkie fabryki zostają przeniesione z centrum miasta, a stare tereny przemysłowe są przekształcane i dostosowany do zajęć bardziej dostosowanych do miasta – mówi S. Motieka.

Terytorium w pobliżu Vingis połączy się z miastem

Od 1953 roku firma „Velga” w 2000 roku zbankrutowała. Dawna główna fabryka spawarek w Związku Radzieckim zajęła kolejną dobrą dekadę, by zniknąć z powierzchni ziemi – ostatnie budynki fabryczne rozebrano w 2013 roku, kiedy oczyszczono teren ponad 3000 metrów sześciennych wykopano i usunięto. metrów skażonej gleby i 4200 ton odpadów budowlanych.

Od 2000 roku zaczęli myśleć o adaptacji starego obszaru przemysłowego do nowego przeznaczenia. Ekskluzywna lokalizacja przy jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta – ul. Geležinio Vilko, al. Savanorių, al. Laisvės, ul. Tūkstantmečio – skrzyżowanie i rzeki Vingios i Wilia sprzyjała rozwojowi obiektów o mieszanym przeznaczeniu: komercyjnych – bliżej ulic, a obiektów mieszkalnych – bliżej rzeki.

„We współczesnym świecie unika się terytoriów monofunkcyjnych. Jeśli mamy blok czysto komercyjny, po godzinach opróżnia się, teren staje się wyludniony. Dlatego potrzebne jest mądre planowanie – żeby człowiek cały czas czuł rytm życia i mieć w pobliżu wszystkie niezbędne rzeczy. Im bardziej mieszana konstrukcja, tym bardziej żywotne terytorium ”- podkreśla S. Motieka.


Akropol Vingis

Akropol Vingis

© Zdjęcie organizacji.

Planowana wielofunkcyjna dzielnica kulturalno-rozrywkowo-biznesowo-handlowa „Akropolis Vingis” równoważy różne funkcje. -. Wszystkie przestrzenie zostaną zaaranżowane na zasadzie bloku urbanistycznego, będą połączone otwartymi i zadaszonymi wewnętrznymi deptakami, dzięki czemu konstrukcja terenu będzie przypominać miasto w mieście. W najbliższym sąsiedztwie Wilii powstanie blok mieszkalny „reVingis”.

W celu podkreślenia połączenia bloku z Parkiem Vingios, planowane jest utworzenie miejskiej zieleni – alei pomiędzy Parkiem Vingios a budynkami. Przewiduje się, że przestrzeń ta będzie miała około 300 m długości i około 40 m szerokości.
Zainspirowany przykładami zachodnioeuropejskimi

Według urbanisty S. Motieki, nowa dzielnica nie tylko wpasuje się w stolicę, ale także ożywi pobliski Park Vingios.

„Park Vingi jest atrakcją nie tylko dla Wilkpedy, ale także dla wszystkich mieszkańców Wilna. Obok niego łączą się główne autostrady komunikacyjne, a niedaleko jest historyczne centrum stolicy. Planowana kładka dla pieszych nad Wilią jeszcze go przybliży ten obszar miasta, a samo miejsce stanie się bardziej atrakcyjne dla rekreacji i rozrywki ludzi, czego bardzo brakuje w głównym parku miejskim – mówi ankieter.

Dodaje, że tego typu osiedla są powszechne w wielu krajach Europy Zachodniej. Harmonia i równowaga różnych funkcji sprawi, że przyszła dzielnica będzie tętnić życiem 24 godziny na dobę.

Wśród funkcji nowoczesnej wielofunkcyjnej dzielnicy znajdują się: handel, usługi, hala gastronomiczna, centrum kinowe, sala koncertowo-widowiskowa, centrum konferencyjne, budynki biurowe, budynki hotelowe, centrum, place zabaw i budynki mieszkalne.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *