Bilotaitė: Litwa i Polska będą współpracować, aby przyspieszyć zmiany polityki migracyjnej w UE

„Jeśli chodzi o przyszłość, powinniśmy byli wspierać się nawzajem, aby wprowadzić zmiany w polityce migracyjnej i systemie prawnym UE, tak aby kraje członkowskie mogły bronić swojego bezpieczeństwa, gdy przeprowadzany jest atak hybrydowy przeciwko nim” – powiedziała A. Bilotaitė. w Polsce w piątek.

Wypowiedziała się tak przed wspólnym spotkaniem rządów obu krajów w Warszawie. Tutaj minister omówiła kwestie migracji ze swoim kolegą Mariuszem Kamińskim, szefem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, Fabrice Leggeri.

Jak wynika z raportu MSW, sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej jest obecnie ustabilizowana, polityka powrotów przyniosła efekty – ponad 2,5 tys. osób nie zostało wpuszczonych do kraju. ludzie. Według niej presja Mińska nie maleje i podejmowane są próby organizowania nowych szlaków nielegalnej migracji, wykorzystując kryzys w Afganistanie.

Ministerstwo zwraca również uwagę na fakt, że nie tylko Litwa czy Polska, ale także cała Unia Europejska boryka się nie tylko z napływem nielegalnych migrantów organizowanym przez Białoruś, ale także z lawinową dezinformacją, dlatego zjednoczona reakcja wszystkich państw jest również wymagane w tym obszarze.

Z kolei polski minister Kamiński zaznaczył, że Polska, podobnie jak Litwa, stosuje podobne środki do walki z nielegalną imigracją. Warszawa zamierza również przyjąć zmiany w ustawie o statusie prawnym cudzoziemców oraz uprościć procedury.

Powiedział, że Polska wesprze Litwę wsparciem finansowym na instalację fizycznej bariery.

Według MSW Litwa przygotowała i przekazała wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej (UE) i krajom stowarzyszonym z Schengen propozycje rozpoczęcia dyskusji i zgromadzenia grupy krajów wspierających.

„Konieczne jest wzmocnienie ochrony granic, a bariera fizyczna musi być rozumiana jako jeden z niezbędnych środków, a także ustanowienie jasnych zasad składania wniosków o azyl w celu zapobiegania nadużyciom systemu azylowego.” W prawie UE należy przewidzieć pewne zabezpieczenia, które pozwolą nam w razie potrzeby działać szybko i chronić zarówno nasze własne bezpieczeństwo narodowe, jak i bezpieczeństwo UE jako całości” – czytamy w raporcie.

Wilno omawiało już te propozycje z Łotwą, Estonią i Polską na regularnych spotkaniach.

Według ministerstwa, poparcie dla inicjatywy litewskiej wyraził również szef „Frontexu” F. Leggeri. Według A. Bilotaitė urzędnicy tej agencji będą nadal wspierać Litwę.

Na początku lipca Frontex we współpracy z odpowiedzialnymi instytucjami litewskimi uruchomił mechanizm szybkiej interwencji na granicy. W całej historii agencji po raz pierwszy mechanizm ten został zastosowany nie do południowych granic UE, ale do wschodniej granicy Wspólnoty.

Na granicy litewsko-białoruskiej pracuje stu agentów „Frontexu”, a sprzęt jest mobilizowany zarówno do ochrony granicy, jak i do zatrzymania.

Ponad 4100 osób wjechało nielegalnie na Litwę przez granicę z Białorusią w tym roku. imigranci.

Wilno oskarża reżim w Mińsku o organizowanie przepływów migracyjnych i określa to jako hybrydową agresję. Z tego powodu w kraju ogłoszono stan wyjątkowy.

Po zastosowaniu mechanizmu odwrócenia przepływy migrantów nasiliły się na sąsiedniej Łotwie iw Polsce.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *