Drukujemy tłumaczenie litewskie. M. Odpowiedź z 27 września polskiego MSZ do społeczności polsko-litewskiej, która zwróciła się do rządu kraju o pomoc w Suwałkach stworzyć możliwości założenia szkoły litewskiej. Warto to ujawnić i tym samym zachować.
Dla tych, którzy za wiele lat będą badać sytuację litewskiej mniejszości narodowej czy stosunki między Litwą a Polską w XXI wieku. W latach dwudziestych ten dokument pomoże zrozumieć dzisiejsze nastroje i okoliczności podejmowanych decyzji.
Polscy politycy czy urzędnicy wielokrotnie wspominali podczas dyskusji, że sytuacja litewskiej mniejszości narodowej w kraju będzie zależała od tego, jak polska mniejszość narodowa będzie żyła na Litwie.
Takie wypowiedzi słyszeliśmy, kiedy byli w Puńsku czy Sejnach, albo gdy dyskutowali o sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach na posiedzeniach różnych sejmów czy komisji rządowych, czasem czytamy w prasie.
Innym razem mówiono, że jakość stosunków Polski z Litwą zależeć będzie od dobrobytu mniejszości polskiej mieszkającej na Litwie, czyli od tego, jak litewski rząd spełni ich życzenia.
Ciekawe, że od 1990 roku możemy usłyszeć takie wypowiedzi z ust przedstawicieli wszystkich partii politycznych – lewicowych, prawicowych, centrowych, chłopskich, nie mówiąc już o politykach wyrażających najbardziej radykalne wartości narodowe.
We wspomnianym liście, być może po raz pierwszy, bardzo wyraźnie i jednoznacznie wskazuje się, że polscy Litwini są uważani za zakładników w stosunkach z Litwą, a nasza sytuacja w Polsce będzie zależeć od tego, czy polska mniejszość narodowa mieszkająca na Litwie zdecyduje że ich sytuacja jest już na tyle dobra, że w Suwałkach może zacząć działać szkoła litewska.
Można zrozumieć stanowczą politykę Polski i troskę o sytuację jej rodaków w sąsiednim kraju. Nieprzyzwoite jest jednak trzymanie naszych współobywateli, Litwinów mieszkających w Polsce, zakładnikami tej polityki.
Jest to sprzeczne z prawem krajowym i międzynarodowym, o czym wspomina wyżej wspomniane pismo.
Szczególnie bolesne jest to, że my, polscy Litwini, nie mamy wielu możliwości obrony i przeciwstawiania się takiej polityce. Nie mamy przedstawicieli w Sejmie, ministrów rządu, doradców prezydenta, reprezentujących nas eurodeputowanych, wyższych urzędników w Polsce i za granicą.
Nie mamy i nigdy nie będziemy mieć prywatnych mediów o wpływie narodowym. Najdroższe jakie mamy to 4 szkoły. Wkrótce pozostaną tylko 3.
Podobno chęć opiekowania się litewskimi dziećmi w Suwałkach „pogłębiłaby jeszcze bardziej rozłąkę”. Bo Polska na podstawie przepisów prawa krajowego stworzyła sprzyjające warunki dla litewskiej mniejszości narodowej w kraju, a główne postulaty Polaków na Litwie od wielu lat nie są realizowane, jak stwierdzono w liście. Przeczytaj to.
-przetłumaczone z polskiego-
Warszawa, 2021 września 27
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Departament Polityki Europejskiej
damski
Jolanta Malinauskaite-Vektoriene,
Społeczności polsko-litewskie
do prezesa zarządu
Szanowny Prezydencie,
w odpowiedzi na pismo z 21 czerwca 2021 r., w którym prosisz o przydzielenie budynku lub gruntu i sfinansowanie budowy szkoły w Suwałkach w języku litewskim, chcę się cieszyć, że od 2020 r. w Suwałkach otworzył swoje podwoje ogród dzieci litewskich we wrześniu 10, zapewniając możliwość nauki i rozwoju najmłodszym obywatelom polskim pochodzenia litewskiego.
Cieszę się również, że 6 stycznia 2020 r. podczas spotkania ministra Jacka Čaputovičiusa (Czaputowicza) z ministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Linusem Linkevičiusem w Wilnie ten ostatni podziękował Polsce za jej wysiłki i pomoc w tworzeniu litewskiej placówki oświatowej. i centrum kultury w Suwałkach.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych cieszy się, że litewska mniejszość narodowa może korzystać z wielu swoich praw, w tym z możliwości wpisywania imienia i nazwiska w dokumentach zgodnie z regułami języka ojczystego, prawa do posługiwania się językiem litewskim jako językiem pomocniczym w porozumiewaniu się z administracją miejską (obok języka urzędowego) lub na terenach, na których mieszkają zwarte, nazwy topograficzne powinny być napisane w języku litewskim na tablicach informacyjnych, które są wykonane ze środków budżetowych.
Cieszę się również, że warunki kształcenia, jakie Polska oferuje obywatelom pochodzenia litewskiego, w tym możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka litewskiego, którego wynik jest brany pod uwagę przy przyjęciu na wyższe uczelnie w Polsce, są zgodne Normy europejskie.
Jednocześnie z żalem zauważam, że odpowiadając na nowe postulaty litewskiej mniejszości narodowej w Polsce jeszcze bardziej zwiększylibyśmy dysproporcje.
Bo Polska na podstawie przepisów prawa krajowego stworzyła sprzyjające warunki dla litewskiej mniejszości narodowej w kraju, a główne założenia Polaków na Litwie od wielu lat nie były realizowane.
Dlatego chciałbym, aby w trakcie dialogu polsko-litewskiego obywatele polscy pochodzenia litewskiego popierali punkt widzenia Polski i podkreślali za każdym razem, że z punktu widzenia mniejszości narodowej bardzo ważna jest realizacja zobowiązań ustanowionych w traktaty dwustronne i prawo międzynarodowe.
Chciałbym podkreślić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP jest zainteresowane międzynarodowymi cechami ochrony mniejszości narodowych i że ochrona praw polskiej mniejszości narodowej za granicą jest priorytetowym zadaniem tego resortu.
Jednocześnie wsłuchujemy się w Twój głos i nie zapominamy o wkładzie przedstawicieli mniejszości narodowych w historię Polski, przeszłość i teraźniejszość w pracę na rzecz ochrony i rozwoju naszego kraju.
Przypominam również, że rząd polski prowadząc swoją politykę wobec mniejszości narodowych i etnicznych oraz osób posługujących się językiem regionalnym opiera się na obowiązujących przepisach, głównie art. 35 Konstytucji RP.
rozdział 1, aw 2005 6 stycznia uchwalona ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz językach regionalnych, która zawiera wszystkie postanowienia Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych przyjętej przez Radę Europy.
Z poważaniem
Reżyser Henryk Litwin (Henryk Litwin).
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”