Kiedy następuje przemiana
W tym roku szczególną uwagę zwraca się na temat Kłajpedy – prezentacja nowych dzieł autorów związanych z Kłajpedą, poświęcona festiwalowi oraz upowszechnianie sztuki performerów z Kłajpedy. Programy koncertów skomentuje muzykolog Veronika Janatjeva, przemówi kompozytor i wykonawcy.
Muzykę dzwonów rozbrzmiewa na całym Starym Mieście, ale najlepiej słychać ją na dziedzińcu Muzeum Zegarów w Kłajpedzie. Koncerty są transmitowane na dużym ekranie, dzięki czemu wszyscy słuchacze mogą nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć artystów występujących w dzwonnicy.
Festiwal Carillon Kłajpedy odbywa się co roku 24 czerwca, kiedy Muzeum Zegarów upamiętnia astronomiczny początek przesilenia letniego. Tak zaczyna się pierwszy dzień prawdziwego lata. To moment, w którym zatrzymuje się strumień czasu i następuje przemiana. Przy dźwiękach dzwonów Fête du Carillon zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia najdłuższego dnia lata.
dzwonki południowe
Festiwal rozpoczyna się o godzinie 12.00. ogłosi „Noon Bells”, tradycyjnie wypowiadane przez Carillonians z Kłajpedy. Jednym z nich jest Stanislovas Žilevičius. Wysoce doświadczony wykonawca wiernie służył carillonowi, rozpowszechniając swoją muzykę przez ponad trzy dekady. Bierze udział w festiwalach muzyki carillonowej na Litwie, koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.
W swoich programach S. Žilevičius często łączy carillon z innymi instrumentami, występował z orkiestrami, chórami i urządzeniami elektronicznymi. Repertuar Carillona obejmuje muzykę od baroku po współczesność.
Jest także autorem publikacji metodycznych na temat wezwania karylionu, oryginalnych prac na karylion oraz aranżacji.
W programie artysty znajdą się także prace autorów z Kłajpedy. Odbędzie się prawykonanie nowego dzieła Remigijusa Šileiki Mozaika, zamówionego przez litewskich kompozytorów „Union i Zigmas Virkšas” kompozycji The Sun Red, która 21 lat temu wyruszyła w podróż w wieczność.
Kęstutis Kačinskas to także wieloletni i doświadczony carillon z Kłajpedy. Każdego roku daje z tym instrumentem około 50 koncertów. Wykonawca dał już ponad 60 koncertów carillonowych w Niemczech, Holandii, Danii i Stanach Zjednoczonych. K. Kačinskas również pisze i aranżuje prace dla carillonu, pracuje jako dyrygent chóru Kłajpeda Aukuras. Podczas tego koncertu carillonista wykona również swoje dzieło „Igrzyska morskie”.
Od 2019 Jesienią Sala Koncertowa w Kłajpedzie realizuje projekt edukacyjny „Odkryj Carillon”, który oferuje najzdolniejszym młodym ludziom uczącym się muzyki możliwość odkrycia carillonu i nauki gry na nim. W projekcie uczestniczą obecnie Ignas Vydeika (Konserwatorium Kłajpedy im. S.Šimkusa) i Vilius Aleinikovas (mieszkaniec Kłajpedy, obecnie studiujący w Państwowym Gimnazjum Artystycznym MKČiurlionis). Już czwarty rok z rzędu S. Žilevičius udziela im lekcji carillonu. Uczestnicy projektu wystąpią również na koncercie inauguracyjnym festiwalu.
popołudniowe dzwony
Popołudniowy koncert dzwonkowy o godz. zagra dzwonek Toru Takao. Wykonawca pochodzenia japońskiego, mieszkający obecnie w Niemczech, studiował carillon w Konserwatorium w Utrechcie (Holandia). Takao brał udział w międzynarodowych konkursach carillonowych i zdobywał nagrody.
Wykonawca mieszka obecnie w Wuppertalu, gdzie wraz z żoną Katarzyną daje koncerty muzyki carillonowej. W 2015 roku uruchomili festiwal muzyczny Emmericher Glocken Sommer carillon. W 2016 roku para carillonistów wystąpiła na Festiwalu Carillon w Kłajpedzie. Takao jest członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Carillonów. Wraz z japońskimi kolegami założył Carillon Art Association w Japonii, pierwszą tego typu organizację na kontynencie azjatyckim, która inspirowała i tworzyła kulturę carillonu w Japonii.
Takao poświęcił swój solowy program występów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Litwą. Wymieni Chiune Sugiharę, japońskiego dyplomatę, urzędnika konsularnego, 1939-1940. przebywał w Kownie jako wicekonsul Cesarstwa Japonii. W czasie II wojny światowej pomagał Żydom uciec z Europy, wydając japońskie wizy tranzytowe.
