Prawie 6000 polskich żołnierzy pilnuje obecnie granicy z Białorusią, przestrzegając surowych środków bezpieczeństwa w obliczu napływu imigrantów, poinformował we wtorek minister obrony Polski.
Rozmieszczenie nowych sił oznacza znaczne rozszerzenie obecności wojskowej na granicy, a minister obrony Marius Plastak zidentyfikował w sobotę tylko ponad 3000 żołnierzy.
„Prawie 6 tysięcy żołnierzy z 16, 18 i 12 dywizji służy na granicy polsko-białoruskiej” – napisał na Twitterze Blaschak.
„Wojsko wspiera straż graniczną, chroniąc granice kraju i zapobiegając nielegalnemu przekraczaniu” – dodał.
Według straży granicznej w poniedziałek doszło do 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Komisja Europejska i Warszawa twierdzą, że nacisk został zainscenizowany przez Białoruś jako forma wojny hybrydowej, aby wywrzeć nacisk na Unię Europejską w sprawie sankcji wobec Mińska. Białoruś temu zaprzeczyła.
Polska ogłosiła stan wyjątkowy w regionie i Plany budowy muru na ścianie.
Parlament uchwalił również przepisy, które zdaniem obrońców praw człowieka mają na celu osiągnięcie Zalegalizować presję migrantów przekracza swoje granice z naruszeniem zobowiązań państwa wynikających z prawa międzynarodowego.
Według straży granicznej w niedzielę doszło do około 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy w październiku.
Inni migranci również przybyli do Niemiec, a polskie media donoszą, że szef niemieckiego związku policji zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o tymczasowe przywrócenie granicy z Polską, aby powstrzymać napływ migrantów.
Horst Seehofer, niemiecki minister spraw wewnętrznych Zaproponował wysłanie funkcjonariuszy kontroli granicznej do Polski, aby pomóc temu krajowi w zarządzaniu przepływem migrantów wzdłuż granicy między dwoma krajami Unii Europejskiej, dodając, że Niemcy mogą również udzielić wsparcia logistycznego w liście do swojego polskiego odpowiednika.
Władze wschodnioniemieckiego landu Brandenburgia, gdzie mieszka większość imigrantów, wezwały do zaostrzenia działań przeciwko rządowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.
Dodatkowe reportaże Alana Sharlisha i Joanny Płosińskiej w Warszawie oraz Thomasa Eskerrita w Berlinie; Edytowane przez Angusa McSwana i Williama MacLeana
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.