Nauseda: Spotkanie w Madrycie prawdopodobnie ostatnia szansa na powstrzymanie Rosji

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda mówi, że szczyt NATO w Madrycie jest prawdopodobnie ostatnią okazją do wzmocnienia regionu i tym samym powstrzymania Rosji.

„Myślę, że Rosja musi zrozumieć, że Europa i demokratyczny świat nie są słabe, abyśmy mogli podjąć niezbędne decyzje odpowiednie do obecnej sytuacji” – powiedział Nausėda dziennikarzom przed środowym spotkaniem.

„Mam nadzieję, że wykorzystamy tę okazję. Jest to prawdopodobnie ostatnia szansa na podjęcie decyzji wystarczająco mocnych, aby powstrzymać Rosję, uniemożliwić jej robienie więcej i zakończyć tę przygodę na Ukrainie, jeśli możemy. nazwij to tak” dodany.

„Jeśli to się utrzyma, drugim celem mogą być państwa bałtyckie lub jakikolwiek inny kraj w Europie, ponieważ apetyt na odbudowę imperium jest po prostu nieograniczony” – powiedział.

Oczekuje się, że przywódcy NATO zaaprobują rozszerzenie sojuszniczych batalionów skrzydła wschodniego do jednostek wielkości brygady oraz inne środki mające na celu ochronę regionu przed możliwą agresją rosyjską.

Bataliony Sojuszu Międzynarodowego zostały rozmieszczone na Litwie, podobnie jak w innych krajach bałtyckich, w Polsce w 2017 roku w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Kremla po aneksji Krymu.

Mam szczerą nadzieję, że wykorzystamy tę szansę. To prawdopodobnie ostatnia szansa na podjęcie decyzji na tyle mocnych, by powstrzymać Rosję, powstrzymać Rosję przed robieniem więcej i zakończyć tę przygodę na Ukrainie, jeśli można to tak nazwać.

Według G. Nausėdy region potrzebuje „oddziałów w terenie”, nie może już zależeć od zobowiązań Sojuszu do wysłania dodatkowych sił już po rozpoczęciu konfliktu.

Według niego, w związku z groźbą zablokowania przez siły rosyjskie i białoruskie wejścia sojuszników do regionu korytarzem suwalskim.

„To korytarz, który Rosja może wykorzystać geopolitycznie i strategicznie. Musimy go zamknąć przede wszystkim mocnym przewagą” – powiedział G. Nausėda.

Wezwał też państwa zachodnie do przyspieszenia podejmowania decyzji o wsparciu Ukrainy.

„Właśnie to wtedy do nas dotarło. 'Każdego dnia ludzie giną, miasta są niszczone, infrastruktura niszczona… kosztem zbyt długiego oczekiwania’, powiedział prezydent.

Litwa i inne kraje bałtyckie i środkowoeuropejskie również starają się o zidentyfikowanie Rosji jako zagrożenia w nowej, niezmienionej od 12 lat koncepcji strategicznej NATO.

Prezydent Litwy mówił o tym później, zwracając się do szefów państw NATO.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Należy zauważyć, że nowa koncepcja strategiczna definiuje Rosję jako bezpośrednie zagrożenie militarne dla Sojuszu, co wymaga większej uwagi dla naszej zbiorowej obrony” – powiedział litewski przywódca.

Wśród pięciu obowiązkowych kroków dla NATO wymienił przejście do nowoczesnej obrony frontowej, zwiększenie budżetów obronnych, przyłączenie się do Finlandii i Szwecji oraz kontynuację pomocy Ukrainie.

„Ukraina walczy o każdego z nas. Każdego dnia krwią Ukraińców potwierdza, że ​​jest najbardziej wytrwałym obrońcą zachodnich wartości. długoterminowe dostawy broni i amunicji na Ukrainę” – powiedział G. Nausėda.

Wezwał przywódców NATO do kontynuowania rozmów na temat zbiorowej obrony strategicznej w Wilnie w 2023 r., gdzie odbędzie się kolejny szczyt Sojuszu.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *