Festiwal Pazaislis prezentuje utwory polskich kompozytorów: liryzm, urzekające kontrasty

Dyrektor artystyczny orkiestry, który według krytyków charakteryzuje się głębią interpretacji i dbałością o szczegóły, od siedmiu lat jest światowej sławy skrzypkiem i koncertmistrzem Vasko Vassilev. Obok tej wybitnej artystki orkiestrą dyryguje altowiolistka Emilia Goch Salvador, dzięki której staraniom w zespole grają uznani artyści polskiej muzyki instrumentalnej. Doceniany w Polsce, Europie i na świecie kolektyw nieustannie poszukuje nowych pomysłów muzycznych i współpracuje ze znanymi kompozytorami i artystami.

V. Vassilev / osoba fot. archiwum V. Vassilev

„Program dla litewskiej publiczności składa się z serii utworów koncertowych napisanych przez Baltic Neopolis Orchestra”. Każdy utwór ma silny indywidualny charakter i ujawnia różnorodność twórczości współczesnych kompozytorów polskich. Liryzmem zabrzmi koncert na skrzypce i orkiestrę Pawła Łukaszewskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Trzynaście wariacji na temat polski na skrzypce, wiolonczelę i zespół smyczkowy polskiego pochodzenia argentyńskiego bandonisty i kompozytora Marcelo Nisinmana ujawni szeroki wachlarz emocji. Utwór „Druga przestrzeń” Mikołaja Góreckiego, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, odda interakcję solistów i orkiestry w czasie i przestrzeni na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową. A w utworze „Orawa” legendarnego kompozytora muzyki filmowej Wojciecha Kilara publiczność usłyszy echa tradycyjnej muzyki tatrzańskiej.

Podczas koncertu partie solowe wykona portugalski skrzypek Emanuel Salvador oraz muzycy orkiestrowi: Agnieszka Sawicka (skrzypce), Emilia Goch Salvador (altówka) i Piotr Więcław (wiolonczela). E. Salvador jest określany przez krytyków jako jeden z najdoskonalszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występuje w prestiżowych miejscach w różnych krajach, jest zwycięzcą licznych konkursów, występuje jako solista z najsłynniejszymi orkiestrami i dyrygentami. Wielu kompozytorów stworzyło i dedykowało temu wykonawcy koncerty na skrzypce i orkiestrę. Skrzypek gra na osiemnastowiecznym instrumencie Martina Schleske, rzemieślnika pracującego w Monachium. kopia instrumentu włoskiego mistrza Guarneriusa del Gesu, który został wypożyczony artyście przez Loan Fund for Musical Instruments, fundusz wspierający artystów brytyjskich.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *