1 lipca imieniny i inne ciekawostki – Respublika.lt

1 lipca, piątek – 182 dzień roku (piąty dzień 26 tygodnia roku), do Nowego Roku pozostało 183 dni.


1 zdjęcie

Piwonie. Zdjęcie autorstwa Elty.

Własny imieniny Julius, Julė, Julijona, Julijonas, Liepa, Regina, Tautrimas świętują dziś.

1 lipca – Międzynarodowy Dzień Architektów.

Ten dzień:

w 1569 r. szlachta litewska i polska podpisały w Lublinie akt unii, na mocy którego zjednoczyły się w państwo litewskie i polskie z elekcyjnym władcą Sejmem, prowadząc wspólną politykę zagraniczną.
w 1812 roku Napoleon powołał kontrolowaną przez Francuzów Komisję Tymczasowego Rządu Litwy, która pełniła funkcje administracyjne Litwy.
1940 Na Litwie likwiduje się wszystkie organizacje polityczne, kulturalne i społeczne, które działały przed okupacją sowiecką.
w 1959 r. powstał Litewski Instytut Botaniki.
w 1999 roku na Litwie przebywał prezydent Grecji Konstantinos Stephanopoulos.
w 2002 roku powstała organizacja publiczna, nazwana na cześć poematu księdza Ričardasa Mikutavičiusa „Kad Lietuva neisivaištų”, której celem jest ochrona dziedzictwa R. Mikutavičiusa, rozpowszechnianie jego idei.
w 2004 roku w Warszawie, stolicy Polski, otwarto Litewskie Centrum Informacji Turystycznej. Wcześniej takie centra powstawały w Helsinkach, Berlinie i Moskwie.
w 2007 roku popularny piosenkarz Rolandas Janavičius zmarł w wieku 37 lat.
w 2009 roku prezydent Valdas Adamkus, który brał udział w obchodach 440-lecia unii w polskim Lublinie, odebrał nadany przez Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II tytuł doktora honoris causa filozofii oraz insygnia potwierdzające ten tytuł.
w 2010 roku Rimvydas Žigaitis, znany litewski kompozytor, pedagog, działacz kultury i sztuki, zmarł w wieku 77 lat po ciężkiej chorobie.
w 2013 roku Litwa objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (UE). To do każdego z 28 państw członkowskich UE należy kolejno pokierowanie tworzeniem unijnych przepisów co sześć miesięcy. Po raz pierwszy Litwa podjęła się tej pracy od 1 lipca do 1 stycznia.
w 2014 Otwarcie Konsulatu Honorowego Finlandii w Kownie. To drugi konsulat honorowy Finlandii na Litwie. Wcześniej taki konsulat powstał w Neringi.
W 2016 roku Henrikas Algis Čigriejus, litewski pisarz, poeta, prozaik, tłumacz, laureat Narodowej Nagrody Kultury i Sztuki, członek Związku Literatów Litewskich, zmarł w Wilnie w wieku 84 lat.
w 2019 r. Krzyżem Wielkim Orderu „Za Zasługi dla Rzeczypospolitej” został odznaczony Przewodniczący Sejmu Sejmu RP Viktoris Pranckiečius.
w 2021 r. Wilno złożyło wniosek do Komisji UNESCO o miano Miasta Literatury UNESCO.

Cytat dnia: „Ustępstwa to fałszywe pieniądze, które krążą tylko z powodu naszej pustki” (F. de La Rochefoucauld).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Żadnych obraźliwych komentarzy, ale niegrzeczne komentarze będą automatycznie usuwane bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, które są niegrzeczne, niegrzeczne, nie na temat, podpisane cudzym nazwiskiem, sprzeczne z prawem, promujące spam lub nawołujące do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą zamienić się w byka ważącego tonę po odlocie jak wróbel – na żądanie przekażemy Twoje dane służbom specjalnym Litwy.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *