Litewscy dyplomaci i urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) koordynują tekst wyjaśnienia w sprawie kar za tranzyt Kaliningradu, a to nie jest przypadek, w którym Komisja Europejska (KE) jest tylko rozkazem, a Litwa tylko wykonuje, mówi Asta Skaisgirytė, szef polityki zagranicznej doradca prezydenta Gitanasa Nausėdy.
„Dyplomaci litewscy w Brukseli rozmawiają z urzędnikami Komisji Europejskiej, chcą uzgodnić tekst, który byłby do zaakceptowania zarówno dla Litwy, jak i Komisji Europejskiej, i to dobrze, to nie jest przypadek, w którym KE tylko wydaje rozkazy i jedziemy” powiedział LRT A. Skaisgirytė w czwartek.
Według niej Litwa kieruje się w tych dyskusjach kilkoma zasadami: kraje tranzytowe nie powinny ograniczać się do Litwy, ale uwzględniać także inne kierunki transportu do Kaliningradu przez Łotwę i Polskę, czas kontroli powinien pozostać, czyli nie ma „zielonych korytarzy” możliwy.
„Przede wszystkim kraje tranzytowe nie powinny ograniczać się do Litwy. Z głównej części Rosji do obwodu kaliningradzkiego towary mogą również przechodzić przez terytorium Łotwy lub Polski, a musimy pamiętać, że jeśli jest porozumienie, w jaki sposób powinien podróżować, musi być ważny dla wszystkich” – powiedział doradca prezydenta. Odnotowany.
Przede wszystkim kraje tranzytowe nie powinny ograniczać się do Litwy.
„Dotychczasowa polityka Litwy polega na tym, że tranzyt sankcjonowanych towarów powinien być zabroniony i kontrolowany. Moment kontroli musi koniecznie pozostać, a kiedy ktoś mówi o „zielonych korytarzach” w przestrzeni publicznej, nie można sądzić, że Litwa nie kontroluje tego, co dzieje się, gdzie i dlaczego dzieje się na jego terytorium” – dodał A. Skaisgiryte.
Tranzyt stali i metali żelaznych przez Litwę do Kaliningradu został wstrzymany po wejściu w życie 17 czerwca sankcji Unii Europejskiej zatwierdzonych w czwartym pakiecie sankcji przyjętych w połowie marca.
Rosja traktuje wprowadzone sankcje jako wrogie działania Litwy i blokadę Kaliningradu. Litwa temu zaprzecza, nazywa informacje z Rosji propagandą i przypomina, że tranzyt podlega sankcjom UE.
Komisja Europejska przygotowuje obecnie wyjaśnienie, w jaki sposób należy zastosować sankcje wobec Rosji w przypadku tranzytu do Kaliningradu.
Pakiet sankcji przewiduje również, że zakaz tranzytu cementu, alkoholu i innych produktów wejdzie w życie 10 lipca, węgla i innych stałych paliw kopalnych 10 sierpnia, a rosyjskiej ropy od 5 grudnia.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”