W drodze do domu usłyszał muzykę dochodzącą ze szkoły
Rolandas Barniškis z Dźwiny wziął udział w obchodach Święta Narodowego, które odbyły się 5 lipca do późna: „Przyjaciel przedstawił mnie kilku ukraińskim kobietom, które przyszły na uroczystość, które były z dziećmi. Długo rozmawialiśmy i rozmawialiśmy o historii naszego krajów. Karmiliśmy ich wypiekami sprzedawanymi na targach. To była naprawdę szczera i ekscytująca, czasem rozdzierająca serce rozmowa”.
Już po północy Roland wracał do domu, mijając Szkołę Sztuki i Sportu. Po usłyszeniu muzyki dochodzącej ze szkoły, ujrzeniu kobiet zgromadzonych w sąsiednim pokoju, mężczyźni, którzy nie byli daleko w tyle w swoich strojach, zdecydowali się wejść.
Ponieważ bramy szkoły były otwarte, nikt ich nie zatrzymywał, wielu swobodnie wchodziło do placówki edukacyjnej.
„Widzę, że przybyłem na Imprezę Rządu Okręgowego w Szkole Sztuki i Sportu, nie tylko wlewa się głośna muzyka, ale także tańczę z burmistrzem okręgu Vrubliauskasem na czele. Zrozumiałem, dlaczego wiele osób nazywa święto narodowe obchodzone w mieście nie Mindaugini, ale Vrubliauskini.Jak w czasach sowieckich śmietanka i muzycy świętują osobno.O jakiej jedności możemy mówić, gdy władza jest oddzielona od ludzi” – powiedział R. Barniškis.
Film, który nakręcił, wyraźnie pokazuje taniec do piosenki „Margarita, Margarita, ach, dlaczego każdego ranka” w wykonaniu lokalnych muzyków, przekąski i napoje na stole w holu.
„Sam burmistrz wypchnął mnie z sali bankietowej”
Rolandas przyznał, że na przyjęciu nie znał nikogo poza burmistrzem: „Sam burmistrz wypchnął mnie z sali. A kiedy wyłączyłem nagranie i podszedłem do drzwi frontowych, gonił mnie mężczyzna, który był na korytarzu, może chciał odebrać telefon. Biegnąc, krzyczałem „Niech żyje Mindauginė”.
R. Barniškis i wielu innych, z którymi dzielił się sfilmowanym obrazem, zastanawiali się, czy można organizować takie imprezy w placówce oświatowej.
Według Daugiškisa przyjęcie zakończyło się około trzeciej nad ranem, goście prawdopodobnie wyjechali wypożyczonymi autobusami, mniej więcej w tym samym czasie do kontenerów w pobliżu szkoły wrzucono butelki z alkoholem.
Zabrania się spożywania alkoholu w placówkach oświatowych
Jak powiedział burmistrz okręgu olickiego A. Vrubliauskas, ponad 40 gości zagranicznych z Polski i Łotwy, gmin, z którymi współpracuje okręg, wzięło w tym roku udział we wspomnianym święcie narodowym w Daugai: „Zostali zaproszeni na przyjęcie na wystawie Sztuki i Sportu. Uczelni, a także członków rady powiatowej, kierowników zakładów, przedsiębiorców.”
Burmistrz twierdził, że przyjęcie rozpoczęło się o godzinie 21:30. a skończyło się po północy, zgodnie z protokołem podano szampana i sam skosztował tego napoju alkoholowego. Zapytany, czy imprezy z alkoholem mogą odbywać się w miejskiej placówce oświatowej, A. Vrubliauskas powiedział, że informacje zostaną wysłane.
Po stwierdzeniu, że Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu poinformowało już, że ustawa o kontroli alkoholu zabrania spożywania alkoholu w placówkach oświatowych, burmistrz zaczął się z tym nie zgadzać, ale tak nie jest.
Nomeda Barauskienė, szefowa departamentu komunikacji ministerstwa, poinformowała „Alytaus naujienas” o wspomnianym zakazie prawnym. Wskazała również, że każda placówka oświatowa działa zgodnie z aktami prawnymi i regulaminami wewnętrznymi, za ich przygotowanie i respektowanie odpowiedzialny jest kierownik placówki: „Ministerstwo nie toleruje i zdecydowanie sprzeciwia się spożywaniu alkoholu w placówkach oświatowych. „
Auksė Sapezinskienė, dyrektor szkoły artystyczno-sportowej w rejonie Alytus, nie można było zapytać, dlaczego w tej placówce oświatowej zorganizowano imprezę z alkoholem, bo ona jest na wakacjach. A gospodyni Irena Maldanienė, która jest tymczasowo w biurze, powiedziała, że nie wiedziała.
W ustawie o kontroli alkoholu placówkę edukacyjną definiuje się jako formalną lub pozaformalną placówkę edukacyjną. A w artykule o ograniczeniu spożycia napojów alkoholowych wspomina się o zakazie ich spożywania w więzieniach, służbach wojskowych i paramilitarnych, policji i innych instytucjach publicznych, zdrowotnych, edukacyjnych i ich terytoriach.
„W przyszłości nie możemy już tego robić w placówkach edukacyjnych”
Gmina Rejonu Alytus przesłała jedną z klauzul ustawy o kontroli alkoholu zakazującą używania takich napojów odurzających, która stanowi, że jest to zabronione w instytucjach i instytucjach państwowych i miejskich, a przepis ten nie dotyczy oficjalnych przyjęć, innych uroczystości, oraz ceremonie rejestracji małżeństw odbywające się na terenie tych instytucji i instytucji.
Tym samym impreza organizowana w Wyższej Szkole Artystyczno-Sportowej w czasie święta narodowego traktowana jest jako uroczyste przyjęcie lub uroczystość, mimo innego przepisu prawnego zabraniającego spożywania alkoholu w placówkach oświatowych.
Kiedy burmistrz zapytał, czy w przyszłości będą organizowane przyjęcia takie jak Daugai, odpowiedział: „W przyszłości nie możemy tego robić w placówkach oświatowych”.
Gintarė Jociunskaitė, dyrektor administracji miejskiej okręgu olickiego, nazwała obecną imprezę w szkole artystycznej i sportowej obiadem, który nie kosztował budżetu okręgu, został sfinansowany ze środków sponsorskich.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”