T. Takao wykona niemal wyłącznie utwory japońskich autorów na carillon i elektronikę. Kilka z nich zostało specjalnie zaprojektowanych do tego programu. Nie zabraknie również utworów zaaranżowanych przez wykonawcę, które odzwierciedlają kulturę muzyczną i wspaniały charakter jego ojczyzny.
wieczorne dzwony
18:00 „Evening Bells” powita Jan Verheyen, belgijski carillonneur, który po raz pierwszy wystąpi w Kłajpedzie. Znany jest na całym świecie ze swoich innowacyjnych projektów, które prezentuje pod nazwą Bells Lab.
Bells Lab to kreatywne laboratorium Verheyena, w którym wykonawca eksperymentuje z muzyką dzwonków w różnych kontekstach, badając, jaka muzyka najlepiej odpowiada różnym potrzebom i zainteresowaniom publiczności, eksperymentując z różnymi gatunkami muzyki dzwonkowej i ich kombinacjami z innymi formami artystycznej ekspresji. – teatr, taniec, edukacja artystyczna i różne zajęcia. Aby zrealizować wszystkie swoje pomysły, carillonneur wyposażył się w mobilny instrument, za pomocą którego można wywoływać różne projekty zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W swoich interpretacjach eksperymentuje również z różnymi formatami koncertowymi, łącząc carillon z elektroniką czy fortepianem, muzyką folkową, skrzypcami, trio jazzowym czy big bandem.
Verheyen jest szczególnie mile widziany w salach koncertowych i na imprezach w rodzimej Belgii i za granicą. Uczy carillonu w Royal School of Carillon w Mechelen oraz w dwóch innych szkołach muzycznych oraz zainicjował projekt edukacyjny, w którym około 800 uczniów miało dostęp do carillonu w zabawny sposób. Verheyen prowadzi kreatywne warsztaty w całym kraju, nauczając centrum i dzwonków tubowych oraz kierując zespołem Bellness Hand Bell Ensemble.
„Tematem koncertu w Kłajpedzie jest czas, rozumiany w najszerszym tego słowa znaczeniu: to upływ czasu, nostalgia za przeszłością, zmiana pór roku, dzień i noc. Ponieważ czas to rzecz względna, na tym koncercie można również swobodnie przeskakiwać od klasyki do jazzu czy muzyki popularnej. Usłyszysz carillon grający solo i uzupełniony elektronicznymi podkładami” – powiedział J. Verheyen o nadchodzącym koncercie.
nocne dzwonki
Nocne dzwony o godzinie 21:00 zwieńczą festiwalowy program. Część carillonową tego koncertu wykona Monika Kaźmierczak, znana już z poprzednich festiwali carillonowych w Kłajpedzie.
Ten kreatywny artysta jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów, aktywnie koncertując w Holandii, Danii, Francji, Belgii, Litwie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Stale inicjuje tworzenie nowych utworów na carillon i chętnie je wykonuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Przez kilka lat była prezesem Polskiego Związku Carillonowego. Monika wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku, inicjuje i organizuje festiwale carillonowe w Gdańsku. 2021 Karylonistka otrzymała najwyższą w Gdańsku nagrodę kulturalną Splendor Gedanensis. Nawiasem mówiąc, w tym średniowiecznym mieście portowym nad Morzem Bałtyckim znajdują się nawet trzy instrumenty dzwonowe. Jednym z nich jest dzwonek mobilny podróżny – w 2016r. dotarł również do Kłajpedy.
Pan Kaźmierczak wykona utwory na carillon solo polskich kompozytorów Pawła Mykietynasa, Krzysztofa Falkowskiego i Elizabeth Sikory. Jednak największą intrygą programu będą prawykonania utworów dla Carillonu i Orkiestry Kameralnej z Kłajpedy. Tomas Ambrozaitis, dyrygent z Kłajpedy, pokieruje harmonijnym brzmieniem pana Kaźmierczaka, który gra w Carillon Tower oraz Kłajpedzkiej Orkiestry Kameralnej, która gra na scenie obok Muzeum Zegarów. Ingrida Spalinskaitė-Kurienė z Kłajpedy zagra na instrumentach perkusyjnych.
Przyczyniając się do zaproszenia do poszerzenia repertuaru litewskiej muzyki carillonowej, tegoroczną nową kompozycję specjalnie na festiwal napisała związana z Kłajpedą kompozytorka Nijolė Sinkevičiūtė. Polska pisarka Katarzyna Kwiecień-Długosz zaprezentuje także nowy utwór z udziałem carillonu i orkiestry. Publiczność będzie mogła także usłyszeć litewską premierę hiszpańskiego utworu Caelesti Lumine Martiego Carrerasa oraz litewskiego utworu Elegia Gerta D’hollandera. W tym ostatnim utworze rolę klarnetu głównego zagra Artūras Šukys z Kłajpedy.
Wszystkie koncerty festiwalowe będą bezpłatne. A przed nim – 20, 21 i 22 czerwca. 18:00 – Organizowane będą wycieczki do wieży Carillon w Kłajpedzie. Cena biletu – 3 euro.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.